Denní menu, 26.2.2023: Siniakové utekly koncovky setů. Macháč rozdrtil soupeře, ztratil jen gem

Kateřina Siniaková brzy ráno českého času bojovala v mexické Méridě o postup do finále turnaje WTA 250, ale v dramatickém souboji s Camilou Giorgiovou neuspěla. S italskou soupeřkou nezvládla koncovky obou setů a prohrála 5:7, 6:7(2). Tomáš Macháč postoupil do hlavní fáze turnaje v Dubaji, ve finále kvalifikace proti Italovi Matteu Arnaldimu ztratil jediný gem. Jesika Malečková v mexickém Monterrey proti Rumunce Ruseové v kvalifikačním finále neuspěla.

Siniaková si v Méridě o titul nezahraje
V minulém roce proměnila Kateřina Siniaková (47.) obě své semifinálové účasti nakonec až v zisk titulu, v mexické Méridě však na tyto úspěchy z polského Grodzisku a slovinské Portorože nenaváže, protože v semifinále prohrála s Camilou Giorgiovou (68.) 5:7, 6:7(2). S jednatřicetiletou Italkou odehrála o pět let mladší Češka dva vyrovnané sety, ale pokaždé se v koncovce setu nechala přehrát.

V první sadě vedla Siniaková díky brzkému brejku 4:2, ale poté přišla o svůj servis a za stavu 4:5 poprvé čelila setbolu. Ten ještě dokázala odvrátit, ale o dva gemy později se stejná situace opakovala a tentokrát už Giorgiová šanci na ukončení sady využila.

Ve druhém setu musela Siniaková dohánět ztrátu 1:4. To se jí povedlo, když dokázala i díky brejku v devátém gemu srovnat na 5:5. Sada dospěla až do tiebreaku, ve kterém Siniaková ani jednou nevyhrála výměnu při podání soupeřky a prohrála ho 2:7.

Macháč ztratil ve finále kvalifikace v Dubaji jediný gem
Tomáš Macháč (120.) suverénním způsobem rozrazil vrata do hlavní soutěže turnaje v Dubaji, když ve finále kvalifikace porazil Itala Mattea Arnaldiho (110.) 6:0, 6:1. Celý zápas trval pouhých 53 minut, Macháč v něm čelil dvěma brejkbolům a oba dokázal odvrátit. Sám sebral svému soupeři podání v obou setech třikrát.

Macháč si zahraje v této sezoně podruhé hlavní soutěž turnaje kategorie ATP, poprvé se mu to povedlo na úvod sezóny v Adelaide, kde následně skončil v prvním kole. Minulý týden neuspěl ve snaze kvalifikovat se na turnaji v Dauhá.

Los hlavní soutěže pro Macháče nebyl příliš příznivý, hned v prvním kole se utká se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Pro 22letého českého tenistu to bude poprvé, co vyzve aktuálního krále mužského tenisu. Srbský tenista má za sebou vynikající úvod roku, když vyhrál všech 12 zápasů, do kterých nastoupil, a opanoval turnaje v Adelaide a Australian Open. Djokovič bude hrát v Dubaji již potřinácté, přičemž už pětkrát tento turnaj ovládl.

Kolář dohrál v Pau už v kvalifikaci
Zdeněk Kolář (190.) nepotvrdil roli nasazené kvalifikační jedničky na silně obsazeném challengeru ve francouzském Pau a nečekaně skončil v prvním kole. S Norem Viktorem Durasovicem (333.), který se do kvalifikace dostal až jako náhradník, prohrál za hodinu a půl 6:7(1), 4:6. Kolářovi se v prvním setu nepovedlo dopodávat za stavu 5:4 a ve druhé sadě už tahal proti norskému soupeři za kratší konec.

V českém derby v Indii znovu uspěl Palán
Dominik Palán (414.) zvládl první kolo kvalifikace na challengeru v indickém Puné, když v něm poradil svého krajana Petra Nouzu (561.) 6:3, 6:4. Vyrovnanou první sadu rozhodl jediný brejk, který získal v osmém gemu čistou hrou Palán. Ten přitom sám v předchozím gemu musel odvracet dva brejkboly Nouzy.

Také ve druhém setu byl k vidění jen jeden brejk, a znovu to byl Palán, kterému se podařilo ve třetím gemu prorazit podání soupeře. Nouza pak prakticky nedostal šanci na obrat, Palán mu nenabídl ani jedinou brejkovou příležitost. Palán s Nouzou se utkali už podruhé během dvou týdnů, při jejich prvním vzájemném souboji v indické Čenaji zvítězil ve dvou setech Nouza.

Mérida Open Akron (ženy, MEX, 259 303 USD, tvrdý povrch)
KATEŘINA SINIAKOVÁ (47.) – Camila Giorgiová (ITA, 68.) 5:7, 6:7(2)

Dubai Duty Free Tennis Championships (muži, SAE, 2 855 495 USD, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (120.) – Matteo Arnaldi (ITA, 110.) 6:0, 6:1