Průlom! Osmnáctiletá Klimovičová slaví po velkém boji první profesionální titul

- Petr Sumbal

Linda Klimovičová (572.) slaví první titul ve své zatím krátké profesionální kariéře. Teprve osmnáctiletá česká tenistka uspěla na turnaji kategorie ITF 15 v egyptském Šarm aš-Šajchu. Během pěti utkání na turnaji ztratila Klimovičová jen dva sety, ve finále porazila o tři roky starší Slovenku Katarínu Kužmovou (626.) po dvou hodinách a 22 minutách boje 7:5, 6:7(3), 6:2.

První sadu rozhodl brejk v jedenáctém gemu Klimovičové, která v této dlouhé hře využila na čtvrtý pokus svůj brejkbol. Úvodní set pak snadno dopodávala. Ve druhém setu si Češka nevytvořila ani jednu brejkovou příležitost a sada dospěla až do tiebreaku, který zvládla lépe její slovenská protivnice.

Také rozhodující set finále byl vyrovnaný, ač tomu jeho výsledek moc nenasvědčuje. Obě tenistky si však vypracovaly sedm brejkbolů a rozdíl byl pouze v tom, že Klimovičová proměnila tři brejkboly oproti jedinému Kužmové. Češka třetí set otočila ziskem šesti her v řadě z 0:2 na 6:2.

Klimovičová plnila ve všech zápasech na egyptském turnaji roli papírové favoritky. V prvním kole lehce zakolísala s Japonkou Honokou Kobajašiovou (831), kterou ale nakonec porazila ve třech setech 6:0, 3:6, 6:1. V osmifinále ztratila jen čtyři hry při výhře 6:3, 6:1 nad Jevgenií Burdinovou (-) z Ruska, ve čtvrtfinále porazila Ho Ching Wu (695.) z Hongkongu 6:4, 7:5 a v semifinále přehrála Rumunku Anču Alexii Todoniovou (821.) 6:2, 6:4.

Klimovičová má za sebou povedenou sezónu 2022, ve které si zahrála hned na pěti turnajích semifinále a jednou z toho bylo i premiérové finále, které však v polské Bydhošti prohrála. Po šesti měsících se mladá česká hráčka probojovala do finále podniku kategorie ITF podruhé a tentokrát už slaví titul.

Mezi juniorkami to Klimovičová dotáhla nejvýše na jedenácté místo žebříčku, vyhrála tři turnaje a byla v semifinále juniorského Wimbledonu (2021). Nyní už se ale plně soustředí na svou profesionální kariéru, zisk prvního titulu jí přinese posun ve světovém žebříčku, na němž jí aktuálně náleží 572. místo.

Smitková na svůj první titul po pěti letech nedosáhla
Kromě Lindy Klimovičové si v neděli zahrála finále na turnaji ITF také jiná česká tenistka Tereza Smitková. Ta ale tak úspěšná nebyla, o jubilejní desátý kousek svou sbírku titulů nerozšířila.

Tereza Smitková (443.) odehrála povedený turnaj kategorie ITF 25 v britském městě Bath, ale poslední krůček k titulu neučinila, ve finále podlehla dvakrát 2:6 Slovence Rebecce Šramkové (317.).

Oba finálové sety měly podobný průběh, 28letá česká tenistka v nich vždy nezachytila začátek a ztrátu ani v jednom případě již nedohnala. V první sadě nabrala rychle manko 0:4, ve druhém nejprve 0:2 a později přišel klíčový brejk Šramkové na 2:5 z pohledu české hráčky. Smitková si v celém utkání vypracovala čtyři brejkboly, všechny však zůstaly nevyužity.

Smitková odehrála první finále od září 2021, na titul čeká od srpna 2018, kdy uspěla v britském Wokingu. Celkem má bývalá 57. hráčka světa ve své sbírce devět titulů ze dvouhry, všechny z turnajů ITF. Jejím největším úspěchem zůstává osmifinále Wimbledonu z roku 2014.

Sharm Elsheikh Men's Future, Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)