28. 9. 2022
Zpravodajství WTA

První čtvrtfinále v sezoně! Muchová zahájila stíhací jízdu za návratem do první stovky

Poslední dva roky nebyly pro Karolínu Muchovou snadné. Neustálé zdravotní obtíže ji srážely, příliš turnajů neodehrála, a když už se někde cítila dobře, srazily ji další zdravotní obtíže. Kvůli tomu se propadla světovým žebříčkem až do třetí světové stovky, kde ale dlouho zůstat nechce. V estonském Tallinnu zatím předvádí výborný tenis a po vítězství 4:6, 6:0, 6:2 nad Viktorijí Golubicovou postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského Wimbledonu.

Ať se už jednalo o vleklé zranění břišního svalu, se kterým se potýkala od loňského ledna (a přesto se dostala do semifinále Australian Open), zranění kotníku či nejčerstvější zánět v zápěstí, s nímž laborovala před US Open, vždy se v posledních dvaceti měsících objevilo něco, co brzdilo rozlet Karolíny Muchové. Sympatická šestadvacetiletá Češka přitom loni stoupala ke hvězdám a prodrala se do elitní dvacítky.

Jenže právě kvůli trhlině v břišním svalu měla dlouhodobé problémy, které se protáhly prakticky na celý minulý rok a i do prvních měsíců této sezony. Když už se zdálo, že je vše v pořádku a Muchová mohla zašít sbírat tolik potřebnou herní praxi, přišlo ve třetím kole Roland Garros zranění kotníku a tím byla zcela ovlivněná travnatá část sezony. To už její propad žebříčkem byl hodně citelný a nezastavila jej ani na turnajích v Severní Americe, kde ji zas zastavil zmíněný zánět v zápěstí.

Co se mohlo pokazit, to se také pokazilo a výsledkem byl propad až na 224. místo světa. Muchová už na US Open podotýkala, že jí hodně schází zápasové vytížení, s čímž se pojí i slabší výkony. Při chybějící herní praxi totiž není úderová jistota, chyby se kupí a duely, ve kterých by hráč za normálních okolností vyhrál, končí porážkou.

Dobrou zprávou ovšem bylo, že Muchová byla po US Open zdravá a nemusela upravovat svůj turnajový plán. Vrhla se naplno do tréninku a tato píle se jí vyplácí nyní v Tallinnu, kde poprvé od května vyhrála dva zápasy v řadě.

Do Estonska se vypravila jako divoká karta a napřed deklasovala v prvním kole Francouzku Jessiku Ponchetovou, které povolila jen dvě hry. Ve středečním osmifinále pak předvedla úspěšný obrat proti Viktoriji Golubicové a může se těšit na první čtvrtfinále v probíhající sezoně.

To je pro Muchovou velmi podstatné. Nejen, že tím získává tolik potřebnou herní praxi, ale ještě sbírá body, o které ji vleklá zranění připravila. Postupem mezi nejlepší osmičku si zajistila 60 bodů do žebříčku WTA a v pondělním vydání se dostane do druhé stovky světa. Přestože jí do první stovky aktuálně schází zhruba 300 bodů, tak až do března příštího roku neobhajuje vůbec žádné body.

Díky tomu může dál objíždět turnaje s vidinou jakéhokoliv zisku. Svou stíhací jízdu za návratem do elitní stovky započala již v Tallinnu, kde její mise bude pokračovat v pátek, a pokračovat bude moci hned příští týden na domácí akci v Ostravě.

Karolína Muchová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Hvězda v nové funkci. Tiskovku grandslamové vítězky poznamenal kolaps

Tiskovou konferenci podniku v Adelaide poznamenala nepříjemná událost. Během představení nové turnajové ředitelky Alicie Molikové zkolabovala jedna z podavaček míčů.

Fanynka chytila raketu Djokoviče, teď ji draží v aukci. Na kolik si přijde?

Rok 2016. Novak Djokovič pod Eiffelovou věží prolomil bídnou finálovou bilanci a došel si na čtvrtý pokus konečně pro premiérový titul z Roland Garros – jediný, který mu v…

Denní menu, 30.11.2023: Štruplová je v Itálii už v semifinále! Kučmová v Trnavě končí

Čtvrteční tenisový program obstaraly pouze zápasy na okruhu ITF World Tennis Tour. Aneta Kučmová nenašla recept na favoritku Niginu Abdurajmovovou v osmifinále šedesátky v Trnavě.…

Problém španělských hvězd. Chtějí na olympiádu, ale nemohou

Rafael Nadal a Carlos Alcaraz, dvě hvězdy španělského tenisu. Jedna odcházející a druhá nastupující. Oba spojuje obrovská touha zahrát si příští rok na olympijských hrách v Paříži…

Sportovec roku: Do finále pronikly čtyři české tenistky

Pětašedesátý ročník Sportovce roku má za sebou úvodní kolo hlasování. Do finálového druhého kola se mezi desítku nejlepších dostaly dokonce hned čtyři české tenistky. Novináři do…

Odměna za vydařenou sezonu. Sinner byl nominován na dvě ocenění

Italský tenista Jannik Sinner byl odměněn za nejlepší sezonu své dosavadní kariéry. Od ATP se dočkal nominací na dvě ocenění za rok 2023. Vedle ceny za fair-play byl nominován…

Další články