Australian Open: L. Fruhvirtová ztratila při debutu jen čtyři gemy, Plíšková zářila pod střechou. Macháč s Martincovou končí

Druhý hrací den v Melbourne Parku měl nabídnout zbývající zápasy úvodního kola Australian Open. Turnajová debutantka Linda Fruhvirtová si připsala suverénní vítězství nad Australankou Jaimee Fourlisovou. Dominantní výkon předvedla i Karolína Plíšková proti Číňance Si-jü Wang. Naopak Tereza Martincová prohrála ve dvou setech se světovou pětkou Arynou Sabalenkovou. Tomáš Macháč v závěru programu vyzval světovou trojku Caspera Ruuda, Nora ovšem nezaskočil. Duel Markéty Vondroušové byl kvůli dešti přesunut na středu.

Linda Fruhvirtová zvládla turnajovou premiéru
Sedmnáctiletá Linda Fruhvirtová (82.) postoupila na druhém grandslamu v řadě do druhého kola hlavní soutěže! Talentovaná Češka při své turnajové premiéře na Australian Open přehrála domácí držitelku divoké karty Jaimee Fourlisovou (160.) po hodině a čtvrt boje 6:0 a 6:4.

Fruhvirtová v prvním setu přečkala několik delších gemů a své soupeřce nadělila kanára. Ve druhé sadě sice hned třikrát ztratila náskok brejku, dalším úspěchem na returnu v desáté hře ale rozhodla o svém vítězství. Ve druhém kole melbournského grandslamu narazí na další australskou divokou kartu Kimberly Birrellovou (167.).

„Na kurtu jsem se cítila dobře a přišlo mi, že jsem hru měla docela pod kontrolou,“ popisovala Fruhvirtová. „Bylo důležité, že se mi podařilo můj servis udržet. Díky tomu jsem ve druhém setu pořád vedla, i když to bylo už těsnější,“ dodala.

Více se zápasu věnujeme v samostatném článku

Plíšková nedala šanci Číňance Wang
Pouhých 64 minut potřebovala Karolína Plíšková (31.) na výhru v prvním kole Australian Open, kde vyřídila Číňanku Si-jü Wang (53.) po setech 6:1 a 6:3. Utkání se kvůli tropickým vedrům hrálo pod zataženou střechou arény Margaret Courtové. Bývalá světová jednička Plíšková od prvního gemu zcela dominovala, celkově si připsala čtyři brejky a sama ani jednou nepřišla o podání.

„Byl to dobrý zápas a ode mě solidní výkon. Nejdřív to vypadalo, že budeme hrát venku, těsně před odchodem na kurt nám ale řekli, že se bude zatahovat střecha. Jsem ráda, že jsem se tím úspěšně probojovala, už jsem v prvních kolech mívala i horší zápasy,“ okomentovala Plíšková svůj výkon.

Více se zápasu věnujeme v samostatném článku

Macháč na favorita nevyzrál
Tomáš Macháč (110.) končí na Australian Open v úvodním kole, když prohrál s Norem Casperem Ruudem (3.) za tři hodiny a 15 minut po setech 3:6, 6:7(6), 7:6(5), 3:6.

Český tenista trápil světovou trojku skvělými přechody na síť a dokázal měnit rytmus výměny. Horším hráčem byl jen v prvním setu, jinak se jednalo o vyrovnané střetnutí. Macháč mohl pomýšlet i na pátý set, za stavu 3:2 ve čtvrté sadě ale neproměnil brejkbol a následující tři gamy šly za loňským dvojnásobným grandslamovým finalistou.

„Začátek byl trochu nervóznější, pak jsem ale zvolil dobrou taktiku a hrál jsem dobrý tenis. Potom už to bylo o kousíček, čtvrtý set byla bitva od začátku. Měl jsem brejkbol na 4:2, jenže jsem ho nevyužil, naopak on mi následně hned vzal podání,“ smutnil Tomáš Macháč.

Utkání se více věnujeme v samostatném článku

Martincová Sabalenkovou nezaskočila
Tereza Martincová (74.) se na úvod druhého hracího dne Australian Open o senzaci nepostarala. Osmadvacetiletá Češka podlehla v aréně Roda Lavera za 69 minut 1:6 a 4:6 silně favorizované Aryně Sabalenkové (5.). Běloruska, jež se na první grandslam sezony naladila ziskem titulu v Adelaide, neztratila sadu ani při svém pátém letošním vystoupení.

V souboji s Martincovou odvrátila všech pět brejkbolů, zatímco sama na příjmu využila tři ze šesti. Příští soupeřkou světové pětky bude Američanka Rogersová. Martincová bude po boku Chorvatky Vekičové pokračovat na turnaji ještě ve čtyřhře.

„Aryna hodně určuje hru, má výborný servis, chodí do returnů a z prvních třech míčů chce mít maximální tlak. Nechce vás vůbec nechat hrát, riskuje ze všeho, celkově je to hodně o ní. Snažíte se přežít. Pak dostanete jednu nebo dvě šance a o nich to je. V prvním setu jsem bohužel při svém brejkbolu minula return o pár centimetrů. Pro mě je špatné, že neumím určovat tempo hry od prvního úderu. Potřebuju se dostat do rytmu, což mi ona nedovolila,“ zhodnotila zklamaná Martincová.

Murray zvládl téměř pětihodinovou řežbu proti Berrettinimu
Andy Murray (66.) ustál jeden ze šlágrů letošního prvního kola Australian Open. Pětinásobný finalista turnaje po téměř pěti hodinách boje udolal Itala Mattea Berrettiniho (14.) po sadách 6:3, 6:3, 4:6, 6:7(7), 7:6(6). Murray byl blízko vítězství už po čtvrtém setu, opakovaně byl dva míčky od výhry, ani jednou se mu ale nepodařilo utkání dotáhnout do vítězného konce. První šanci na ukončení zápasu měl naopak jeho protihráč, který v desátém gemu nevyužil mečbol na returnu. Brit měl famózní nástup do supertiebreaku, vedl 5:0. Soupeř sice snížil na 8:6, zkušenější tenista si ale výhru ujít nenechal.

Vybrané zápasy 2. hracího dne Australian Open

1. kolo mužské dvouhry
Andrej Rubljov (6.) – Dominic Thiem (AUT, 98.) 6:3, 6:4, 6:2
Pablo Carreňo Busta (ESP, 15.) – Pedro Cachín (ARG, 58.) 7:6(4), 6:1, 7:6(3)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 32.) – Alexandr Bublik (KAZ, 36.) 6:0, 6:7(3), 3:6, 6:4, 6:3
Filip Krajinovič (SRB, 54.) – Holger Rune (DEN, 10.) 2:6, 3:6, 4:6
Taylor Fritz (USA, 9.) – Nikoloz Basilašvili (GEO, 90.) 6:4, 6:2, 4:6, 7:5
Matteo Berrettini (ITA, 14.) – Andy Murray (GBR, 66.) 3:6, 3:6, 6:4, 7:6(7), 6:7(6)
Juan Pablo Varillas (PER, 103.) – Alexander Zverev (GER, 13.) 6:4, 1:6, 7:5, 6:7(3), 4:6
Yu Hsiou Hsu (TPE, 209.) – Alex De Minaur (AUS, 24.) 2:6, 2:6, 3:6
TOMÁŠ MACHÁČ (110.) – Casper Ruud (NOR, 3.) 3:6, 6:7(6), 7:6(5), 3:6
Roberto Carballes Baena (ESP, 75.) – Novak Djokovič (SRB, 5.) 3:6, 4:6, 0:6
Joao Sousa (POR, 81.) – Roberto Bautista Agut (ESP, 25.) 3:6, 0:1x přeloženo na 18.1.

Petra Martičová (CRO, 37.) – Viktorija Golubicová (SUI, 83.) 6:3, 6:4
Maryna Zanevská (BEL, 80.) – Veronika Kuděrmetovová (9.) 2:6, 6:7(4.)
Sorana Cirsteaová (ROU, 42.) – Julia Putincevová (KAZ, 47.) 6:2, 4:6, 3:6
Tamara Zidanšeková (SLO, 98.) – Uns Džábirová (TUN, 2.) 6:7(8), 6:4, 1:6
Viktorija Tomovová (BUL, 91.) – Belinda Bencicová (SUI, 10.) 1:6, 2:6
Alison Riskeová-Amritrajová (USA, 49.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (86.) 4:1x přeloženo na 18.1.
Darja Kasatkinová (8.) – Varvara Gračevová (97.) přeloženo na 18.1.
Irina-Camelia Beguová (ROU, 30.) – Elizabeth Mandliková (USA, 129.) přeloženo na 18.1.

Kompletní výsledky všech zápasů Australian Open naleznete zde.