2. 9. 2022
Zpravodajství Grandslam

Nevraživost v New Yorku. Nepřekvapilo mě to, řekla Azarenková na adresu Kosťukové

Utkání druhého kola dvouhry na US Open mezi Viktorií Azarenkovou a Martou Kosťukovou bylo výrazně ovlivněno událostmi z posledních týdnů a měsíců. Když obě hráčky proti sobě stanuly na dvorci, bylo cítit výrazné napětí. Vše vyvrcholilo po výhře Azarenkové, které její ukrajinská soupeřka odmítla podat ruku.

Invaze Ruska na Ukrajina s podporou běloruské vlády přináší napětí i do areálu newyorského grandslamu. Přestože Rusové a Bělorusové startují pouze pod neutrální vlajkou, ne každý je z jejich přítomnosti zrovna nadšený.

Naopak dost popuzená je především Marta Kosťuková. Dvacetiletá rodačka z Kyjeva se ve druhém kole musela postavit k utkání s Viktorií Azarenkovou. Hlavním problémem tohoto střetnutí bylo to, že Azarenková je Běloruskou, což je pro Kosťukovou, jejíž země byla napadena i za podpory Běloruska, nepřípustné.

Přesto však zápas odehrála. A nakonec jej prohrála 2:6, 3:6. Možnost, že by sport spojoval národy a nechával politiku stranou, však vzala takřka okamžitě za své. Místo obvyklého potřesení rukou nabídla Kosťuková jen krátké ťuknutí raketou.

„No, nepřekvapilo mě to. Nevěřím, že by to bylo tak důležité, abych si z toho dělala hlavu. Osobně si vždy potřesu rukou se svými soupeři,“ řekla Azarenková, která dlouhodobě žije ve Spojených státech.

„Nemohu nikoho přinutit, aby mi potřásl rukou. Je to jejich rozhodnutí. Jak jsem se kvůli tomu cítila? To není teď to nejdůležitější na světě,“ poznamenala s tím, že obdobně si s ní odmítla potřást rukou Dajana Jastremská na nedávném turnaji ve Washingtonu.

Že zápas mezi Azarenkovou a Kosťukovou bude pikantní, to slibovaly události těsně před začátkem US Open. Tehdy Kosťuková odmítla účast Azarenkové na exhibiční akci Tennis Plays for Peace Exhibition. Pořadatelé nakonec kvůli nátlaku skutečně Azarenkovou z exhibice vyřadili.

„Myslela jsem si, že to bylo gesto, které skutečně ukazuje oddanost. Nejsem si jistá, proč to tak nebylo vzato,“ vzpomněla na vyřazení z exhibiční akce Azarenková. Běloruska zároveň dodala, že když ji USTA nabídlo účast na turnaji, vůbec nad tím nepřemýšlela.

Chtěla se totiž zapojit do humanitární akce na pomoc Ukrajině. Místo toho však byla vyřazena a ukrajinské tenistky k ní nadále chovají zášť.

Victoria Azarenková Marta Kosťuková

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Moneta Pardubice Open: Bartoň zabojuje o svůj první titul mezi profesionály

Velký den čeká Hynka Bartoně! Osmnáctiletý český tenista byl pozván na pardubický ITF turnaj s dotací 25 tisíc dolarů na divokou kartu a pořadatelům se odvděčil překvapivým…

Denní menu, 25.9.2022: Jebavého s Pavláskem čeká deblové finále, Nosková zabojuje o hlavní soutěž

Roman Jebavý s Adamem Pavláskem se na challengeru v italském Janově probojovali až do finále, ve kterém se utkají o titul s německo-italskou dvojicí Dustin Brown, Andrea Vavassori…

Laver Cup: Djokovič s Berrettinim slaví sobotní double, Evropa jde do trháku

Druhý den Laver Cupu se stal kořistí evropských tenistů. Tým Evropy zásluhou večerního vystoupení Novaka Djokoviče vede nad svými soupeři ze zbytku světa už 8:4 a v neděli mu…

Laver Cup není jen o vítězství a zábavě, motivací jsou i peníze. O kolik tenisté hrají?

Probíhající Laver Cup je pro nejlepší světové hráče příležitostí, jak si zahrát ve vesměs individuálním sportu týmovou soutěž. Nejde však jen o show a zábavu, jak by se na první…

Kopřiva s Pospíšilem porazili nasazené jedničky, vyhráli challenger v Braze

Česká deblová dvojice Vít Kopřiva s Jaroslavem Pospíšilem slaví svůj první společný titul na okruhu ATP Challenger Tour. Na turnaji v portugalské Braze si Češi ve finále poradili…

Denní menu, 24.9.2022: Nosková zvládla vstup do kvalifikace v Tallinu, Svrčina končí

Česká tenistka Linda Nosková úspěšně vstoupila do kvalifikace v estonském Tallinu, kde prošla do nedělního finálového kola. V korejském Soulu se naopak v kvalifikaci ATP turnaje…

Další články