Denní menu, 28.2.2023: Macháč dlouho trápil Djokoviče, Bouzková se Siniakovou nepotvrdily role favoritek

Poslední únorový den nabízí několik vystoupení českých zástupců na elitním okruhu. Kvalifikant Tomáš Macháč vyzval na pětistovce v Dubaji světovou jedničku a pětinásobného vítěze turnaje Novaka Djokoviče, kterému podlehl po velkém boji až v tiebreaku rozhodujícího setu. Favorizovaná Marie Bouzková dohrála na podniku kategorie WTA 250 v Monterrey už v úvodním kole, kde nestačila na Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou. Stejný osud potkal také Kateřinu Siniakovou, jež po nevyužitém mečbolu podlehla po téměř třech hodinách Kamille Rachimovové z Ruska. Dominik Palán porazil krajana Dalibora Svrčinu na challengeru v Puné. Češky zazářily na halovém podniku ITF v Trnavě, kde měly stoprocentní úspěšnost (čtyři zvládly finále kvalifikace a Barbora Palicová vstoupila vítězně do hlavní soutěže)!

Macháč v Dubaji potrápil Djokoviče
Kvalifikant Tomáš Macháč (130.) odehrál v prvním kole pětistovky v Dubaji vynikající utkání, v němž nakonec podlehl světové jedničce Novakovi Djokovičovi po velkém boji 3:6, 6:3 a 6:7(1).

Lepší vstup do duelu měl Djokovič, který po brejku vedl 3:1. Macháč v dalším gemu také uspěl na returnu, pak ale podruhé ztratil podání a tentokrát už manko nedohnal. Zkraje druhé sady získal výhodu brejku Macháč, který si ji ustřežil až do konce a vynutil si rozhodující dějství.

V jeho úvodu měl k dispozici brejkbol, Djokovič ho ale vymazal vynikajícím podáním. Srbský favorit poté odskočil do vedení 4:1, Macháč ale srovnal. Tenisté si následně drželi podání až do tiebreaku, kde dominoval zkušenější Djokovič. Letos tak ovládl i své třinácté utkání a po dvou hodinách a 27 minutách postoupil do osmifinále.

Zápasu se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Siniaková v Monterrey neproměnila mečbol
Kateřina Siniaková (45.) vypadla na podniku WTA 250 v mexickém Monterrey hned v úvodním kole. Turnajová šestka v něm nestačila na kvalifikantku Kamillu Rachimovovou (97.), s níž prohrála za 2 hodiny a 50 minut 6:7(6), 6:2 a 6:7(5).

Česká favoritka neproměnila v rozhodujícím setu za stavu 5:4 mečbol. V závěrečném tiebreaku pak hrála za stavu 5:6 při svém mečbolu Rachimovová křižný bekhend očividně do autu, dle rozhodčích, včetně té na umpiru, šlo ale o dobrý míč. Protesty Siniakové nepomohly, dlouhý maraton pro ni skončil těsnou a hořkou prohrou. Rachimovová jí tak oplatila porážku z 31. prosince z Adelaide a zaznamenala už svou osmou výhru v řadě.

Bouzková v oblíbeném Mexiku neuspěla
Oblíbené Mexiko tentokrát čtyřiadvacetileté Marii Bouzkové (30.) štěstí nepřineslo. Česká tenistka prohrála už v prvním kole turnaje kategorie WTA 250 v Monterrey se Slovenkou Annou Karolínou Schmiedlovou (100.) po hodině a 44 minutách 4:6 a 2:6.

Nasazená dvojka Bouzková se nemohla spolehnout na svůj servis, o který přišla hned pětkrát. V prvním setu prohrávala 2:5 s mankem dvou brejků, a přestože jednu ztrátu umazala a měla dva brejkboly na 5:5, sadu už nezachránila. Ve druhém dějství vedla Bouzková 2:1 bez brejku, dalších pět gemů ale ukořistila Schmiedlová, který tak postoupila do osmifinále.

Slovenka oplatila české tenistce porážku ze stejného turnaje z roku 2020 a předloňské Guadalajary.

Palán v derby porazil Svrčinu
Vítězem českého challengerového derby se stal v indickém Puné Dominik Palán (412.). Dvaadvacetiletý tenista, jenž se do hlavní soutěže probojoval z kvalifikace, překvapivě přehrál favorizovaného krajana Dalibora Svrčinu (178.), a to za dvě hodiny a čtyři minuty po setech 6:4 a 7:6(4).

Palán vstoupil do utkání prvního kola s nasazenou šestkou ziskem úvodních čtyř gemů, a ačkoliv se Svrčina posléze dotáhl na rozdíl jedné hry, výhodu brejku nakonec prvně jmenovaný ustřežil. Druhá sada přinesla na obou stranách po jednom ztraceném podání a dospěla až do zkrácené hry. V té byl úspěšnější Palán, jenž otočil skóre z 3:4 na 7:4.

V osmifinále si Palán zahraje s domácí divokou kartou Sumitem Nagalem (387.).

Dubai Duty Free Tennis Championships (muži, SAE, 2 855 495 USD, tvrdý povrch)
Novak Djokovič (SRB, 1.) – TOMÁŠ MACHÁČ (130.) 6:3, 3:6, 7:6(1)