Denní menu, 3.3.2023: Knutsonová je bez ztráty setu v semifinále, Palán znovu vylepšil své maximum

Dominik Palán uspěl ve svém premiérovém challengerovém čtvrtfinále, a znovu tak vylepšil své turnajové maximum. V indickém Puné vyzrál dvaadvacetiletý kvalifikant na druhého nasazeného Ťün-sina Cenga z Tchaj-wanu, kterého porazil po setech 7:6(4), 1:6 a 6:3. Roman Jebavý s Adamem Pavláskem na halovém challengeru ve francouzském Pau na deblové finále nedosáhli. Další Češi se během pátku představili na podnicích ITF. Gabriela Knutsonová se na pětadvacítce v Torontu probojovala bez ztráty setu do semifinále. Na halové šedesátce v Trnavě ve čtvrtfinále dohrály Tereza Smitková i Barbora Palicová.

Palán znovu vylepšil maximum, v Puné si zahraje o finále
Dominik Palán (412.) si na podniku v indickém Puné vyšlápl na dalšího favorita. Ve svém premiérovém challengerovém čtvrtfinále porazil dvaadvacetiletý tenista druhého nejvýše nasazeného Ťün-sina Cenga (124.) z Tchajwanu, a to za 2 hodiny a 19 minut po setech 7:6(4), 1:6 a 6:3.

V úvodním setu promarnil Palán náskok 4:2, nakonec ale dějství ukončil čtyřmi míči v řadě skrze tiebreak. Ve druhém dějství pak uhrál český kvalifikant pouhý gem, pro rozhodující sadu ale znovu zkoncentroval síly. O výhře rozhodl jediným brejkem, který získal v šestém gemu po obratu ze stavu 0:40.

O finále si rodák z Hodonína zahraje v sobotu s turnajovou čtyřkou Lucou Nardim (151.) z Itálie.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Knutsonová je po měsíci v semifinále
Česká tenistka Gabriela Knutsonová (383.) zvládla na pětadvacítce v Torontu náročnou zkoušku a vybojovala postup do svého druhého semifinále v této sezoně. Osmá nasazená si poradila s Rumunkou Miriam Bulgaruovou (254.), kterou porazila za dvě hodiny 7:6(4), 6:3. Knutsonová, která hraje v roce 2023 už pátý turnaj na severoamerické půdě, prochází zatím akcí v Torontu bez ztráty setu a v semifinále vyzve domácí Katherine Sebovovou (195.).

Jebavý s Pavláskem do finále nepostoupili
Roman Jebavý s Adamem Pavláskem si na halovém challengeru ve francouzském Pau o víkendu deblové finále nezahrají. Nejvýše nasazený pár podlehl v pátečním semifinále domácím turnajovým trojkám Danu Addedovi a Albanu Olivettimu 6:7(2) a 3:6. Češi se v utkání zmocnili prvního brejku, zbylé tři už ale obstarali soupeři.

Palicová na turnajovou sedmičku nevyzrála
Barbora Palicová (216.) dohrála na halovém podniku ITF ve slovenské Trnavě (60 000 USD) ve čtvrtfinále. V tom osmnáctiletá Češka podlehla silně favorizované Greet Minnenové (192.) z Belgie. S nasazenou sedmičkou, jež je bývalou 69. singlistkou žebříčku WTA, prohrála za hodinu a 17 minut dvakrát 3:6.

V Trnavě končí i Smitková
Čtvrtfinále turnaje ITF v Trnavě se stalo konečnou rovněž pro kvalifikantku Terezu Smitkovou (379.). Česká tenistka nestačila v souboji o semifinále na domácí divokou kartu Kristínu Kučovou (364.), se kterou prohrála 4:6, 6:4, 4:6. Češka přitom vedla ve třetím setu už 4:1 a v šesté hře měla nadějné skóre na returnu, využít toho ale nedokázala. Prohrála pět her v řadě a s turnajem se rozloučila.

Rosol padl s hráčem z deváté stovky
Lukáš Rosol (259.) vypadl na pětadvacetitisícovém podniku v portugalském Loulé ve čtvrtfinále. Sedmatřicetiletý Čech v něm nestačil z pozice druhého nejvýše nasazeného účastníka na o deset let mladšího Francouze Lucase Poullaina (847.). Za hodinu a půl s ním prohrál 6:7(5) a 1:6. V úvodním setu prováhal brněnský rodák náskok 4:1 a v tiebreaku nedotáhl vedení 5:4.

Kellovský nasazenou pětku nezaskočil
Dvouhra skončila pro Dominika Kellovského (1624.) na podniku ITF v turecké Antalyi (15 000 USD) ve čtvrtfinále. Český kvalifikant do něj postoupil po sérii pěti výher v řadě bez ztráty setu, v pátek už ale nestačil na silně favorizovaného Alexandera Weise (352.) z Itálie. S nasazenou pětkou prohrál 4:6 a 1:6.

Pátý končí v Naples ve čtvrtfinále
Daniel Pátý (1317.) na turnaji ITF v americkém Naples dohrál ve čtvrtfinále. Nad jeho síly byl domácí favorit a sedmý nasazený Tristan McCormick (593.), s nímž český reprezentant prohrál ve dvou setech 6:7(8), 4:6.

Terega Open Pau Pyrenees (muži, FRA, 145 000 EUR, hala – tvrdý povrch)
JEBAVÝ, PAVLÁSEK – Added, Olivetti (oba FRA) 6:7(2), 3:6

Pune Metropolitan Region Challenger (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
DOMINIK PALÁN (412.) – Ťün-sin Ceng (TPE, 124.) 7:6(4), 1:6, 6:3

1st W60 Empire Women´s Indoor 2023, Trnava (ženy, SVK, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)
BARBORA PALICOVÁ (216.) – Greet Minnenová (BEL, 192.) 3:6, 3:6
TEREZA SMITKOVÁ (379.) – Kristína Kučová (SVK, 364.) 4:6, 6:4, 4:6

Minnenová, Wickmayerová (obě BEL) – ŠALKOVÁ, Szabaninová (HUN) 7:5, 6:3

Loulé Open (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Lucas Poullain (FRA, 847.) – LUKÁŠ ROSOL (259.) 7:6(5), 6:1

W25 Toronto (ženy, CAN, 25 000 USD, hala – tvrdý povrch)
GABRIELA KNUTSONOVÁ (383.) – Miriam Bulgaruová (ROU, 254.) 7:6(4), 6:3

Naples Men´s $15,000 (muži, USA, 15 000 USD, antuka)
Tristan McCormick (USA, 593.) – DANIEL PÁTÝ (1317.) 7:6(8), 6:4

Megasaray Tennis Academy Cup, Antalya (muži, TUR, 15 000 USD, antuka)
Alexander Weis (ITA, 352.) – DOMINIK KELLOVSKÝ (1624.) 6:4, 6:1

Gimenez (BRA), Vallejo (PAR) – Heller (GER), KELLOVSKÝ 6:7(3), 6:2, 10:7

ITF World Tennis Tour Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (ženy, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Cavalleová-Reimersová, Gonzalezová Encinasová (ESP) – Amarieiová (ROU), ŠEVČÍKOVÁ 6:3, 6:2

Cavalleová-Reimersová, M. Gonzálezová (obě ESP) – Johanssonová (SWE), SLAVÍKOVÁ 6:2, 6:1
Amarieiová (ROU), ŠEVČÍKOVÁ – Basilettiová (ITA), Kruusová (EST) 3:6, 6:3, 10:8

W15 Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Jatčenková, Samirová (EGY) – N. BŘEČKOVÁ, Dalová (GER) 7:5, 7:6(3)