6. 6. 2023
Zpravodajství Grandslam

I mistr tesař se někdy utne. Slavný rozhodčí neviděl dvojdopad, Runemu spílají do podvodníků

Jedním z nejslavnějších a nejrespektovanějších tenisových rozhodčích je jednoznačně Francouz Kader Nouni. Ani tento sedmačtyřicetiletý sudí ovšem není stroj, a tak mu v osmifinále mezi Holgerem Runem a Franciscem Cerundolem unikl dvojdopad na straně dánského tenisty. Cerundolo fiftýn pro sebe neuhádal a marně hledal pomoc u svého soupeře, který dělal, že nic neví. V očích fanoušků se Rune stal podvodníkem.

Pondělní bitva mezi Holgerem Runem a Franciscem Cerundolem se protáhla na čtyři hodiny. Čtyři dlouhé hodiny, během kterých se štěstěna otáčela tu na jednu, tu na druhou stranu. A když se štěstěna zrovna otáčet nechtěla, tak se jí trochu pomohlo. Že to nebylo zrovna v duchu fair play? Na to se historie ptát nebude.

Rune nakonec zvítězil po velkém boji 7:6, 3:6, 6:4, 1:6 a 7:6. Mnohem víc, než o samotném utkání, se však hovoří o chování dvacetiletého Dána. Ten má pověst arogantního a drzého člověka, rozhodně se nejedná o žádného gentlemana, který by ctil fair play až za hrob. Když ale zamlčel dvojdopad ve třetím setu vyhecované bitvy, své pověsti zrovna nepomohl.

„Holger je ještě pořád mladý kluk a má možnost na svém chování zapracovat. Nevím, zda tady o tom dvojdopadu věděl, ale podle mě musel. Tenisté tohle cítí,“ byl v rozpacích expert Eurosportu Mats Wilander. To Brit Tim Henman měl naopak zcela jasno: „V zápalu boje některé situace nedomyslíte. Ale myslím, že tohle od Runeho nebylo fér,“ podotkl.

Na sociálních sítích jsou ohlasy mnohem radikálnější a nemilosrdnější. Podle tenisových fanoušků je Rune podvodník a viní jej z nesportovního chování. Dán si totiž podle mnohých byl dvojdopadu zcela vědom. Ostatně, všiml si toho i sběrač míčků u sítě, který už pro balonek vyrazil. Nevšiml si toho však umpirový rozhodčí Kader Nouni. A to byl ten problém.

Cerundolo ve třetím setu za stavu 1:2 bojoval o svůj servis a při shodě zahrál výborný nabíhaný forhend, který Rune doběhl a vybral až po dvojdopadu. V tu chvíli prakticky přestal hrát. Jestli nehrál kvůli tomu, že nalil soupeři na smeč, nebo kvůli zmíněnému dvojdopadu, to už se nikdo nedozví.

Nouni ale onen dvojdopad neviděl, hru nepřerušil a Cerundolo musel chtě nechtě smečovat. Jenže to už na kurt vstoupil sběrač míčků, který se sice rychle zastavil a vrátil se na svou pozici, ale to už bylo pozdě. Výměna se musela opakovat. Byť se Cerundolo snažil Nouniho přesvědčit o dvojdopadu, neuspěl. Zachránit to mohl pouze Rune a jeho přiznání o dvojdopadu. To však nepřišlo. A tak mu Cerundolo jen ironicky zatleskal.

Argentinec nakonec servis dokonce prohrál a byť se mu povedlo v sedmém gemu vybojovat rebrejk, sada by se zajisté vyvíjela jinak, kdyby se Dán nedostal do vedení 4:1. Přestože by někdo mohl namítnou, že Cerundolo srovnal z 1:4 na 4:4 a přesto sadu prohrál, tak pokud by měl ve třetím gemu na svém servisu výhodu a podání udržel, jeho případný brejk v průběhu třetí sady by jej naopak poslal do vedení a dotahovat by musel Rune.

Mnohem horší je ale další projev nesportovního chování ze strany Runeho, který u tenisových fanoušků příliš neuspěl se svou obhajobou na pozápasové tiskové konferenci. „Když jsem ten míček trefil, tak jsem o dvojdopadu nevěděl, přebíhal jsem. Ale pak, když jsem to viděl po další výměně na obrazovce... Byl to dvojdopad a bylo mi to líto, bylo mi jeho líto. Ale už se stalo a skóre změnit nešlo,“ tvrdil mladý Dán.

„Tohle je tenis, tohle je sport. I rozhodčí někdy udělají chybu. Někdy v můj prospěch, někdy v jeho. To je život,“ dodal Rune, který to na sociálních sítích dost tvrdě schytává a nedá se očekávat, že by si v nejbližší době měl svou reputaci zlepšit.

Ve středu se Rune utká o postup do semifinále Roland Garros s Casperem Ruudem v rámci night session. Dá se očekávat další tuhá, vyrovnaná a především vyhecovaná bitva.

Francisco Cerundolo Holger Rune

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Skalp turnajové trojky! Siniaková si vyšlápla na čtvrtfinalistku US Open

Kateřina Siniaková postoupila na podniku v čínském Ning-pu do čtvrtfinále. Sedmadvacetiletá Češka, která před akcí táhla šňůru sedmi nezdarů v řadě, neztratila sadu ani při svém…

Fruhvirtová zaskočila v Ning-pu nasazenou čtyřku a zahraje si o semifinále! Češku nastartoval kuriózní okamžik

Linda Fruhvirtová se na podniku WTA 250 v čínském Ning-pu blýskla skalpem nasazené čtyřky. Osmnáctiletá Češka, jež v pondělí ukončila díky skreči Španělky Masárové dlouhou sérii…

Žebříčky ATP/WTA: Kopřiva už je českou dvojkou! Na maximu rovněž Lehečka

Vzhledem k turnajům v Asii došlo k aktualizaci mužských žebříčků netradičně až během úterý. Na novém kariérním maximu je šestadvacetiletý Vít Kopřiva, jenž je novou českou dvojkou…

Denní menu, 26.9.2023: Nosková v Tokiu postupuje, Siniaková nadělila kanára

Linda Nosková má za sebou úspěšný vstup do pětistovky v Tokiu. Česká teenagerka porazila v úvodním kole japonskou náhradnici Himeno Sakacumeovou ve dvou setech. Kateřina Siniaková…

Je to finále, nebo 1. kolo?! Turnaj v Pekingu zaujal mimořádně přísným losem

Pouze výjimečně se stane, aby byl pavouk nabitý podobně jako na turnaji ATP v Pekingu. Tamní pětistovka, jejíž hlavní soutěž začne ve čtvrtek, láká na luxusní obsazení v čele se…

Konec dlouhého půstu! Siniaková se dočkala výhry, v Číně nadělila kanára

Kateřina Siniaková (90.) zahájila úspěšně svou misi na akci kategorie WTA 250 v čínském Ning-pu. Česká tenistka vyzrála v úvodním kole na Američanku Elizabeth Mandlikovou (142.),…

Další články