Denní menu, 16.6.2023: Menšík i Macháč v Bratislavě končí, Knutsonová přežila mečboly

Jakub Menšík i Tomáš Macháč skončili na antukovém challengeru v Bratislavě po boji ve čtvrtfinále. Adam Pavlásek postoupil po boku Uruguayce Behara tamtéž do finále deblu, a to na úkor krajana Petra Nouzy. Šestnáctiletá Tereza Valentová pronikla v Říčanech už do semifinále. V pátek se blýskla skalpem nejvýše nasazené Brazilky Pigossiové. Tři Češky uspěly na zmíněné domácí akci v semifinále čtyřhry. Dominik Palán postoupil v rozmezí tří týdnů do třetího semifinále.

Macháč nestačil na Molčana
Na antukovém challengeru v Bratislavě končí po Jakubovi Menšíkovi i Tomáš Macháč (110.). Dvaadvacetiletý český tenista prohrál ve čtvrtfinále s domácí nasazenou jedničkou Alexem Molčanem (80.) po dvou a půl hodině 6:7(5), 6:3 a 1:6.

V prvním setu nebylo k vidění žádné ztracené podání, oba tenisté odvrátili po jednom brejkbolu. Do druhé sady vstoupil lépe Molčan, Macháč ale dokázal otočit z 0:2 na 6:3. V rozhodujícím dějství měl od začátku navrch slovenský tenista, který získal brejk ve druhé a šesté hře.

Menšík neuspěl ve čtvrtfinálové bitvě
Jakub Menšík (228.), který se počtvrté v řadě probil na challengerech do čtvrtfinále, prohrál zápas o postup do semifinále potřetí za sebou. Sedmnáctiletý Čech podlehl Chilanovi Tomasovi Barriosovi (161.) 6:4, 1:6 a 3:6.

Menšík zahájil zápas výborně, vybojoval brejk hned v prvním gemu a po celý první set nenabídl soupeři brejkbol. Od druhé sady se ale jeho hra rozpadla. Kupil nevynucené chyby a najednou marně hledal recept na chilského tenistu, který ve druhém setu vybojoval dva brejky a ve třetím setu od stavu 2:3 získal čtyři gemy v řadě. Menšík si tak na posun do druhé stovky světa bude muset ještě počkat. V pondělním vydání žebříčku bude figurovat kolem 216. místa, což ale bude i tak jeho nové maximum.

Dramatické deblové derby zvládl lépe Pavlásek
Adam Pavlásek si spolu s Uruguaycem Arielem Beharem zahraje po týdnu o další challengerovou trofej. Šampioni z Prostějova postoupili do finále rovněž na antuce v Bratislavě. V pátečním semifinále přetlačily turnajové jedničky po velkém boji 3:6, 6:3 a 12:10 Petra Nouzu s Polákem Karolem Drzewieckim. Druzí jmenovaní dokázali v závěrečném supertiebreaku odvrátit celkem tři mečboly, sami si ale žádný nevypracovali.

Knutsonová odvrátila mečboly
Gabriela Knutsonová (254.) zvládla velkou zkoušku na pětadvacítce v portugalském Guimaraes. Turnajová trojka přemohla v pátečním čtvrtfinále Španělku Georginu Garcíaovou-Pérezovou (417.) po dvou a půl hodině boje 3:6, 7:5 a 6:4.

Knutsonová prohrávala ve druhém setu už 3:5 a za stavu 4:5 čelila na returnu třem mečbolům, všechny ale odvrátila. V rozhodujícím dějství ještě otočila stav 0:2, o svém postupu rozhodla brejkem v posledním gemu.

Palán je opět v semifinále
Dominik Palán (297.) postoupil na okruhu ITF třetím týdnem po sobě do semifinále. Tentokrát si ho zahraje v jihokorejském Čchangwonu (25 000 USD), kde je druhým nejvýše nasazeným tenistou. V pátečním čtvrtfinále splnil dvaadvacetiletý Čech roli velkého papírového favorita a zvítězil za pouhou půlhodinu 6:3 a 6:0. Soupeřem mu byl o dva roky starší domácí kvalifikant Chan-Yeong Oh (-).

L. Kareisová končí ve čtyřhře v Coloradu v semifinále
Ludmila Kareisová odehrála v noci na sobotu českého času dvě utkání turnaje ve čtyřhře na turnaji ITF W25 v americkém Coloradu Springs. Nejprve po boku své americké parťačky Kelly Kellerové přehrála ve čtvrtfinále domácí dvojici Ayna Akliová, Mia Horvitová po setech 5:7, 6:4 a 10:6. V následném semifinále už ale česko-americký pár nestačil na další domácí duo Eryn Cayetanová, Maribella Zamarripaová. V zápase dlouhém hodinu a 44 minut Kareisová s Kellerovou prohrály po dramatickém průběhu 7:6(3), 4:6, 7:10. V rozhodujícím supertiebreaku už prohrávaly 3:8, ale ještě dokázaly čtyřmi body v řadě snížit na 7:8. Závěrečné dvě výměny zápasu už ale opět patřily jejich soupeřkám. Pro jednadvacetiletou Češku se jednalo o první semifinále čtyřhry na turnajích ITF v kariéře.

Bratislava Open (muži, SVK, 118 000 EUR, antuka)
Tomas Barrios Vera (CHI, 161.) – JAKUB MENŠÍK (228.) 4:6, 6:1, 6:3
Alex Molčan (SVK, 80.) – TOMÁŠ MACHÁČ (110.) 7:6(5), 3:6, 6:1

Behar (URU), PAVLÁSEK – Drzewiecki (POL), NOUZA 3:6, 6:3, 12:10

Agel Říčany Open 2023 (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
Misaki Dojová (JPN, 315.) – ANETA KUČMOVÁ (392.) 6:2, 6:4
Laura Pigossiová (BRA, 132.) – TEREZA VALENTOVÁ (1118.) 3:6, 2:6

Erjavecová (SLO), ŠALKOVÁ – Mendezová (AUS), Papamichailová (GRE) 4:6, 6:1, 10:4
KUBÁŇOVÁ, KUČMOVÁ – Colmegnaová (ITA), Klasenová (GER) 6:1, 6:4

Více se turnaji věnujeme v samostatném článku.

Engie Open Biarritz Pays Basque (ženy, FRA, 60 000 USD, antuka)
Perrinová (SUI), SISKOVÁ – Gleasonová (USA), Lechemiaová (FRA) 6:3, 0:6, 10:7

ITF Orion Dr.U Čchang-won International (muži, KOR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Chan-Yeong Oh (KOR, -) – DOMINIK PALÁN (297.) 3:6, 0:6

Cheyenne Mountain Resort Women's Pro Tennis Classic, Colorado Springs (ženy, USA, 25 000 USD, tvrdý povrch)
L. KAREISOVÁ, Kellerová (USA) – Cayetanová, Zamarripaová (obě USA) 7:6(3), 4:6, 7:10

L. KAREISOVÁ, Kellerová (USA) – Akliová, Horvitová (obě USA) 5:7, 6:4, 10:6

Guimaraes Ladies Open (ženy, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Georgina Garcíaová-Pérezová (ESP, 417.) – GABRIELA KNUTSONOVÁ (254.) 6:3, 5:7, 4:6

M15 Litija (muži, SLO, 15 000 USD, antuka)
Donski (BUL), KELLOVSKÝ – Dominko, Kupčič (oba SLO) 4:6, 5:7
HRAZDIL, ŠAFRÁNEK – N. Bašič (CRO), Talic (AUS) 4:6, 6:4, 10:5

Harum Energy International Tennis Championship, Jakarta (muži, INA, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Juta Kawahaši (JPN, 781.) – PATRIK OPLUŠTIL (1597.) odloženo na 17.6.