Denní menu, 11.2.2023: Vondroušová čtyřleté čekání na finále neukončila. Češky byly v Dauhá stoprocentní

Markéta Vondroušová neuspěla v semifinále na turnaji WTA v Linci a první finále od června 2019 si nezahraje. Nad její síly byla osmá nasazená Anastasija Potapovová z Ruska. Náročnou tříkolovou kvalifikaci turnaje v Dauhá rozehrály v sobotu Marie Bouzková, Karolína Plíšková a Tereza Martincová, které všechny prošly do druhého kola. Na turnaji ATP v Delray Beach skončil už v prvním kole kvalifikace Jonáš Forejtek. Postup do finále na challengeru ve Vilniusu vybojoval Zdeněk Kolář.

Vondroušová v Linci končí před branami finále
Markéta Vondroušová (89.) své takřka čtyřleté čekání na postup do finále na okruhu WTA neukončila a v rakouském Linci se loučí v semifinále. V sobotním utkání byla nad její síly Ruska Anastasija Potapovová (44.), se kterou prohrála po dvou hodinách a 15 minutách 1:6, 7:6(4), 3:6.

Vondroušová rozhodně nebyla v utkání bez šancí a rychle se dokázala oklepat po nepovedeném prvním setu. V sadě druhé sice přišla o vedení 4:2, ale v koncovce byla úspěšnější, když na svou stranu strhla tiebreak.

V rozhodující sadě naopak sama prohrávala 1:4, ale povedlo se jí ztrátu brejku dohnat a snížit na 3:4, přičemž na svém servisu vedla 30:0. Od té chvíle ale začala znovu chybovat, podání ztratila, prohrála osm z posledních devíti fiftýnů a obrat nedotáhla.

Vondroušová, která se naposledy ve finále představila v červnu 2019 na Roland Garros, neuspěla už ve svém sedmém semifinále v řadě.

Kolář ve Vilniusu postoupil do finále!
Zdeněk Kolář (214.) zvládl na turnaji v litevském Vilniusu další překážku a vybojoval postup do prvního finále od září 2021! V sobotním semifinále český tenista porazil Turka Cema Ilkela (303.), když využil všech pět svých brejkbolů a přehrál ho 6:2, 6:3.

Tímto prvenstvím si šestadvacetiletý rodák z Bystřice nad Pernštejnem zajistil návrat do druhé stovky světa, ze které vypadl v září minulého roku. Ve finále si Kolář zahraje s Liamem Broadym (175.).

Více se utkání věnujeme zde.

Bouzková ztratila pouhé dvě hry
Suverénní vstup do kvalifikace turnaje WTA v katarském Dauhá má za sebou Marie Bouzková (26.). Česká tenistka v úvodním kole smetla z kurtu za 64 minut Němku Lauru Siegemundovou (129.), kterou deklasovala dvakrát 6:1. Bouzkové se v utkání povedlo odvrátit oba brejkboly soupeřky, servis Siegemundové naopak sebrala hned pětkrát.

Plíšková otočila kvalifikační souboj s Bogdanovou
Nečekané problémy měla v prvním kole kvalifikace v katarském Dauhá Karolína Plíšková (20.). V úvodním kole proti Aně Bogdanové (72.) z Rumunska se ale dokázala rychle oklepat, po ztrátě prvního setu začala dvorci vládnout a nakonec zvítězila 3:6, 6:2, 6:3.

Martincová po dvou hodinách v Dauhá postupuje
Nečekaně těžký zápas čekal v prvním kole kvalifikace turnaje WTA v Dauhá na Terezu Martincovou (88.). V souboji s Niginou Abdurajmovovou (182.) byla výraznou favoritkou, první sadu však ztratila za pouhých 30 minut. Nakonec se ale dokázala herně zvednout, vypořádala se i se skóre 1:4 ve třetím setu a po pěti vyhraných gemech v řadě zvítězila 1:6, 6:3, 6:4.

Forejtek uhrál v kvalifikaci v Delrey Beach jen tři gemy
Jonáš Forejtek (271.) nebude na svou první zkušenost s americkým turnajem v Delrey Beach vzpomínat v dobrém. V prvním kole floridského turnaje uhrál český tenista v souboji s Portugalcem Nunem Borgesem (105.) jen tři gemy, když prohrál 0:6, 3:6. Pro Forejtka se jedná o čtvrtou porážku ze čtyř zápasů v letošní sezóně, stále dokonce čeká na první vyhraný set a čeká ho další propad žebříčkem.

Smitková zaskočila druhou nasazenou
Postup do finále na turnaji ITF v britském Bathu vybojovala Tereza Smitková (443.)! Její vítězství v semifinále bylo velkým překvapením, když si poradila s nasazenou dvojkou Lesley Pattinamaovou Kerkhoveovou (226.), kterou porazila 6:3, 6:4. Smitková se do finále na okruhu ITF probojovala poprvé od září 2021, kdy neúspěšně sahala po titulu v Praze.

Vítězka celkem devíti titulů na turnajích ITF dokázala v semifinálovém utkání s favorizovanou Nizozemkou napřed otočit v prvním setu z 0:2 na 5:2 a úvodní dějství dopodávat. Ve druhém setu si pak vypracovala vedení o dva brejky a přestože přišla o jedno podání za stavu 4:1, zápas dokázala úspěšně doservírovat.

Klimovičová vybojovala postup do finále v Egyptě
Osmnáctiletá Linda Klimovičová (572.) si zahraje o svůj první profesionální titul. Na turnaji v egyptském Šarm aš-Šajchu zvládla semifinálový souboj s Rumunkou Ancou Alexií Todoniovou (821.), kterou porazila za 83 minut po setech 6:2, 6:4.

V nedělním finále se střetne s jednadvacetiletou Slovenkou Katarínou Kužmovou (626.). Bude se jednat o její druhé profesionální finále v kariéře – to první, loni v srpnu v polské Bydhošti, prohrála ve dvou setech s Ruskou Valerijí Oljanovskou.

Vocel do singlového finále v Portugalsku neprošel
Český kvalifikant Matěj Vocel (882.) se loučí s dvouhrou na turnaji ITF ve Vila Real de Santo Antonio v semifinále. Nad jeho síly byl druhý nasazený Valentin Royer (308.) z Francie, jemuž podlehl ve dvou setech 3:6, 4:6. Pro Vocela se jednalo na okruhu ITF o druhé semifinále v řadě a celkově páté v kariéře.

Vrbenský se do finále v Portugalsku neprobil
Stejně jako Matěj Vocel dopadl v semifinále turnaje ITF ve Vila Real de Santo Antonio i Michael Vrbenský (375.). Třetí nasazený nedokázal najít recept na Itala Gabriela Piraina (556.), s nímž prohrál po více než dvou hodinách 6:3, 2:6, 3:6.

Barnat s Dudou vybojovali druhý společný titul
Jiří Barnat a Filip Duda dokázali na turnaji v Šarm aš-Šajchu vybojovat druhý společný titul. Ve finále čtyřhry porazili turnajové jedničky Szymona Kielana a Volodymyra Užilovského 6:4, 7:5. Zatímco Barnat oslavil svůj druhý deblový titul v kariéře, Duda triumfoval už podeváté.

Upper Austria Ladies Linz (ženy, AUT, 259 303 USD, hala – tvrdý povrch)
Anastasija Potapovová (44.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (89.) 6:1, 6:7(4), 6:3

Qatar Totalenergies Open, Dauhá (ženy, QAT, 780 637 USD, tvrdý povrch)