Denní menu, 2.1.2023: Nosková má první skalp hráčky TOP 10. Slaví i Kolodziejová s Vondroušovou

České tenisty čeká první týden nového kalendářního roku 2023. Linda Nosková po úspěšné kvalifikaci zvládla i první kolo dvouhry, na její raketě skončila třetí nasazená Darja Kasatkinová. Duo Miriam Kolodziejová, Markéta Vondroušová na stejném podniku vítězně vstoupilo do deblové soutěže. V Aucklandu nastoupila na divokou kartu hrající Brenda Fruhvirtová, s předloňskou finalistkou US Open Leylah Fernandezovou však uhrála jen dva gemy. Tereza Martincová nepotvrdila roli favoritky proti Julii Grabherové. Češi také hráli na challengerech a podnicích ITF.

Nosková si vyšlápla na světovou osmičku!
Linda Nosková (102.) zaznamenala v australském Adelaide největší skalp své dosavadní kariéry. Osmnáctiletá Češka zdolala na turnaji kategorie WTA 500 po průchodu kvalifikací už třetí ruskou protivnici. V úvodním kole hlavní soutěže si svěřenkyně trenéra Krupy vyšlápla na třetí nejvýše nasazenou Darju Kasatkinovou (8.). Světovou osmičku porazila za 2 hodiny a 33 minut po setech 6:3, 6:7(2) a 6:3. V osmifinále se střetne s lepší z dvojice Liuová (59) – Honová (154).

Utkání se podrobně věnujeme v samostatném článku.

Kolodziejová s Vondroušovou zvládly první kolo
Miriam Kolodziejová s Markétou Vondroušovou zaznamenaly úspěšný vstup do turnaje čtyřhry WTA 500 v Adelaide. Česká dvojice v úvodním kole nezaváhala s deblem Mihalíková, Sasnovičová, který přehrála 7:5, 6:4. Kolodziejová s Vondroušovou rychle prohrávaly 0:2, díky brejkům v osmé a dvanácté hře však dokázaly urvat první sadu ve svůj prospěch. Ve druhém setu udeřily za stavu 5:4, po třetím brejku v zápase se radovaly z postupu do osmifinále. O čtvrtfinále si zahrají s osmým nasazeným párem Danilinová, Kalinská.

Martincová přišla o náskok, překvapivě končí
Tereza Martincová (71.) nezvládla úvodní zápas nové sezony. Osmadvacetiletá Češka v prvním kole dvouhry v Aucklandu nestačila na Rakušanku Julii Grabherovou (82.), se kterou prohrála 7:5, 1:6, 2:6. Martincová po otočce v úvodním setu ze stavu 1:3 ve druhém dějství znovu prohrávala 1:3, za tohoto stavu bylo utkání kvůli dešti přerušeno. Martincové to nepomohlo, druhý set prohrála. Do závěrečné sady vstoupila brejkem, o ten okamžitě přišla. Za stavu 1:1 nevyužila dva brejkboly, ve zbytku zápasu naopak dvakrát ještě přišla o podání.

Brenda Fruhvirtová vypadla v prvním kole
Brenda Fruhvirtová (132.) nestačila v 1. kole turnaje kategorie WTA 250 v novozélandském Aucklandu na Kanaďanku Leylah Fernandezovou (40.), jíž podlehla za hodinu a jednu minutu po setech 1:6 a 1:6. Patnáctiletá Češka tahala v celém zápase za kratší provaz. Od úvodního fiftýnu riskovala, nechtěla se pouštět se svou soupeřkou do delších výměn. Jenže dnes to Fruhvirtové nešlo, příliš winnerů netrefovala. Když k tomu přidáme, že kanadská hráčka předvedla velmi zkušený výkon, nelze se jednoznačnému výsledku divit.

Gengel poslal domů Sandgrena
Marek Gengel (282.) vstoupil do nové sezony velmi úspěšně. V prvním kole challengeru v Nonthaburi porazil bývalého 41. hráče žebříčku dvouhry a čtvrtfinalistu Australian Open z roku 2020 Tennyse Sandgrena (265.) po setech 6:4, 6:7(4), 6:1.

Adelaide International 1 (ženy, AUS, 826 837 USD, tvrdý povrch)
Darja Kasatkinová (8.) – LINDA NOSKOVÁ (102.) 3:6, 7:6(2), 3:6

KOLODZIEJOVÁ, VONDROUŠOVÁ – Mihalíková (SVK), Sasnovičová 7:5, 6:4

ASB Classic, Auckland (ženy, NZL, 259 303 USD, tvrdý povrch)
BRENDA FRUHVIRTOVÁ (132.) – Leylah Fernandezová (CAN, 40.) 1:6, 1:6
Julia Grabherová (AUT, 82.) – TEREZA MARTINCOVÁ (71.) 5:7, 6:1, 6:2