Denní menu, 15.2.2023: Muchová prohrála tříhodinovou bitvu. V Dauhá nestačila na členku Top 10 ani Kvitová

Obě zbývající české zástupkyně na pětistovce v katarském Dauhá dohrály v osmifinále. Dvojnásobná turnajová vítězka Petra Kvitová podlehla čtvrté nasazené Coco Gauffové ze Spojených států poměrem 3:6 a 6:7(6). Karolína Muchová ve večerní bitvě vzdorovala tři hodiny turnajové trojce Caroline Garcíaové z Francie, s níž prohrála 7:6(3), 5:7 a 4:6. Dalibor Svrčina prohrál třísetový maraton s Japoncem Učijamou na challengeru v Čenaji. Marek Gengel uhrál v Manámě jen tři gemy s Italem Carusem. Tomáš Macháč naopak ztratil s lucky loserem Sinclairem jen dva gemy. Další Češi absolvovali na zmíněných akcích deblová utkání. Hrálo se i na menších podnicích ITF s dotacemi 25 a 15 tisíc amerických dolarů.

Muchová padla po tříhodinové bitvě
Dlouhé tři hodiny bojovala Karolína Muchová (123.) v osmifinále turnaje v Dauhá s Francouzkou Caroline Garcíaovou (5.), ale ač se bila srdnatě a měla své příležitosti, nakonec po velké bitvě padla 7:6(3), 5:7, 4:6.

Česká tenistka měla v utkání své šance, přestože jich bylo málo. Za celý zápas si vypracovala dva brejkboly, ale zatímco ten první v úvodní sadě využila, ten druhý v kritický okamžik proměnit nedokázala. V osmé hře třetího setu Garcíaová dokázala hrozbu ztráty servisu odvrátit a hned v dalším gemu se naopak sama prokousala do vedení 5:4. Na servisu pak výhodu brejku potvrdila a duel úspěšně dopodávala.

O tom, nakolik Muchová musela čelit tlaku soupeřky a jak srdnatě se bránila a bojovala o úspěch, svědčí i 13 odvrácených brejkbolů z 16, které si Francouzka vypracovala. Muchová se postupem do osmifinále v Dauhá posune ve světovém žebříčku poblíž 110. místa.

Kvitová nestačila na favoritku Gauffovou
Petra Kvitová (13.) se do čtvrtfinále v Dauhá tentokrát nepodívá. Dvojnásobná turnajová šampionka podlehla v osmifinále nasazené čtyřce Coco Gauffové (6.) po hodině a 24 minutách 3:6 a 6:7(6).

Utkání bylo velmi skromné na brejkbolové šance. V prvním setu si tenistky bez potíží držely svá podání, až za stavu 4:3 získala Gauffová čistou hrou brejk a sadu poté dopodávala. Ve druhém dějství se k jedinému brejkbolu dostala Češka, americká teenagerka ale reagovala esem. V napínavém tiebreaku sice Kvitová smazala mečbol za stavu 5:6 při svém podání, poté ale prohrála dva body a tím i zápas.

Macháč je v Bahrajnu po suverénní výhře ve čtvrtfinále
Tomáš Macháč (115.) na challengeru v bahrajnské Manámě prolétl do čtvrtfinále. Colina Sinclaira (461.) ze souostroví Severní Mariany porazil suverénně 6:0 a 6:2. Macháč získal úvodních deset gemů zápasu. Ve druhém setu dopřál šestý nasazený Čech soupeři šest brejkbolů, všechny je ale zvládl odvrátit. O semifinále si rodák z Berouna zahraje s Němcem Janem-Lennardem Struffem (156.).

Svrčina padl po dvou a půl hodině
Dalibor Svrčina (187.) vypadl na challengeru v indickém Čenaji v osmifinále. V tom nestačil z pozice sedmého nejvýše nasazeného favorita na Japonce Jasutaku Učijamu (305.), s nímž prohrál za dvě a půl hodiny po setech 1:6, 7:6(10) a 4:6. V dramatickém tiebreaku druhého dějství odvrátil dvacetiletý Čech dva soupeřovy mečboly a sám proměnil až svůj čtvrtý setbol, na postup to ale nestačilo. O výsledku rozhodující sady rozhodl jediný brejk ze třetího gemu, kterého docílil Asiat čistou hrou.

Gengel uhrál jen tři gemy
Hodně nepovedený zápas má za sebou v Manámě Marek Gengel (264.). V osmifinále tamějšího challengeru uhrál pouhé tři gemy. Se žebříčkově hůře postaveným Salvatorem Carusem (380.) z Itálie, jenž se dostal do hlavní soutěže až jako lucky loser, prohrál za hodinu a čtvrt 1:6 a 2:6.

Nouza s Paulsonem zaskočili nasazené dvojky
Cenným skalpem se na challengeru v indickém Čenaji blýskli Petr Nouza s Andrewem Paulsonem. Češi tam v úvodním kole čtyřhry vyřadili po výhře dvakrát 6:4 druhé nejvýše nasazené Australany Marca Polmanse a Maxe Purcella. Vítězům nedávného challengeru v Burnie uštědřili vůbec první porážku v sezoně.

Svrčina ve čtyřhře postupuje
Po neúspěchu ve dvouhře zaznamenal Dalibor Svrčina na challengeru v Čenaji výhru alespoň v párové disciplíně. Spolu s Britem Ryanem Penistonem vyřadili domácí nasazené čtyřky Čandrasekara s Prašanthem. Prvně jmenovaní zvítězili v utkání 1. kola po obratu 6:7(7), 6:1 a 10:7, ačkoliv v rozhodujícím supertiebreaku prohrávali už 2:6.

Gengel v deblu odvracel mečboly
Marek Gengel se na challengeru v Manámě oklepal z drtivé porážky v osmifinále dvouhry a zlepšil si alespoň částečně náladu ve čtyřhře. Spolu s Yunseongem Čongem v ní porazili australské držitele divoké karty Alexeie a Anthony Popyrinovy a postoupili v Bahrajnu do čtvrtfinále. Výhra 3:6, 7:6(6) a 10:8 se přitom nerodila vůbec snadno, ba přesně naopak. Ve zkrácené hře druhého setu i v rozhodujícím supertiebreaku prohrávalo česko-korejské duo shodně 3:6, a muselo mimo jiné odvrátit i tři mečboly.

Deblové derby pro Jebavého
Deblisté Roman Jebavý a Brit Jonny O'Mara potvrdili na challengeru v bahrajnské Manámě roli favoritů. Nejvýše nasazený pár porazil v utkání úvodního kola 6:3 a 7:6(6) česko-ruské duo Vít Kopřiva, Pavel Kotov.

Vrbenský udolal Chazala
Na druhém turnaji v řadě v portugalském Vila Real de Santo Antonio (25 000 USD) hraje třiadvacetiletý Michael Vrbenský (376.). Pátý nasazený hráč prohrával v prvním kole s Francouzem Maximem Chazalem (538.), rodákem z Nové Kaledonie ve druhém setu 0:2, ale stav otočil. Za stavu 5:4 ve třetí sadě podával na vítězství, ale i kvůli dvěma dvojchybám soupeř vyrovnal. Následně však Čech brejkl soupeře znovu a brejk poté bezpečně potvrdil a zvítězil 5:7, 6:4 a 7:5. Ve druhém kole ho čeká španělský kvalifikant David Jorda Sánchis (579.).

Bejlek byla dva míčky od porážky
Svůj první zápas od postupu do hlavní soutěže na australském grandslamu má za sebou čerstvě sedmnáctiletá Sára Bejlek (178.). Češka je první nasazenou hráčkou na pětadvacítce v hlavním městě Dominikánské republiky Santo Domingu. V prvním kole měla volný los a v tom druhém se stejně starou Kanaďankou Cadence Braceovou (427.) ztratila ve všech třech setech jako první servis. Úvodní set Kanaďanka vyhrála 6:4 a ve druhém setu za stavu 5:4 podávala na vítězství. Vedla 30:15, ale Bejlek dokázala soustředěnou hrou srovnat na 5:5 a Braceová pak čtyřmi nevynucenými chybami při dalším servisu doslova darovala Bejlek druhý set. Do rozhodující sady vstoupila Braceová opět brejkem, ale Bejlek od stavu 2:4 získala čtyři gamy v řadě a po výhře 4:6, 7:5 a 6:4 postoupila. Braceová závěr zápasu nezvládla hlavně psychicky. V osmifinále čeká Bejlek Nefisa Berberovičová (326.) z Bosny a Hercegoviny.

Qatar Totalenergies Open, Dauhá (ženy, QAT, 780 637 USD, tvrdý povrch)
Coco Gauffová (USA, 6.) – PETRA KVITOVÁ (13.) 6:3, 7:6(6)
KAROLÍNA MUCHOVÁ (123.) – Caroline Garcíaová (FRA, 5.) 7:6(3), 5:7, 4:6

Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, Manáma (muži, BAH, 160 000 USD, tvrdý povrch)
MAREK GENGEL (264.) – Salvatore Caruso (ITA, 380.) 1:6, 2:6
TOMÁŠ MACHÁČ (115.) – Colin Sinclair (MNP, 461.) 6:0, 6:2

JEBAVÝ, O´Mara (GBR) – KOPŘIVA, Kotov 6:3, 7:6(6)
Y. Čong (KOR), GENGEL – Al. Popyrin, An. Popyrin (oba AUS) 3:6, 7:6(6), 10:8

Chennai Open, Čenaj (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
Jasutaka Učijama (JPN, 305.) – DALIBOR SVRČINA (187.) 6:1, 6:7(10), 6:4

NOUZA, PAULSON – Polmans, Purcell (oba AUS) 6:4, 6:4
Čandrasekar, Prašanth (oba IND) – Peniston (GBR), SVRČINA 7:6(7), 1:6, 7:10

M25 Vila Real De Santo António (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Maxime Chazal (FRA, 538.) – MICHAEL VRBENSKÝ (376.) 7:5, 4:6, 5:7

Barroso, I. López (oba ESP) – VOCEL, VRBENSKÝ odloženo

W25 Santo Domingo (ženy, DOM, 25 000 USD, tvrdý povrch)
SÁRA BEJLEK (178.) – Cadence Braceová (CAN, 427.) 4:6, 7:5, 6:4

Glasgow W25 Pro Series (ženy, GBR, 25 000 USD, hala – tvrdý povrch)
DOMINIKA ŠALKOVÁ (295.) – Eliz Maloneyová (GBR, 392.) 6:3, 6:2
ANNA SISKOVÁ (357.) – Pemra Ozgenová (TUR, 282.) 6:4, 6:3

Lumsdenová, McDonaldová (obě GBR) – BAYERLOVÁ, Cabajová Awadová (SWE) 6:2, 6:7(4), 12:10
ŠALKOVÁ, SISKOVÁ – Benoitová (BEL), Silvaová (GBR) 6:4, 2:6, 10:7

Midtown Weston 15k (muži, USA, 15 000 USD, antuka)
Jacob Brumm (USA, 1015.) – JIŘÍ JENÍČEK (1451.) 6:3, 6:4

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Eunji Lee (KOR, -) – LINDA KLIMOVIČOVÁ (579.) 0:6, 2:6

ITF World Tennis Tour Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (ženy, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Laura Mairová (ITA, 889.) – DENISA HINDOVÁ (627.) 7:5, 6:3
LINDA ŠEVČÍKOVÁ (939.) – Ioana Loredana Roscaová (ROU, 484.) 3:6, 3:6