4. 10. 2022
Rozhovory

Život v Columbusu je supr. A studium v Americe mi prospělo, má jasno Vocel

Matěj Vocel odehrál v létě pět turnajů ITF po boku krajana Patrika Rikla, z toho na dvou 15tisícových akcích v Litiji a Malmö si Češi dokráčeli až pro deblový titul. Pětadvacetiletý Vocel se poté vrátil do amerického Columbusu, kde se na Ohio State University věnuje studiu sportovního průmyslu a trenérství a také aktivnímu hraní. „Myslím, že studium pro mě má velký přínos. Měl jsem velmi dobré výsledky a zlepšil jsem se po všech tenisových stránkách,“ libuje si Vocel, který předminulý týden postoupil spolu s parťákem Robertem Cashem do semifinále čtyřhry na challengeru v Columbusu.

Jak jste byl spokojen se svými výsledky na letních turnajích v Evropě? Vypadalo to, že jste se začal soustředit spíše na čtyřhru…
Tohle léto jsem zkoušel jezdit na turnaje s Patrikem Riklem a hrát více čtyřhru. Dva turnaje jsme vyhráli, takže myslím, že na rozjezd to bylo docela dobré. Doufám, že naše spolupráce bude v budoucnu pokračovat.

S Patrikem jste získali titul na turnajích ve slovinské Litiji a švédském Malmö. Proč jste si vybrali zrovna tyto destinace?
Ani jeden z nás neměl žádný ranking, a proto jsme se zkoušeli dostat na jakýkoliv turnaj. A když jsme pak v Holandsku a na Slovensku nahráli nějaké body, místa jsme vybírali tak, abychom méně cestovali. Oba jsme hráli ligu v Německu, což bylo lepší spojit právě se Švédskem.

Na vašem prvním turnaji v Nizozemsku jste postoupili do finále, kde jste vedli proti páru Alexander Donski, Karl Friberg 6:3 a 3:3. Poté jste ale skrečovali. Co se tam stalo?
Celý den pršelo, počasí ani kurt nebyly optimální. Patrik v jeden moment neudělal úplně dobrý pohyb a na kluzkém kurtu si zranil nohu. Přesto jsme to chtěli dohrát. Kvůli počasí ale pořadatelé utkání přerušili a dohrávku odložili na další den. A Patrik už bohužel nemohl nastoupit. Byla to škoda.

Momentálně studujete ve Spojených státech. Mohl byste zmínit, co na Ohio State University v Columbusu studujete, čemu byste se chtěl jednou věnovat a v čem je pro vás studium přínosem?
Studuji tady sportovní průmysl a trenérství. Pokud bych ukončil svoji profesionální kariéru, chtěl bych se věnovat trénování tenisu. Myslím, že studium má pro mě velký přínos. Měl jsem velmi dobré výsledky a zlepšil jsem se po všech tenisových stránkách. Moje škola navíc pořádá 25tisícové turnaje ITF a challengery, takže je vždy garantované, že si na nich můžu díky volné kartě zahrát. Je to supr.

Na challengeru v Columbusu jste společně s Robertem Cashem postoupili do semifinále a získali 30 bodů do žebříčku. Jak se spolupráce s jednadvacetiletým Američanem rodila? A jak hodnotíte váš výkon?
Hrajeme spolu v jednom týmu, takže čtyřhru jsme spolu hráli celý minulý rok. Vyhrávali jsme všechno, co se dá, jen jednou jsme nezvládli finále. Hrajeme spolu velice dobře a známe se, což je velká výhoda. Semifinále je docela dobrý výsledek, ale mohli jsme být i trošku dál. Bylo to o nás.

Jak dlouho byste chtěl v Americe zůstat?
Dělám poslední semestr, končím v prosinci. Poté tady neplánuju trvale zůstávat, chtěl bych se vrátit do Česka, kde mám zázemí pro trénink. Tím ale nezavrhuju, že bych se do Ameriky někdy mohl vrátit. Mám tady dveře otevřené.

Které tenisové akce vás čekají v nejbližší budoucnosti?
Letos se pokusím odehrát singl i debl na jednom 25tisícovém turnaji v Columbusu. A potom mě čeká až v prosinci extraliga. A od ledna – až budu mít hotovou školu – se budu naplno věnovat turnajům. Prioritně budu hrát čtyřhru, ale budu chtít zkoušet i dvouhru.

Jak se vám vlastně líbí život v Columbusu?
Nemůžu si stěžovat, je to supr. V zimě by sice mohlo být trochu tepleji, ale mám tady všechno, co potřebuju. Hezky se o mě starají.

Doporučil byste českým tenistům studium v Americe?
Myslím, že by to určitě měli zkusit. Univerzit je samozřejmě šílené množství, takže záleží, jakou si vyberete školu, trenéry a tak dále. Moje univerzita ale patří k nejlepším v Americe, i tenisově je výborná. Mně to jedině prospělo a myslím, že by to spoustě lidí prospělo taky.

Matěj Vocel

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Roland Garros: Druhé semifinále grandslamu! Muchová si opět vylepšila turnajové maximum

Karolína Muchová (43.) je podruhé v kariéře v semifinále grandslamu! Šestadvacetiletá Češka ve čtvrtfinále Roland Garros porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou (333.) po sadách…

Těší mě, Chatriere! Semifinalistka Muchová děkuje za volné dny a vysvětluje klidnou radost

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Karolína Muchová zkrátka miluje velké kurty. Mimořádně nadaná Češka si při své premiéře na dvorci Philippa Chatriera poradila se zkušenou…

Nikdy v životě jsem tak neřval! Junior Mrva vyzve po velkém obratu nasazenou trojku

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Stav 2:5 v rozhodujícím setu? Nevadí! Patnáctiletý junior Maxim Mrva v pondělí ohromil fanoušky na Roland Garros, když ve druhém kole udolal po…

Flipkensová o kamarádce Muchové: Mám z ní radost. Předávám jí zkušenosti jako mentorka

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Důležitou součástí týmu Karolíny Muchové je také belgická tenistka Kirsten Flipkensová, která se v závěru své kariéry věnuje výhradně čtyřhře.…

Roland Garros: Junioři Mrva s Hrazdilem postoupili, Šwiatekové stačilo odehrát 6 gemů

Během devátého hracího dne se v Paříži rozhodlo o zbylých čtvrtfinalistech dvouhry. Do akce se dostali Casper Ruud, Holger Rune, Uns Džábirová či Iga Šwiateková, přičemž všichni…

Denní menu, 5.6.2023: Veselý nezvládl travnatou premiéru, v Prostějově začala hlavní soutěž

Jiří Veselý absolvoval letošní travnatou premiéru, když na challengeru v Surbitonu nestačil na domácího Brita Penistona. Pokračoval challenger v Prostějově, kde vypukla v pondělí…

Další články