Agel Říčany Open: Štruplová v derby pokořila Šalkovou, Kučmová vyřadila Smitkovou. Valentová zaskočila favoritku

Bohatý zápasový program nabídl ve středu domácí turnaj ITF v Říčanech, kde se dohrálo druhé kolo hlavní soutěže. Na kurty se vypravilo i sedm domácích hráček, přičemž na kurtu číslo 6 byla k vidění i dvě atraktivní derby. V tom prvním porazila Julie Štruplová Dominiku Šalkovou, v tom druhém Aneta Kučmová vyřadila Terezu Smitkovou. Postup do osmifinále vybojovala divoká karta Tereza Valentová, která zaskočila favorizovanou soupeřku ze čtvrté stovky světa. Ve druhém kole naopak končí Michaela Bayerlová a Linda Klimovičová.

Na antukových dvorcích v Říčanech se ve středu dohrávaly zápasy druhého kola a rozhodovalo se o osmifinalistkách. Postup mezi šestnáctku nejlepších vybojovala divoká karta Tereza Valentová, která porazila dvanáctou nasazenou Whitney Osuigweovou 7:5, 6:0.

Osuigweová, která je členkou čtvrté stovky světa, šla do zápasu s Valentovou v roli favoritky. Hned v prvním gemu střetnutí ale přišla o servis a musela dotahovat ztrátu. Přestože Valentová neudržela vedení 4:2, tak od stavu 4:5 zcela dominovala. Po vleklém boji udržela servis v desátém gemu a nakopla se tím k zisku devíti her v řadě! Poté, co strhla v úvodní sadě vítězství na svou stranu, tak ve druhém setu nadělila soupeřce kanára.

V prvním ze dvou českých derby, které se během středečního programu odehrály, se povedlo Julii Štruplové za dvě hodiny a 20 minut udolat desátou nasazenou Dominiku Šalkovou po setech 7:5, 5:7 a 6:1. Zatímco první dvě sady byly vyrovnané a překlápěly se ze strany na stranu (Šalková v úvodním dějství nevyužila vedení 4:0, ve druhé sadě naopak Štruplové nestačily ani tři brejky), rozhodující set přinesl jednostrannou záležitost. Štruplová své soupeřce nenabídla ani jeden brejkbol, sama se na returnu prosadila třikrát a může se těšit na osmifinále.

Ve druhém českém derby, v němž se proti sobě postavily patnáctá nasazená Tereza Smitková a Aneta Kučmová, skončil rovněž vyřazením nasazené tenistky. Kučmová, která až do turnaje v Říčanech nezapsala v této sezoně žádnou výhru v hlavní soutěže, si připsala svou druhou výhru a postoupila do osmifinále, když Smitkovou porazila po dvou hodinách a 7 minutách 6:3, 4:6 a 6:2.

Ohromně náročný zápas, avšak s nešťastnou koncovkou, má za sebou turnajová třináctka Michaela Bayerlová. V duelu, který trval neskutečných 225 minut a atakoval tak hranici čtyř hodin, padla s kvalifikantkou Amarissou Tothovou z Maďarska 6:7(3), 6:4 a 6:7(6). Bayerlová měla ve třetím setu dva mečboly, ale v desátém gemu ani následně v tiebreaku je nedokázala proměnit.

Linda Klimovičová naopak uhrála s nasazenou sedmičkou Veronikou Erjavecovou pouze tři gemy a prohrála za 86 minut po setech 2:6, 1:6.

Agel Říčany Open 2023 (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
Amarissa Tothová (HUN, 590.) – MICHAELA BAYERLOVÁ (323.) 7:6(3), 4:6, 7:6(6)
Despina Papamichailová (GRE, 175.) – Amina Anšbaová (389.) 6:2, 6:3
Luisa Meyerová auf der Heideová (GER, 387.) – Misaki Doiová (JPN, 315.) 3:6, 3:6
Angelina Wirgesová (GER, 622.) – Lina Gjorčeská (MKD, 232.) 4:6, 2:6
Laura Pigossiová (BRA, 132.) – Sandra Samirová (EGY, 527.) 7:5, 6:0
Sofia Milatová (SVK, 724.) – Reka-Luca Janiová (HUN, 158.) 4:6, 5:7
TEREZA SMITKOVÁ (346.) – ANETA KUČMOVÁ (392.) 3:6, 6:4, 2:6

SMÉKALOVÁ, VALENTOVÁ – Radišičová (SLO), Sewingová (USA) 4:6, 6:2, 10:6
Guthová, Wirgesová (GER) – LABOUTKOVÁ, ŠEBESTOVÁ 6:3, 6:4
HAJNÁ, SLAVÍKOVÁ – Laskutovová (-), Tothová (HUN) 3:6, 3:6