2. 9. 2022
Zpravodajství Grandslam

Nevraživost v New Yorku. Nepřekvapilo mě to, řekla Azarenková na adresu Kosťukové

Utkání druhého kola dvouhry na US Open mezi Viktorií Azarenkovou a Martou Kosťukovou bylo výrazně ovlivněno událostmi z posledních týdnů a měsíců. Když obě hráčky proti sobě stanuly na dvorci, bylo cítit výrazné napětí. Vše vyvrcholilo po výhře Azarenkové, které její ukrajinská soupeřka odmítla podat ruku.

Invaze Ruska na Ukrajina s podporou běloruské vlády přináší napětí i do areálu newyorského grandslamu. Přestože Rusové a Bělorusové startují pouze pod neutrální vlajkou, ne každý je z jejich přítomnosti zrovna nadšený.

Naopak dost popuzená je především Marta Kosťuková. Dvacetiletá rodačka z Kyjeva se ve druhém kole musela postavit k utkání s Viktorií Azarenkovou. Hlavním problémem tohoto střetnutí bylo to, že Azarenková je Běloruskou, což je pro Kosťukovou, jejíž země byla napadena i za podpory Běloruska, nepřípustné.

Přesto však zápas odehrála. A nakonec jej prohrála 2:6, 3:6. Možnost, že by sport spojoval národy a nechával politiku stranou, však vzala takřka okamžitě za své. Místo obvyklého potřesení rukou nabídla Kosťuková jen krátké ťuknutí raketou.

„No, nepřekvapilo mě to. Nevěřím, že by to bylo tak důležité, abych si z toho dělala hlavu. Osobně si vždy potřesu rukou se svými soupeři,“ řekla Azarenková, která dlouhodobě žije ve Spojených státech.

„Nemohu nikoho přinutit, aby mi potřásl rukou. Je to jejich rozhodnutí. Jak jsem se kvůli tomu cítila? To není teď to nejdůležitější na světě,“ poznamenala s tím, že obdobně si s ní odmítla potřást rukou Dajana Jastremská na nedávném turnaji ve Washingtonu.

Že zápas mezi Azarenkovou a Kosťukovou bude pikantní, to slibovaly události těsně před začátkem US Open. Tehdy Kosťuková odmítla účast Azarenkové na exhibiční akci Tennis Plays for Peace Exhibition. Pořadatelé nakonec kvůli nátlaku skutečně Azarenkovou z exhibice vyřadili.

„Myslela jsem si, že to bylo gesto, které skutečně ukazuje oddanost. Nejsem si jistá, proč to tak nebylo vzato,“ vzpomněla na vyřazení z exhibiční akce Azarenková. Běloruska zároveň dodala, že když ji USTA nabídlo účast na turnaji, vůbec nad tím nepřemýšlela.

Chtěla se totiž zapojit do humanitární akce na pomoc Ukrajině. Místo toho však byla vyřazena a ukrajinské tenistky k ní nadále chovají zášť.

Viktoria Azarenková Marta Kosťuková

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

VIDEO: Krutý konec! Australan neproměnil mečbol a vysloužil si diskvalifikaci

Krutou tečku měla účast Marca Polmanse na turnaji kategorie ATP Masters 1000 v Šanghaji. Šestadvacetiletý Australan měl ve finále kvalifikace mečbol proti Italovi Stefanovi…

Challenger v Orléans? Připadal jsem si jako na turnaji ATP, hlásí šampion Macháč

Tomáš Macháč potvrdil výbornou formu z posledních týdnů. Ve francouzském Orléans, stotisícovém městě na břehu řeky Loiry, porazil hned pět soupeřů, kteří jsou na světovém žebříčku…

Zpět do akce! Šafářová si zahraje na turnaji ITF ve Francii

Tato zpráva působí jako blesk z čistého nebe! Lucie Šafářová se po více než čtyřleté odmlce představí na profesionálním tenisovém okruhu. Šestatřicetiletá maminka dvou dětí…

Denní menu, 2.10.2023: Kvitová v Pekingu do osmifinále nepostoupila, Noskovou ze hry vyřadila nemoc

Petra Kvitová prohrála na závěrečné ženské tisícovce sezony v Pekingu duel druhého kola s Ruskou Ljudmilou Samsonovovou. Linda Nosková měla o osmifinále zabojovat proti bývalé…

Senzace na Masters! Palán vyřadil bývalého 31. hráče světa

Dominik Palán (293.) má na dosah první hlavní soutěž turnaje kategorie ATP. Třiadvacetiletý český tenista v úvodním kole kvalifikace Masters v Šanghaji šokoval bývalého 31. hráče…

Nosková, teď i Vondroušová. Češky zažívají agresi na sítích

Internetoví „hrdinové“ znovu řádí, v poslední době to odnesly také české tenistky. Nechutné zprávy ze sociálních sítích minulý týden zveřejnila Linda Nosková (42.), po prohře v…

Další články