Svijany Open: Lehečka řádil na podání, prosvištěl do osmifinále. Postoupili také Kopřiva a Macháč

- Redakce, Jan Kousal

Úterní program Svijany Open nabídl kompletní úvodní kolo českého challengeru i s bohatým domácím zastoupením. Do osmifinále dvouhry postoupili Jiří Lehečka, Vít Kopřiva a Tomáš Macháč. Michael Vrbenský, Daniel Siniakov, Jonáš Forejtek a Petr Nouza neuhráli ani set.

Macháč slaví vítězný návrat
Po více než čtvrt roce se na kurty vrátil Tomáš Macháč (149.), který se naposledy představil na challengeru v Praze, z něhož kvůli problémům se žebry odstoupil. Po dlouhém doléčování zdravotních obtíží se vrátil tento týden v Liberci a v úterním utkání prvního kola nezaváhal. Rakušana Sebastiana Ofnera (220.) porazil 7:6(3), 6:3.

Lehečka v Liberci prosvištěl do osmifinále
Druhým úterním českým postupujícím na challengeru Svijany Open se stal Jiří Lehečka (65.). Dvacetiletý mladík ve svém úvodním zápase na turnaji za 56 minut hry smetl Němce Nicolu Kuhna (310.) 6:2, 6:1. Lehečka řádil na podání, celkově na něm přišel o pouhých pět fiftýnů. Na returnu využil čtyři brejkboly ze šesti. V boji o čtvrtfinále se utká s vítězem zápasu Lorenzo Giustino (242.) –⁠ Sumit Nagal (552.).

Nouzu vyřadil lucky loser
Neúspěšný úterní den českých tenistů v Liberci pokračuje. Na challengeru Svijany Open skončil také Petr Nouza (674.), úspěšného hráče z kvalifikace vyřadil lucky loser Vitalij Sačko, se kterým prohrál 6:7(4), 4:6. Nouza do prvního kola vstoupil úspěchem při podání soupeře, o brejk okamžitě přišel. Sada dospěla do zkrácené hry, ve které domácí tenista vedl 3:1, ve zbytku setu ale uhrál jediný míček. Za stavu 4:4 ve druhém setu odvrátil jeden brejkbol, druhý už nikoliv. Českému kvalifikantovi v závěrečné hře nepomohla ani skutečnost, že se dostal ze stavu 0:40.

V Liberci skončil také Forejtek
Českým tenistům se na turnaji Svijany Open dosud příliš nedaří. Kromě postupujícího Víta Kopřivy se s dvouhrou rozloučil Michael Vrbenský, Daniel Siniakov i Jonáš Forejtek (217.). S českým mladíkem si poradil Španěl Oriol Roca Batall (280.), který Forejtka přehrál dvakrát 6:2.

Siniakov na překvapení nedosáhl
Daniel Siniakov (1037.) na challengeru Svijany Open vypadl v prvním kole dvouhry. Devatenáctiletého Čecha dle papírových předpokladů vyřadil favorizovaný Španěl Nicolas Alvarez Varona (269.), se kterým padl 4:6, 3:6. Siniakov v prvním setu prohrával 0:4, za stavu 4:5 šel na servis, po ztrátě podání však ztratil úvodní sadu. Ve druhém setu byl k vidění jediný brejk, na který ve čtvrtém gemu dosáhl Španěl.

Kopřiva ztratil jen tři hry
Vít Kopřiva (159.) zahájil domácí turnaj v Liberci suverénní výhrou. V prvním kole Svijany Open deklasoval Chorvata Dujeho Ajdukoviče (276.) za 62 minut po setech 6:2, 6:1. V utkání si sice jednou prohrál své podání, ale sám na returnu doslova řádil a připsal si šest brejků.

Vrbenský v Liberci dohrál
Michael Vrbenský (398.) si na challengeru v Liberci nedokázal poradit s favorizovaným Fabianem Marozsanem (251.) a na turnaji končí. Úvodní kolo přineslo hodně svižný zápas a český tenista prohrál za pouhých 53 minut 1:6, 1:6.

Rozhovor s Norbertem Gombosem

Duje Ajdukovič (CRO, 276.) – VÍT KOPŘIVA (159.) 2:6, 1:6
Manuel Guinard (FRA, 153.) – Denis Jevsejev (KAZ, 264.) 6:3, 6:4
Fabian Marozsan (HUN, 251.) – MICHAEL VRBENSKÝ (398.) 6:1, 6:1
Nicolas Alvarez Varona (ESP, 269.) – DANIEL SINIAKOV (1037.) 6:4, 6:3
Lukáš Klein (SVK, 241.) – Giovanni Mpetshi Perricard (FRA, 493.) 6:7(5), 6:7(4)
Oriol Roca Batalla (ESP, 280.) – JONÁŠ FOREJTEK (217.) 6:2, 6:2
Lorenzo Giustino (ITA, 242.) – Sumit Nagal (IND, 552.) 3:6, 6:2, 6:7(3)
Norbert Gombos (SVK, 119.) – Pedro Sousa (POR, 437.) 6:4, 2:6, 6:2
PETR NOUZA (674.) – Vitalij Sačko (UKR, 285.) 6:7(4), 4:6
JIŘÍ LEHEČKA (65.) – Nicola Kuhn (GER, 310.) 6:2, 6:1
Otto Virtanen (FIN, 272.) – Lukas Neumayer (AUT, 347.) 3:6, 6:4, 6:4
Louis Wessels (GER, 281.) – Yshai Oliel (ISR, 320.) 4:6, 6:1, 4:6
Sebastian Ofner (AUT, 220.) – TOMÁŠ MACHÁČ (149.) 6:7(3), 3:6

Alvarez Varona (ESP), Seyboth Wild (BRA) – Arribage, Sanchez (FRA) 4:6, 7:6(5), 10:7
Manafov, Prihodko (UKR) – Oberleitner, Oswald (AUT) 6:7(4), 3:6