Denní menu, 27.2.2023: Lehečka proti bývalé světové dvojce neudržel vedení, Gengel padl v Puné

Semifinalista posledního podniku v Dauhá Jiří Lehečka tento týden na pětistovce v Dubaji neuspěje. Ve Spojených arabských emirátech prohrál souboj s bývalou světovou dvojkou Alexanderem Zverevem, kterého přitom zvládl na přelomu roku na United Cupu porazit. Marek Gengel nedopodával zápas na challengeru v Puné, kde podlehl skrze rozhodující tiebreak třetího setu Japonci Nogučimu. Dominik Palán prošel na stejné akci kvalifikací. Další čeští tenisté se představili v kvalifikacích podniků ITF.

Lehečka na Zvereva nestačil
Jiří Lehečka (47.) na úspěšný turnaj z Dauhá nenavázal. Při premiérovém startu na pětistovce v Dubaji nedotáhl jednadvacetiletý Čech do vítězného konce dobře rozehraný zápas úvodního kola s Alexanderem Zverevem (16.) a prohrál 6:4, 3:6, 4:6.

Proti bývalému druhému tenistovi světa byl Lehečka set a půl lepší hráčem, pak ale nevyužil za stavu 2:2 ve druhém dějství na příjmu vedení 40:15 a v dalším gemu doslova odevzdal třemi dvojchybami servis. Od té doby byl Němec na koni. Výhody brejku se Zverev dokázal zmocnit rovněž v rozhodujícím setu. I on si posléze vybral slabší chvilku, když za stavu 4:3 dvěma dvojchybami při shodě podání daroval soupeři, jenže Lehečka už žádný další gem ukořistit nezvládl.

Gengel nedopodával zápas s Nogučim
Marek Gengel (267.) vypadl po týdnu opět v prvním kole. Tentokrát nezvládl vstup do challengeru v indickém Puné, kde prohrál po více než dvou hodinách 6:4, 2:6 a 6:7(1) s Riem Nogučim (210.).

V rozhodujícím setu vedl favorizovaný Čech už 4:2. Po ztrátě tří gemů v řadě musel za stavu 4:5 odvracet dva mečboly. Následně získal Gengel brejk a mohl zápas dopodávat do zdárného konce, leč Japonec si rebrejkem vynutil závěrečný tiebreak. V tom si Gengel po jedné z výměn ulevil tvrdým napálením míče o boční hrazení, po čemž následovala diskuze umpirového rozhodčího se supervisorem. Rodákovi z Rakovníka bylo uděleno pouze varování, od té doby už ale neuhrál ani bod.

Dubai Duty Free Tennis Championships (muži, SAE, 2 855 495 USD, tvrdý povrch)
Alexander Zverev (GER, 16.) – JIŘÍ LEHEČKA (47.) 4:6, 6:3, 6:4

Pune Metropolitan Region Challenger (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
Rio Noguči (JPN, 210.) – MAREK GENGEL (269.) 4:6, 6:2, 7:6(1)

Niki Kalijanda Ponača (IND, 719.) – DOMINIK PALÁN (414.) 4:6, 1:6

Itennis Arcadia Women´s Pro Open (ženy, USA, 60 000 USD, tvrdý povrch)
Ganna Poznichirenková (UKR, 988.) – VICTORIA BERVID (-) odloženo

1st W60 Empire Women´s Indoor 2023, Trnava (ženy, SVK, 60 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Amarissa Kiara Tóthová (HUN, 587.) – ANETA KUČMOVÁ (385.) 4:6, 6:4, 6:2
ANNA SISKOVÁ (356.) – Sára Šarinová (SVK, -) 6:0, 6:1
Laura Cíleková (SVK, -) – TEREZA SMITKOVÁ (378.) 2:6, 1:6
Maria Bondarenková (351.) – ANETA LABOUTKOVÁ (487.) 6:2, 4:6, 3:0 skreč Laboutková
DENISA HINDOVÁ (623.) – LUCIE HAVLÍČKOVÁ (364.) 1:6, 6:3, 1:6
DOMINIKA ŠALKOVÁ (281.) – Nika Radišičová (SLO, 538.) 6:3, 6:1

Loulé Open (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)