Denní menu, 8.5.2023: Bejlek v Římě ztratila jen tři gemy! Martincová a Kopřiva zvládli dramata

I dnes bylo na tenisových kurtech z pohledu českých fanoušků pořádně živo. Rozjely se kvalifikace turnajů ATP a WTA v Římě. Sára Bejlek dominovala souboji s Kimberly Birrellovou, proti které ztratila jen tři hry. Tereza Martincová pak udolala Jaimee Fourlisovou ve dvou tiebreacích. Vít Kopřiva odvrátil tři mečboly proti Danielovi Elahimu Galanovi a nakonec zvítězil v tiebreaku rozhodující sady. Dalibor Svrčina prohrál první kolo na challengeru ve Francaville. Jakub Menšík v Praze pokořil nasazenou jedničku. Čtyři české tenistky se úspěšně kvalifikovaly na velký turnaj ITF v Trnavě.

Kopřiva v Římě odvracel mečboly
Dlouhé tři hodiny a pět minut bojoval Vít Kopřiva (159.) s kolumbijským favoritem Danielem Elahim Galanem (94.) v prvním kole kvalifikace Masters v Římě. Český tenista nakonec na italské antuce oslavil triumf 7:6(2), 3:6 a 7:6(1), přestože ve třetím setu prohrával už 2:5 a postupně čelil třem mečbolům! Kopřiva si o svůj premiérový postup do hlavní soutěže tisícovky zahraje proti Romanovi Safjullinovi (103.) z Ruska.

Martincová zvládla v kvalifikaci dva tiebreaky
Tereze Martincové (95.) vyšel vstup do kvalifikace turnaje WTA 1000 v italském Římě a zahraje si o postup do hlavní soutěže. V pondělním utkání porazila Australanku Jaimee Fourlisovou (150.) 7:6(4), 7:6(5) a přerušila šňůru tří porážek.

Utkání nabídlo celkem dvanáct brejků, obě tenistky dokázaly prorazit soupeřce servis hned šestkrát a zatímco v prvním setu nedokázala dopodávat Fourlisová, ve druhé sadě se nepovedlo hned dvakrát doservírovat Martincové, která vedla 5:4 a poté 6:5. V rozhodujících tiebreacích ale Češka potvrdila pozici favoritky a vybojovala postup do finálového kola, v němž narazí na 175. hráčku světa Anu Konjuhovou z Chorvatska.

Sára Bejlek v Římě prolétla do finále kvalifikace
Sára Bejlek (171.) se v prvním kole kvalifikace turnaje WTA 1000 v Římě zdržela jen hodinu a 19 minut. Sedmnáctiletá česká tenistka přehrála při své premiéře na tomto turnaji o osm let starší Australanku Kimberly Birrellovou (111.) po setech 6:1, 6:2.

Ve druhém setu za stavu 5:0 Bejlek neproměnila čtyři mečboly a poprvé v zápase přišla o svůj servis. Zápas nakonec ukončila až o dva gemy později, když využila celkově šestý mečbol. Ve finále kvalifikace se utká s Japonkou Nao Hibinovou (118.).

Macháč v Římě ztratil nadějně rozehraný zápas
Tomáš Macháč (125.) na svůj debut na turnaji v Římě nebude vzpomínat v dobrém, český tenista v prvním kole kvalifikace antukového podniku podlehl Švédovi Eliasi Ymerovi (146.) po setech 6:1, 2:6, 6:7(4).

V prvním setu Macháč povolil soupeři jen jeden gem a za pouhých 28 minut se ujal vedení. Druhá sada přinesla zase opačný průběh, byl to pro změnu Ymer, který na kurtu dominoval, v prvních třech gemech sebral Macháčovi dvakrát servis a tento náskok si udržel až do konce. Třetí set byl velmi vyrovnaný. Macháč za stavu 2:2 ztratil servis, ale hned vzápětí kontroval a prolomil podání soupeře. Rozhodující sada nakonec dospěla až do tiebreaku, ve kterém byl šťastnější švédský tenista.

Svrčina nezvládl první kolo ve Francaville
Dalibor Svrčina (229.) se na challengeru v italské Francaville neprosadil. V úvodním kole padl s šestým nasazeným Bulharem Dimitarem Kuzmanovem (211.) dvakrát 4:6.

Do zápasu přitom vstoupil fantasticky, soupeři prorazil dvakrát servis a dostal se do vedení 3:0. Pak ale ve zbytku úvodního dějství prohrál třikrát vlastní podání a o první sadu přišel. Ve druhém setu naopak dokázal srovnat z 1:4 na 4:4, v desátém gemu však neudržel servis, když v dlouhém gemu odvrátil dva mečboly, ale proti třetímu už recept nenašel.

Internazionali BNL d'Italia, Řím (muži, ITA, 7 705 780 EUR, antuka)