Denní menu, 4.4.2023: Macháč v Houstonu nadále vítězí, Bouzková nenašla formu ani v Charlestonu

Tomáš Macháč navázal na podniku ATP 250 v americkém Houstonu na úspěšnou kvalifikaci, když si na úvod hlavní soutěže poradil s domácím Jackem Sockem bez ztráty podání ve dvou setech. Marie Bouzková letošní antukovou premiéru nezvládla. V Charlestonu prohrála hned v úvodním kole po téměř tříhodinovém boji 5:7, 7:6(3) a 1:6 se Španělkou Cristinou Bucsaovou. Miriam Kolodziejová neuspěla tamtéž v prvním kole čtyřhry. Zdeněk Kolář ukončil sérii porážek, když na antukovém challengeru v italské Barlettě udolal domácího kvalifikanta Juliana Ocleppa. Další Češi hráli tradičně na podnicích ITF.

Macháč v Houstonu vyřadil Socka
Tomáš Macháč (138.) slaví na antuce v Houstonu první letošní výhru v hlavní soutěži turnaje ATP! Český reprezentant navázal na dobré výkony z kvalifikace, když v prvním kole hlavní fáze přehrál zkušeného Američana Jacka Socka (166.) po hodině a půl 6:2 a 6:4.

Dvaadvacetiletý Macháč vstoupil do utkání proti bývalé světové osmičce ziskem čtyř gemů v řadě a náskok dvou brejků si pohlídal až do konce setu, přičemž nečelil ani jednomu brejkbolu. Druhé dějství bylo o poznání vyrovnanější, Macháč musel odvracet celkem čtyři brejkboly turnajového šampiona z roku 2015 a sám oslavil klíčový (a jediný) úspěch na returnu v sedmém gemu.

V osmifinále na něj čeká další Američan Marcos Giron (69.).

Bouzková vypadla v Charlestonu v úvodním kole
Marie Bouzková (36.) nenalezla ztracenou formu ani na turnaji v Charlestonu. Na tamější zelené antuce podlehla v utkání prvního kola 5:7, 7:6(3) a 1:6 Cristině Bucsaové (81.) ze Španělska. Maratonský duel trval 2 hodiny a 53 minut.

V úvodním setu získala Češka rychle výhodu brejku, jenže ji nezvládla potvrdit. Další zaváhání na podání přišlo ve dvanáctém gemu. Ve druhém dějství vedla Bouzková na returnu 4:2 a 40:15, leč sadu získala až po velkém boji skrze tiebreak, když předtím za stavu 6:5 nedokázala set doservírovat. Třetí set už nicméně pražské rodačce vůbec nevyšel. Po třech ztracených podáních zvládla za stavu 0:5 odvrátit alespoň kanára, na více to ale nestačilo.

Kolodziejová se v Charlestonu neprosadila
Miriam Kolodziejová skončila na antukovém turnaji WTA v Charlestonu v úvodním kole čtyřhry. V něm nestačila Češka spolu se svou norskou parťačkou Ulrikke Eikeriovou na favorizovanou americko-australskou dvojici Caroline Dolehideová, Storm Hunterová 5:7 a 3:6, když ztratily v obou setech jednou podání. Samy si na returnu vypracovaly dva brejkboly, své šance ale nevyužily.

Kolář vydřel postup do osmifinále
Zdeněk Kolář (177.) ukončil na challengeru v italské Barlettě sérii tří porážek. Loňský turnajový semifinalista zdolal v utkání úvodního kola domácího kvalifikanta Juliana Ocleppa (782.). Na výhru nad soupeřem z osmé stovky žebříčku se nasazená sedmička nadřela. Itala přehrál rodák z Bystřice nad Pernštejnem až za dvě a čtvrt hodiny po setech 7:6(3), 2:6 a 6:2, koncovku duelu nicméně zvládl skvěle. V osmifinále narazí šestadvacetiletý Čech na Maďara Zsombora Pirose (169.).

Credit One Charleston Open (ženy, USA, 780 637 USD, antuka)
MARIE BOUZKOVÁ (36.) – Cristina Bucsaová (ESP, 81.) 5:7, 7:6(3), 1:6

Dolehideová (USA), Hunterová (AUS) – Eikeriová (NOR), KOLODZIEJOVÁ 7:5, 6:3

Fayez Sarofim & Co. U.S. Men's Clay Court Championship, Houston (muži, USA, 642 735 USD, antuka)
TOMÁŠ MACHÁČ (138.) – Jack Sock (USA, 166.) 6:2, 6:4

Open Città della Disfida, Barletta (muži, ITA, 73 000 EUR, antuka)
Julian Ocleppo (ITA, 782.) – ZDENĚK KOLÁŘ (177.) 6:7(3), 6:2, 2:6