Denní menu, 14.2.2023: Kvitová v Dauhá neztratila set, Plíšková uhrála jen tři gemy

Petra Kvitová a Karolína Plíšková v úterý vstoupily do turnaje v katarském Dauhá, kde obě v minulosti triumfovaly. Dvojnásobná šampionka Kvitová v prvním kole porazila ve dvou setech Číňanku Šuaj Čang, s níž si vylepšila vzájemnou bilanci na 5:2 na zápasy. Vítězka z roku 2017 Plíšková, která prošla tříkolovou kvalifikací, v úvodní rundě hlavní soutěže nestačila na Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou, proti které uhrála jen tři gemy. Dalibor Svrčina a Petr Nouza shodně postoupili bez ztráty setu do osmifinále challengeru v indickém Čenaji. Tomáš Macháč zahájil třísetovou výhrou své tažení challengerem v bahrajnské Manámě.

Kvitová zvládla v Dauhá úvodní kolo
Výborný vstup do turnaje v katarském Dauhá má za sebou Petra Kvitová (13.). Česká tenistka, která je v hlavní soutěži nenasazená, v úvodním kole porazila Číňanku Šuaj Čang (22.) ve dvou setech 7:5, 6:2.

V obou setech sice Kvitová nedokázala udržet prvotní vedení s výhodou brejku, ale jinak měla střetnutí pevně pod kontrolou. Soupeřku do vedení ani jednou nepustila a celkově se prosadila na returnu hned pětkrát.

V dalším kole čeká na Kvitovou o poznání těžší zkouška. Čelit bude nasazené čtyřce Coco Gauffové (6.) ze Spojených států.

Plíšková v Dauhá končí v prvním kole
Karolíně Plíškové (19.) se na úspěšné vystoupení v tříkolové kvalifikaci turnaje WTA v katarském Dauhá navázat nepovedlo. V souboji s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovovou (18.) padla za pouhých 54 minut po setech 1:6, 2:6.

Plíškové v utkání vůbec nešel servis, který si prohrála hned pětkrát. Do zápasu přitom vstoupila parádně, když hned v prvním gemu prorazila Alexandrovové podání. Od té chvíle se ale herně trápila, prohrála šest her v řadě a ve druhé sadě nebyla o moc úspěšnější. Dvakrát si sice podržela servis, ale od stavu 2:1 ztratila pět gemů za sebou a turnaj pro ni skončil.

Macháč v Bahrajnu potvrdil roli favorita
Tomáš Macháč (115.) vstoupil do challengeru v bahrajnské metropoli Manámě třísetovou výhrou 6:2, 2:6 a 6:2 nad Alessandrem Giannessim (233.) z Itálie.

Bez čtyř minut dvouhodinový souboj přinesl dějství jako na houpačce. V tom prvním se Macháč rychle dostal do náskoku 4:0, ve druhém ale naopak od stavu 2:2 čtyři gemy v řadě ztratil. V rozhodujícím setu se pak šestý nasazený Čech opět vypravil do úniku 4:0, a byť poté protivník jeden brejk smazal, koncovka znovu patřila mladšímu favoritovi.

Platit za něj bude Macháč jistě i v osmifinále, neboť narazí na lucky losera Colina Sinclaira (461.) ze souostroví Severní Mariany.

Nouza skolil favorita a vyrovnal maximum
Petr Nouza (630.) slaví na challengeru v indickém Čenaji velmi cennou výhru. Český kvalifikant vyzrál v prvním kole hlavní soutěže na favorizovaného Itala Lucu Nardiho (158.) po setech 6:4 a 7:5.

O jediný brejk v první sadě se postaral Nouza, když v deváté hře získal vedení 5:4 a set poté dopodával. Ve druhém dějství byl dlouho lepší pátý nasazený Nardi, jenž vedl už 5:2 a za stavu 5:3 měl při svém podání dva setboly. Český tenista ale obě příležitosti soupeře odvrátil a ziskem pěti gemů v řadě si zajistil vítězství.

O své první singlové čtvrtfinále na challengeru zabojuje proti Australanovi Maxovi Purcellovi (203.).

Svrčina v Čenaji postoupil do osmifinále
Dalibor Svrčina (187.) potvrdil v úvodním kole challengeru v indickém Čenaji roli papírového favorita. Sedmý nasazený Čech přehrál za hodinu a 48 minut po setech 6:2 a 6:3 Alibeka Kachmazova (347.).

Ruský kvalifikant se nechával v průběhu utkání dvakrát ošetřovat. Poté, co v druhém setu přišel dvakrát o výhodu brejku, dohrával střetnutí viditelně fyzicky limitován. Svrčina, jenž zaznamenal první výhru od lednové účasti ve druhém kole Australian Open, narazí v osmifinále na Japonce Jasutaku Učijamu (305.).

Qatar Totalenergies Open, Dauhá (ženy, QAT, 780 637 USD, tvrdý povrch)
PETRA KVITOVÁ (13.) – Šuaj Čang (CHN, 22.) 7:5, 6:2
Jekatěrina Alexandrovová (18.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (19.) 6:1, 6:2

Challenger Tour

Bahrain Ministry of Interior Tennis Challenger, Manáma (muži, BAH, 160 000 USD, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (115.) – Alessandro Giannessi (ITA, 233.) 6:2, 2:6, 6:2

Chennai Open, Čenaj (muži, IND, 130 000 USD, tvrdý povrch)
Alibek Kachmazov (347.) – DALIBOR SVRČINA (187.) 2:6, 3:6
Luca Nardi (ITA, 158.) – PETR NOUZA (630.) 4:6, 5:7

Burg-Wächter Ladies Open, Altenkirchen (ženy, GER, 60 000 USD, hala – koberec)
Darja Snigurová (UKR, 147.) – BARBORA PALICOVÁ (202.) 6:3, 6:1

M25 Vila Real De Santo António (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
MATĚJ VOCEL (882.) – Nikolaj Nedelčev (BUL, 1139.) 6:7(5), 2:6

Glasgow W25 Pro Series (ženy, GBR, 25 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Jasmijn Gimbrereová (NED, 536.) – ANNA SISKOVÁ (357.) 1:6, 2:6
Natalia Szabaninová (HUN, 250.) – DOMINIKA ŠALKOVÁ (295.) 7:5, 3:6, 3:6
Lesley Pattinamaová Kerkhoveová (NED, 229.) – MICHAELA BAYERLOVÁ (331.) 6:0, 6:1
TEREZA SMITKOVÁ (442.) – Sonay Kartalová (GBR, 203.) 2:6, 4:6

Böhnerová (GER), Gimbrereová (NED) – BAYERLOVÁ, Cabajová Awadová (SWE) 0:6, 4:6
ŠALKOVÁ, SISKOVÁ – Johnová-Baptisteová (GBR), Strešnáková (SVK) 6:3, 6:3

Tennisbase Open, Oberhaching (muži, GER, 15 000 USD, hala – tvrdý povrch)
Tom Paris (FRA, 1643.) – JAKUB NICOD (1212.) 6:3, 7:5

Karol (SVK), NICOD – Florig, Rehberg (oba GER) 4:6, 3:6

Midtown Weston 15k (muži, USA, 15 000 USD, antuka)
Ryan Haviland (USA, -) – JIŘÍ JENÍČEK (1451.) 4:6, 6:2, 5:10

Bangoura (USA), Stepanov (CAN) – JENÍČEK, PÁTÝ 3:6, 6:1, 4:10

ITF World Tennis Tour Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (ženy, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)
HINDOVÁ, ŠEVČÍKOVÁ – Ozcanová (TUR), Peyerová (SUI) 6:2, 6:2

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)