Denní menu, 16.2.2023: Kopřivu v bitvě s talentovaným Jordáncem srážely chyby. Končí i Nouza

Dvojice Čechů se na challengerech představila v osmifinálových bojích. Petr Nouza v indickém městě Čenaj nestačil na Australana Purcella, Vít Kopřiva pak v bahrajnské Manámě neuspěl proti Jordánci Shelbayhovi. První zmíněný tenista si následně spravil chuť ve čtvrtfinále čtyřhry, když zvítězil po boku krajana Andrewa Paulsona. V deblové soutěži se na stejné kategorii turnajů představili i Roman Jebavý, Dalibor Svrčina a Marek Gengel. Další čeští tenisté a tenistky hráli na podnicích ITF.

Kopřiva padl s talentovaným Jordáncem
Více než dvouhodinový souboj mezi Vítem Kopřivou (180.) a Abedallahem Shelbayhem (399.) radost českému tenistovi neudělal. S devatenáctiletým talentovaným Jordáncem, který v minulé sezoně vyhrál hned tři turnaje ITF, prohrál po setech 4:6, 6:3, 3:6.

Zápas to byl z obou stran jako na houpačce a byl protkaný spoustou nevynucených chyb. V úvodním setu Kopřiva přišel o vedení 4:2 a ztrátou čtyř her v řadě prohrál i první sadu. Ve druhém dějství naopak prohrával český tenista 1:3, ale pěti gemy v řadě skóre otočil a vynutil si rozhodující sadu. V ní sice stáhl manko z 0:2, ale v šestém gemu znovu prohrál podání a na tento brejk už odpověď nenašel.

Shelbayh, který byl během juniorské kariéry v Top 30, si zahraje své druhé čtvrtfinále na challengeru v kariéře.

Nouza končí v osmifinále
Petr Nouza (630.) se o další překvapení na challengeru v indické Čenaji nepostaral. Český kvalifikant podlehl v osmifinále navzdory sympatickému výkonu 5:7 a 3:6 silně favorizovanému Maxu Purcellovi (203.) z Austrálie.

V úvodním setu prohrával Nouza už 0:3 a 0:40, přesto dokázal hned dvakrát zlikvidovat manko brejku a dějství nakonec ztratil až v samotné koncovce. O výsledku druhého setu rozhodl jediný brejk ze šestého gemu. Za stavu 2:5 odvrátil čtyřiadvacetiletý tenista ze sedmé stovky žebříčku tři mečboly, o gem později už Purcell celkově pátou možnost na ukončení střetnutí využil. Nouzovi nepomohlo k vítězství ani patnáct nasázených es.

Nouza s Paulsonem zvládli deblové čtvrtfinále
Pro prohře v osmifinále dvouhry nastoupil Petr Nouza na challengeru v indické Čenaji do deblového čtvrtfinále. Po boku krajana Andrewa Paulsona porazil italskou dvojici Francesco Maestrelli, Luca Nardi, a to za hodinu a deset minut po setech 6:3, 6:4. Češi v utkání neztratili ani jednou servis, když odvrátili všechny brejkboly.

Český souboj pro Jebavého
Roman Jebavý po boku Jonnyho O´Mary postoupil na challengeru v bahrajnské Manámě do semifinále čtyřhry. Ve čtvrtfinále Čech s Britem porazili česko-jihokorejské duo Marek Gengel, Yunseong Čong, a to za hodinu a osm minut po setech 6:3 a 6:4. Jebavý s O´Marou v utkání neztratili ani jednou servis, soupeřům ho pak prolomili ve dvou případech.

Sisková neudržela v Glasgow vedení
Hodně nešťastný zápas sehrála ve čtvrtfinále v Glasgow (25 000 USD) Anna Sisková. Proti bývalé 38. hráčce světa Heather Watsonové vedla 6:3 a 5:3, ale v závěru druhého setu hrála pasivně a o vítězce tak musela rozhodnout třetí sada. V ní si vypracovala Sisková výhodu dvou brejků, vedla 5:2 a 40:15, ale dva mečboly nevyužila a náskok ztratila. Ještě po dvojchybě Watsonové dostala jednu šanci zápas dopodávat, ale ani vedení 6:5 neproměnila v postup. Zápas zakončila nevynucenou chybu, když poslala forhendový return po druhém podání do dalekého autu.

Šalková na favoritku nestačila
Dominika Šalková (295.) podlehla ve čtvrtfinále turnaje ITF v britském Glasgow domácí Sonay Kartalové, a to za hodinu a 37 minut po setech 3:6 a 3:6. Obě sady měly podobný průběh. Dospěly do stavu 3:3, načež česká tenistka neuhrála ani jeden gem.

Svrčina v Indii dohrál
Dalibor Svrčina se rozloučil s challengerem v indické Čenaji prohrou ve čtvrtfinále čtyřhry. S britským spoluhráčem Ryanem Penistonem podlehl rakousko-chorvatské dvojici Ofner, Serdarušič, a to za hodinu a 27 minut po setech 1:6, 7:6(3), 4:10. Česko-britské duo odvrátilo za stavu 4:5 ve druhé sadě mečbol, i díky čemuž dokázalo na sety vyrovnat, nicméně supertiebreak už šel jasně za soupeři.

Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, Manáma (muži, BAH, 160 000 USD, tvrdý povrch)
Abedallah Shelbayh (JOR, 399.) – VÍT KOPŘIVA (180.) 6:4, 3:6, 6:3

JEBAVÝ, O´Mara (GBR) – Y. Čong (KOR), GENGEL 6:3, 6:4

Chennai Open, Čenaj (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
PETR NOUZA (630.) – Max Purcell (AUS, 203.) 5:7, 3:6

Maestrelli, Nardi (oba ITA) – NOUZA, PAULSON 3:6, 4:6
Peniston (GBR), SVRČINA – Ofner (AUT), Serdarušič (CRO) 1:6, 7:6(3), 4:10

M25 Vila Real De Santo António (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
David Jorda Sanchis (ESP, 579.) – MICHAEL VRBENSKÝ (376.) 4:6, 6:7(1)

Barroso, I. López (oba ESP) – VOCEL, VRBENSKÝ 3:6, 3:6

VOCEL, VRBENSKÝ – Jacq (FRA), Vacherot (MON) 2:6, 6:1, 10:4