Denní menu, 22.6.2023: Vondroušová zvládla dvojboj, české derby pro Krejčíkovou

Před Jiřím Lehečkou stál ve čtvrtek velký úkol. Český tenista vyzval v osmifinále travnaté pětistovky v Queen’s Clubu světovou dvojku Carlose Alcaraze, který byl ovšem nad jeho síly. Markéta Vondroušová absolvovala dvojboj na akci WTA 500 v Berlíně. Třiadvacetiletá Češka nejprve ovládla osmifinále proti Němce Jule Niemeierové, načež zvítězila po boku Kateřiny Siniakové i v deblovém čtvrtfinále. Osmifinálové derby mezi Barborou Krejčíkovou a Terezou Martincovou si v Birminghamu (WTA 250) podmanila první zmíněná tenistka. Krejčíková posléze nastoupila ještě do čtvrtfinále čtyřhry spolu s Ukrajinkou Martou Kosťukovou, přičemž i v tomto případě byla úspěšná. Anastasia Detiuc nezvládla vstup do deblové soutěže na podniku WTA 125 v Itálii. Další Češi hráli tradičně na challengerech a akcích ITF.

České derby ovládla Krejčíková
Barbora Krejčíková (12.) postupuje na turnaji WTA v Birminghamu do čtvrtfinále, když v českém derby porazila Terezu Martincovou (122.) dvakrát 6:4. Martincová ukázala, že se s ní na trávě musí počítat a nedala Krejčíkové vítězství zadarmo.

Zatímco v prvním setu rozhodl jediný brejk Krejčíkové z devátého gemu, do druhé sady vstoupila lépe Martincová. Té se povedlo dostat do vedení 3:1, ale brejk nedokázala potvrdit. O vedení přišla a pak nevyužila v osmém gemu dva brejkboly. Naopak Krejčíkové se povedlo v deváté hře znovu udeřit na returnu a zápas doservírovala. Ve čtvrtfinále se Krejčíková utká v dalším derby s Lindou Fruhvirtovou (57.).

Vondroušová si zahraje premiérové travnaté čtvrtfinále
Markéta Vondroušová (53.) přešla na turnaji kategorie WTA 500 v německém Berlíně přes domácí kvalifikantku Jule Niemeierovou (120.), která utkání za stavu 3:6, 5:6 ve svůj neprospěch skrečovala. Rodačka z Dortmundu upadla při jedné z výměn a poranila si pravé zápěstí.

Vondroušová tak poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále travnatého turnaje, ve kterém se utká s Mariou Sakkariovou (8.).

Lehečka na světovou dvojku nestačil
Jiří Lehečka (36.) si na travnaté pětistovce v Londýně cenný skalp nepřipsal. Nad jeho síly byla nasazená jednička Carlos Alcaraz (2.), jenž utkání ovládl za hodinu a 25 minut po setech 6:2 a 6:3.

Český tenista v utkání tahal za kratší konec, a to i kvůli skvělému prvnímu servisu španělského hráče. Ten přes něj ovládl 35 ze 42 výměn.

Krejčíková postupuje i ve čtyřhře
Barbora Krejčíková společně s Ukrajinkou Martou Kosťukovou slaví postup do semifinále travnatého podniku kategorie WTA 250 v britském Birminghamu. Česko-ukrajinský pár ve čtvrtfinále porazil domácí duo Freya Christieová, Ali Collinsová, a to za hodinu a 33 minut po setech 6:3, 5:7 a 10:5.

Krejčíková s Kosťukovou si utkání zkomplikovaly ve druhé sadě. Vedly 4:2 a měly k dispozici brejkbol, jenže ten nevyužily a vzápětí o vlastní servis přišly. Britky dokázaly srovnat krok a dotlačit duel do supertiebreaku, ten už ale druhá nasazená dvojice jasně opanovala.

Pavlásek i Nouza proklouzli do semifinále
Adam Pavlásek po boku Uruguayce Ariela Behara postoupil do semifinále challengeru v polské Poznani. Česko-uruguayský pár si ve čtvrtfinále poradil s italsko-indickou dvojicí Lorenzo Giustino, Sumit Nagal, a to za hodinu a devět minut po setech 6:3, 6:3.

Na Pavláska následně navázal Petr Nouza, jenž se do stejné fáze turnaje probojoval s domácím Karolem Drzewieckim. Ti porazili za hodinu a deset minut polské duo Daniel Michalski, Kacper Žuk výsledkem 6:3, 6:4.

Detiuc si semifinále nezahraje
Anastasia Detiuc po boku Aminy Anšbaové dohrála na turnaji kategorie WTA 125 v italské Gaibě ve čtvrtfinále. Z postupu mezi čtveřici nejlepších dvojic se radoval rumunsko-srbský pár Jaqueline Cristianová, Olga Danilovičová, které zvítězily za hodinu a 22 minut po setech 6:4, 4:6 a 10:5.

Rozhodující supertiebreak měly Cristianová s Danilovičovou od začátku pod kontrolou, ujaly se pohodlného náskoku 5:2 a bez větších potíží utkání ovládly.

Kolář zvládl v Poznani další zápas
Zdeněk Kolář (194.) postoupil na challengeru v polské Poznani do semifinále dvouhry. Český tenista si suverénně podmanil čtvrtfinále, když Argentince Facunda Diaze Acostu (117.) přehrál za hodinu a 25 minut po setech 6:3, 6:1. Rodák z Bystřice nad Pernštejnem soupeři v utkání povolil jen dva brejkboly, přičemž oba dokázal odvrátit.

Siniaková s Vondroušovou otočily čtvrtfinále
Kateřina Siniaková a Markéta Vondroušová porazily ve čtvrtfinále travnatého podniku v německém Berlíně kazachstánsko-čínskou dvojici Anna Danilinaová, I-fan Sü, a to za hodinu a 36 minut po setech 3:6, 7:5 a 10:7.

Češkám se podařilo za stavu 4:5 odvrátit dva mečboly, načež utkání dostaly do supertiebreaku, ve kterém ovládly koncovku.

Cinch Championships, Londýn (muži, GBR, 2 195 175 EUR, tráva)
Carlos Alcaraz (ESP, 2.) – JIŘÍ LEHEČKA (36.) 6:2, 6:3

bett1open presented by ecotrans Group, Berlín (ženy, GER, 780 637 USD, tráva)
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (53.) – Jule Niemeierová (GER, 120.) 6:3, 6:5 skreč

SINIAKOVÁ, VONDROUŠOVÁ – Danilinová (KAZ), Sü (CHN) 3:6, 7:5, 10:7