16. 7. 2022
Zpravodajství

Konečně se dočká! Lleyton Hewitt bude po odkladech uveden do síně slávy

Bývalý první hráč světa Lleyton Hewitt se už 24. února 2021 dozvěděl, že bude uveden do tenisové síně slávy. Kvůli covidu a zhoršené možnosti cestování však byl samotný ceremioniál poměrně dlouhou dobu odkládán. V sobotu, po více než 500 dnech, se však Australan konečně dočká.

Mezinárodní tenisová síň slávy se nachází v americkém Newportu, kde právě probíhá turnaj ATP. Při této příležitosti proběhne v sobotu večer slavnostní ceremoniál k uvedení Lleytona Hewitta mezi legendy bílého sportu.

Na tento okamžik jednačtyřicetiletý Australan čekal bezmála rok a půl. Že bude uveden do síně slávy, se dozvěděl v den svých čtyřicátých narozenin, tedy 24. února 2021. Covid však znemožnil konání tradiční ceremonie už minulý rok. Letos tomu ovšem už nic nebrání.

Dostat se do síně slávy přitom není vůbec jednoduché. Je to tak trochu jako vyhrát grandslam. Není tak divu, že Hewitt bude jediným, kdo bude do této společnosti uveden. Pokud se totiž chce hráč dostat mezi smetánku, musí získat minimálně 75 % souhlasných hlasů zkombinovaných z hlasování oficiální poroty a veřejnosti.

Kupříkladu letos se do hlasování o uvedení do síně slávy dostali Cara Blacková, Juan Carlos Ferrero, Ana Ivanovičová, Carlos Moya, Flavia Pennettaová a Lisa Raymondová. Nikdo z nich však nesplnil podmínku získat potřebných 75 %.

Kariéra nového člena síně slávy
Bývalý sedmnáctý junior světa a držitel celkem pěti juniorských trofejí zanechal v profesionálním tenise nesmazatelnou stopu. Poprvé se mezi dospělými objevil v březnu 1996 na tehdejších turnajích kategorie Satellites. Postupně se prodíral nejen na ITF futury a challengery, ale také do nejvyšší kategorie.

Přelomový pro něj byl rok 1998, kdy vyhrál nejen svůj první (a jediný) challenger v Perthu, ale také senzačně triumfoval na turnaji ATP v Adelaide. V šestnácti letech to byla jeho vůbec první singlová trofej mezi elitou, kterých nakonec během kariéry vybojoval 30.

Největšími tituly byly jednoznačně triumfy v roce 2001 na US Open a o rok později ve Wimbledonu. V obou letech také ovládl Turnaj mistrů. Naposledy se z titulu ve dvouhře radoval v červenci 2014 na turnaji v Newportu, kde nyní bude uveden do síně slávy.

Kromě toho získal tři tituly na okruhu ATP ve čtyřhře včetně triumfu na US Open 2000. Hewitt byl také poctivým reprezentantem a v letech 1999 a 2003 vybojoval s Austrálií prvenství v Davis Cupu. Rovněž v roce 2001 vyhrál World Team Cup v Düsseldorfu.

Jeho úspěchy jej katapultovaly také na post světové jedničky. Na čele žebříčku strávil dohromady 80 týdnů, což z něj z tohoto hlediska dělá desátého nejúspěšnějšího tenistu historie.

Lleyton Hewitt

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Roland Garros: Druhé semifinále grandslamu! Muchová si opět vylepšila turnajové maximum

Karolína Muchová (43.) je podruhé v kariéře v semifinále grandslamu! Šestadvacetiletá Češka ve čtvrtfinále Roland Garros porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou (333.) po sadách…

Těší mě, Chatriere! Semifinalistka Muchová děkuje za volné dny a vysvětluje klidnou radost

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Karolína Muchová zkrátka miluje velké kurty. Mimořádně nadaná Češka si při své premiéře na dvorci Philippa Chatriera poradila se zkušenou…

Nikdy v životě jsem tak neřval! Junior Mrva vyzve po velkém obratu nasazenou trojku

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Stav 2:5 v rozhodujícím setu? Nevadí! Patnáctiletý junior Maxim Mrva v pondělí ohromil fanoušky na Roland Garros, když ve druhém kole udolal po…

Flipkensová o kamarádce Muchové: Mám z ní radost. Předávám jí zkušenosti jako mentorka

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z PAŘÍŽE – Důležitou součástí týmu Karolíny Muchové je také belgická tenistka Kirsten Flipkensová, která se v závěru své kariéry věnuje výhradně čtyřhře.…

Roland Garros: Junioři Mrva s Hrazdilem postoupili, Šwiatekové stačilo odehrát 6 gemů

Během devátého hracího dne se v Paříži rozhodlo o zbylých čtvrtfinalistech dvouhry. Do akce se dostali Casper Ruud, Holger Rune, Uns Džábirová či Iga Šwiateková, přičemž všichni…

Denní menu, 5.6.2023: Veselý nezvládl travnatou premiéru, v Prostějově začala hlavní soutěž

Jiří Veselý absolvoval letošní travnatou premiéru, když na challengeru v Surbitonu nestačil na domácího Brita Penistona. Pokračoval challenger v Prostějově, kde vypukla v pondělí…

Další články