Denní menu, 14.5.2023: Bouzková v Římě vyřadila světovou pětku, Vondroušová osmičku

Českým tenistkám se v Římě daří! V nedělním programu nejprve postoupila Markéta Vondroušová, která porazila světovou osmičku Marii Sakkariovou a brzy ji v osmifinále doplnila také Karolína Muchová, která si vyšlápla na domácí tenistku Camilu Giorgiovou. Velmi cenný skalp vybojovala Marie Bouzková, která ve třech setech zdolala světovou pětku Cori Gauffovou ze Spojených států. Naopak překvapivě končí Barbora Krejčíková. Protože sobotní program v Římě narušil déšť, čekala v neděli Jiřího Lehečku dohrávka druhého kola s Maďarem Fabianem Marozsanem. Byť dotáhl ve třetím setu ztrátu brejku, v rozhodujícím tiebreaku prohrál 4:7. Jakub Menšík získal na pražském challengeru nejcennější titul své kariéry.

Bouzková si vyšlápla na světovou pětku
Marie Bouzková (38.) se dokázala na turnaji WTA 1000 v Římě postavit papírovým předpokladům a překvapivě postupuje do osmifinále! Ve třetím kole si vyšlápla na světovou pětku Coco Gauffovou, kterou porazila po dvou hodinách boje 4:6, 6:2 a 6:2.

Duel nabídl hned 23 brejkbolů a 9 úspěšných brejků, přičemž úspěšnější byla na returnu nakonec Bouzková. V prvním setu to přitom tak nevypadalo, jelikož napřed česká hráčka ztratila vedení 2:0 a následně musela sama v osmém gemu stahovat ztrátu podání. V deváté hře pak přišla potřetí v úvodním dějství o servis, na což už nedokázala najít odpověď.

Od druhé sady ovšem byla Bouzková jednoznačně lepší hráčkou. Gauffové totiž ve zbytku střetnutí nepovolila ani jeden brejkbol, sama se naopak ve druhé i třetí sadě prosadila na returnu dvakrát a zejména v koncovce třetího setu byla nezastavitelná, když od stavu 2:2 získala čtyři gemy v řadě.

V osmifinále se může Bouzková těšit na souboj s nasazenou jedenáctkou Veronikou Kuděrmetovovou z Ruska.

Muchová v Římě postoupila do osmifinále
Karolína Muchová (52.) zvládla zápas třetího kola na antukovém turnaje WTA 1000 v Římě, když porazila domácí hráčku Camilu Giorgiovou (37.) po setech 7:6(4), 6:2.

Zápas se přitom pro českou tenistku zprvu nevyvíjel vůbec dobře, v prvním setu nabrala ztrátu dvou brejků a prohrávala už 1:5. Poté se ale dokázala nadechnout k velkému comebacku, když vyhrála čtyři gemy v řadě a vyrovnala na 5:5, přičemž během těchto čtyř her odvrátila celkem sedm setbolů. První set nakonec rozhodoval tiebreak, ve kterém 26letá Češka využila hned svůj první setbol.

Také ve druhém setu Muchová hned na úvod ztratila svůj servis, tentokrát ale dokázala reagovat podstatně rychleji a povedla se jí otočka na 4:1. Zápas poté česká tenistka uzavřela při podání Italky.

Soupeřkou Muchové pro osmifinále bude Španělka Paula Badosaová (35.).

Vondroušová v Římě nedala šanci ani Sakkariové
Markéta Vondroušová (70.) pokračuje na turnaji WTA 1000 v Římě v povedeném tažení, nezastavila ji ani světová osmička Maria Sakkariová, kterou Češka ve třetím kole antukového podniku porazila po setech 7:5, 6:3

Vondroušová měla dobrý vstup do zápasu a hned v prvním gemu sebrala řecké soupeřce servis. Za stavu 5:3 Vondroušová sice neproměnila dva setboly a následně ztratila servis, ale povedlo se jí rychle zareagovat, opět prolomit podání Sakkariové a v následující hře už set uzavřela, když proměnila celkově pátý setbol.

Ve druhém setu Vondroušová pokračovala v parádním výkonu a už ve třetím gemu se jí povedlo získat na svou stranu brejk. Náskok si Vondroušová udržela až do konce a zápas ukončila na returnu.

V osmifinále se 23letá Češka utká s vítězkou utkání mezi Ruskou Annou Kalinskou (57.) a Kazaškou Jelenou Rybakinovou (6.).

Krejčíková ztratila vedení, v Římě končí ve 3. kole
Barbora Krejčíková (13.) nepotvrdila ve třetím kole turnaje v Římě roli favoritky a podlehla světové dvacítce Jelena Ostapenkové za 77 minut hry po setech 6:7(2), 0:6.

Krejčíková přitom měla znamenitý vstup do zápasu, vedla už 5:1 s výhodou dvou brejků, jenže se jí nepovedlo úvodní sadu dopodávat. Ostapenková se dostala z herní krize, kdy se jí nedařilo trefit do kurtu a rázem byla jasně lepší.

Nejen, že stáhla ztrátu dvou brejků, ale v tiebreaku dominovala ziskem sedmi bodů v řadě a ve druhém setu na tento výkon zdárně navázala. Krejčíková ve druhém setu uhrála jen šest fiftýnů a inkasovala na závěr svého účinkování v Římě kanára.

Lehečka obrat v Římě nedotáhl
Jiří Lehečka (39.) se loučí s turnajem Masters v Římě hned ve druhém kole. Duel s Fabianem Marozsanem (135.), který byl v sobotu kvůli dešti ve třetím setu přerušen, prohrál 6:4, 1:6 a 6:7(4).

Český favorit vstoupil do utkání velmi dobře, v prvním setu nečelil ani jednomu brejkbolu a po úspěchu na returnu v devátém gemu úvodní dějství dopodával. Ve druhém setu však Lehečkovi servis odešel a třikrát si ho prohrál. Paradoxně jediný gem, který získal, vybojoval při podání Marozsana. Maďarský hráč přitom navázal na svůj výkon ze druhé sady i v rozhodujícím setu.

Ve třetí hře, těsně předtím, než začalo pršet, prorazil Lehečkovi servis a ujal se vedení 2:1. Tehdy bylo utkání přerušeno a dohrávalo se až v neděli odpoledne. Lehečka sice okamžitě sebral Maďarovi servis, díky čemuž srovnal na 2:2, ale nakonec svůj obrat nedotáhl. Dovedl duel až do rozhodujícího tiebreaku, v němž vedl 4:2, ale pak prohrál pět míčků v řadě a s Římem se musí rozloučit.

Internazionali BNL d'Italia, Řím (muži, ITA, 7 705 780 EUR, antuka)
JIŘÍ LEHEČKA (39.) – Fabian Marozsan (HUN, 135.) 6:4, 1:6, 6:7(4)

Internazionali BNL d'Italia, Řím (ženy, ITA, 3 572 618 USD, antuka)
3. kolo dvouhry
KAROLÍNA MUCHOVÁ (52.) – Camila Giorgiová (ITA, 37.) 7:6(4), 6:2
Maria Sakkariová (GRE, 8.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (70.) 5:7, 3:6
Coco Gauffová (USA, 5.) – MARIE BOUZKOVÁ (38.) 6:4, 2:6, 2:6
BARBORA KREJČÍKOVÁ (13.) – Jelena Ostapenková (LAT, 20.) 6:7(2), 0:6

2. kolo čtyřhry
BOUZKOVÁ, Matteková-Sandsová (USA) – Kičenoková (UKR), Zimmermannová (BEL) 6:4, 6:2

Alexandrovová, Potapovová – KOLODZIEJOVÁ, Zvonarevová 7:5, 6:2
Linetteová (POL), VONDROUŠOVÁ – Č. Čchan, L. Čchan (obě CHN) 7:6(7), 4:6, 12:10

TK Sparta Prague Open (muži, CZE, 73 000 EUR, antuka)
JAKUB MENŠÍK (333.) – Dominik Köpfer (GER, 149.) 6:4, 6:3

Turnaji se podrobněji věnujeme v samostatném článku.