Challenger v Prostějově: Bartoň senzačně vyřadil nasazenou osmičku! Postupují i Lehečka, Macháč a Menšík

Hynek Bartoň dokázal během bohatého úterního programu challengeru v Prostějově zaskočit nasazenou osmičku Flavia Cobolliho, kterého porazil dvakrát 6:4, a slaví vítěznou premiéru v hlavní soutěži ATP Challenger Tour. Dařilo se ale i dalším českým tenistům – do osmifinále prošla nasazená jednička Jiří Lehečka, turnajová pětka Tomáš Macháč a také na divokou kartu startující Jakub Menšík. Ze hry je naopak obhájce loňského prvenství Vít Kopřiva.

Bartoň senzačně vyřadil nasazenou osmičku!
Na challengeru v Prostějově se událo velké překvapení! Úspěšný kvalifikant Hynek Bartoň (717.) v prvním kole singlu vyřadil osmého nasazeného Flavia Cobolliho (159.), kterého porazil po sadách dvakrát 6:4.

Devatenáctiletý Bartoň, který debutuje v hlavní soutěži na ATP Challenger Tour, zvládl první set zápasu bravurně, využil hned první vybojovaný brejkbol, sám nenabídl soupeři na returnu ani jednu šanci a ujal se vedení 1:0.

Ve druhém setu se přeci jen začalo mnohem více brejkovat. Český tenista se prosadil na returnu třikrát a postupně se prodral do vedení 5:2. Na první pokus sice nedopodával a podruhé ve druhém dějství přišel o servis, ale v desátém gemu už si překvapivé vítězství utéct nenechal.

„Cobolli je skvělý hráč, který hrál v Paříži. Já jsem ale dnes ukázal svůj nejlepší tenis, co jsem kdy hrál, a dokázal jsem to zvládnout,“ radoval se český mladík, na něhož v osmifinále čeká Bulhar Dimitar Kuzmanov (208.), který už v pondělí porazil divokou kartu Lukáše Pokorného ze Slovenska 6:1, 6:0.

Macháč prosvištěl do osmifinále
Tomáš Macháč (127.) bez problémů postoupil do osmifinále challengeru v Prostějově. Český tenista v úvodním kole nedal šanci portugalskému soupeři, kterým byl Frederico Ferreira Silva (230.), outsidera zápasu přehrál po sadách dvakrát 6:2.

Macháč do zápasu vstoupil brejkem, další přidal v pátém gemu. Následně sice poprvé přišel o servis, díky rebrejku ale znovu měl výhodu dvou brejků. Do druhé sady znovu vstoupil úspěšným gemem při podání protihráče. Za stavu 4:2 mu prolomil další servis, za necelých 80 minut se mohl radovat z postupu mezi šestnáct nejlepších hráčů turnaje.

„Dneska jsem si to šel užít. Neřešit úplně výsledek, ale spíš hrát tu svou hru, nepanikařit. Jsem spokojen s tím, jak jsem hrál, jak jsem zvládal těžký stavy. Když jsem zahrál něco špatně, tak jsem se hned dalším míčkem vrátil,“ těšilo Macháče, který přerušil šňůru čtyř porážek.

První nasazený Lehečka zvládl vstup
Jiří Lehečka (41.) potvrdil roli velkého favorita v prvním kole dvouhry na challengeru v Prostějově. Mladý Čech si ve svém úvodním zápase na turnaji poradil s Nickem Hardtem (222.) po sadách 6:3, 6:4.

Lehečka v prvním setu vedl už 5:0. V sedmé hře ztratil podání, za stavu 5:3 při vlastním servisu čelil stavu 15:40, čtyřmi vítěznými míčky v řadě ovšem získal první sadu. Ve druhém setu to bylo o jediném brejku, který favorit získal hned v úvodní hře. Jednou odvracel stav 0:40, v závěrečném gemu 15:40 a tři brejkboly soupeře.

„V Česku se vždycky hraje dobře. Tohle je jedna z věcí, která mi hodně chybí, mít nějaký turnaj na domácí půdě před českými fanoušky. Česko by si nějaký větší turnaj zasloužilo. Podmínky na to jsou,“ zasnil se Lehečka, jenž se v osmifinále tká s Jellem Selsem (169.).

Menšík ztratil jen pět gemů
Jakub Menšík (240.) zažil úspěšný vstup do challengeru v Prostějově. Talentovaný Čech v prvním kole ztratil jen pět gemů, po sadách 6:2, 6:3 nedal šanci Nicholasi Davidu Ionelovi (196.).

Menšík startující v hlavní soutěži na divokou kartu ve třetí hře přišel o podání, zbývajících pět gemů sady patřilo právě jemu. Domácímu tenistovi nevyšel ani nástup do druhého dějství, na ztrátu podání ale okamžitě zareagoval, šel do vedení 3:1. Soupeři už nedovolil se dotáhnout, po necelé hodině a půl slavil postup do osmifinále.

„Od začátku do konce jsem předváděl stabilní výkon a byl ten aktivnější. Jsem rád, že jsem to takhle zvládl, přestože v úvodu tam byla trochu nervozitka,“ uvedl Menšík, kterého v dalším kole čeká turnajová trojka Facundo Bagnis (124.).

Obhájce titulu Kopřiva v Prostějově končí
Vít Kopřiva (162.) ve dvouhře prostějovského challengeru dohrál už v prvním kole, titul z loňského ročníku tak neobhájí. Domácí borec v boji o osmifinále vypadl s Maďarem Matém Valkuszem (225.) po sadách 3:6, 6:4, 3:6.

Kopřiva v prvním setu přišel o náskok 3:1, ve druhém naopak otočil z 2:4. O vítězi rozhodujícího setu rozhodla koncovka, český tenista prohrál své poslední dva servisy v zápase. Na Tomáše Macháče (127.) tak míří Maté Valkusz.

UniCredit Czech Open, Prostějov (muži, CZE, 118 000 EUR, antuka)
Francisco Comesana (ARG, 241.) – Edoardo Lavagno (297.) 6:3, 6:3
Nicholas David Ionel (ROU, 196.) – JAKUB MENŠÍK (240.) 2:6, 3:6
Dennis Novak (AUT, 163.) – Elias Ymer (SWE, 155.) 4:6, 6:2, 2:6
Facundo Bagnis (ARG, 124.) – Michael Geerts (BEL, 253.) 6:1, 7:5
Roman Andres Burruchaga (ARG, 251.) – Andrea Collarini (ARG, 193.) 4:6, 6:4, 6:3
Jelle Sels (NED, 169.) – Mariano Navone (ARG, 224.) 6:3, 6:7(2), 6:3
JIŘÍ LEHEČKA (41.) – Nick Hardt (DOM, 222.) 6:3, 6:4
VÍT KOPŘIVA (162.) – Maté Valkusz (HUN, 225.) 3:6, 6:4, 3:6
TOMÁŠ MACHÁČ (127.) – Frederico Ferreira Silva (POR, 230.) 6:2, 6:2
Flavio Cobolli (ITA, 159.) – HYNEK BARTOŇ (717.) 4:6, 4:6
Matheus Pucinelli de Almeida (BRA, 249.) – Lukáš Klein (SVK, 133.) 4:6, 6:3, 4:6
Giovanni Mpetschi Perricard (FRA, 237.) – Zsombor Piros (HUN, 125.) 5:7, 4:6

Arribage. Sanchez (oba FRA) – Drzewiecki (POL), Guinard (FRA) 4:6, 6:4, 10:4
NOUZA, PAULSON – JEBAVÝ, L. D. Martinez (VEN) 6:4, 6:4
Sačko (UKR), SVRČINA – Romboli, Zormann Da Silva (oba BRA) 6:7(2), 3:6
MACHÁČ, E. Ymer (SWE) – Cervantes, Roca Batalla (oba ESP) 3:6, 3:6
Manafov (UKR), Walkow (POL) – KOLÁŘ, MENŠÍK 6:3, 4:6, 7:10
Collarini (ARG), Darderi (ITA) – Bortolotti (ITA), Martos Gornes (ESP) 2:6, 5:7
Behar (URG), PAVLÁSEK – Reese (USA), Verbeek (NED) 6:2, 6:3