30. 6. 2022
Rozhovory Grandslam

Vítězství bez mečbolu! Něco takového se stává jednou za život, nechápal Veselý

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA – Co se to stalo? Jiří Veselý proměnil ve druhém kole Wimbledonu mečbol, aniž by se dotkl míčku. Jeho rozezlený soupeř Alejandro Davidovich Fokina totiž po ztrátě fiftýnu na 7:9 v klíčovém supertiebreaku vzteky odpálil balónek, za což vyfasoval od zkušeného umpirového rozhodčího Carlose Ramose trestný bod. „Myslím, že se něco takového stává jednou za život. Abych pravdu řekl, pro mě to byla spíš úleva. Ani nevím, jestli bych to dohrál. Šancí bylo tolik!“ vyjádřil se po postupu do třetího kola Veselý.

Když už se zdálo, že napínavému souboji Jiřího Veselého a Alejandra Davidoviche Fokiny nemůže nic scházet, přišlo šokující rozuzlení v podobě trestu pro příliš emotivního španělského bojovníka.

Osmadvacetiletý Veselý se tak popáté v kariéře a celkově posedmé podívá na grandslamovém turnaji do třetí rundy. Středeční bitvu zvládl navzdory tomu, že čtyřikrát ztratil servis a napáchal hned 11 dvojchyb (proti 19 esům).

Jak jste prožíval bizarní konec zápasu?
Ani nevím, zač trestný bod dostal. Nevšiml jsem si, co udělal. Utíral jsem se v rohu a slyšel hlášení. Rychle jsem zdrhal k síti a pryč, než si to rozhodčí ještě rozmyslí. Abych pravdu řekl, pro mě to byla spíš úleva. Nevím, jestli bych to dohrál. Šancí bylo tolik! Průběh byl na jednu bránu, přesto jsem prohrával 1:2 na sety. Měl jsem brejk ve druhém i ve třetím. Vlastními chybami jsem mu pomáhal. Bojoval jsem sám se sebou, byl to takový můj psychoteror. Na trávě bych se svým podáním měl vyhrát jasněji.

Proč dostal soupeř první varování?
Za sprostá slova. Myslím, že v pátém setu nadával. Vím, že je trochu pošuk. Takový bojovník, trošku beckerovský typ. Skáče rybičky, nadává... Tenisová úroveň je samozřejmě někde jinde.

Prohodili jste nějaká slova u sítě?
Řekl jsem mu jenom sorry. Ten závěr mě mrzí. Cítil jsem obrovskou úlevu a štěstí, ale nechtěl jsem se nějak zvlášť radovat. Na druhou stranu to pro něj musela být dost přísná koncovka.

Zažil jste někdy podobný konec utkání?
Ne. Myslím, že se něco takového stává jednou za život.

Jste celkově posedmé ve třetím kole grandslamu. Jaké to je?
Kdyby to bylo kdekoli jinde, tak bych řekl, že neskutečné. Nicméně tady už jsem byl dvakrát ve čtvrtém a dvakrát ve třetím kole. Jsem samozřejmě rád, že na Wimbledonu dokážu stabilně podávat výkony, které mě dostanou do dalších kol.

Ve třetí rundě číhá Američan Tommy Paul, s nímž jste se střetl už na každém povrchu. Na trávě jste uspěl vy, na betonu a antuce on. Co vám napověděly vzájemné zápasy?
On je nepříjemný na každém povrchu, hraje velice inteligentní tenis a umí všechno. Budu muset dobře podávat, mít převahu a tlak, nesmím ho nechat tvořit. Když totiž přebíral iniciativu on, špatně se mi z toho dostávalo. Bude to těžké utkání.

Grandslam

Wimbledon (GBR, 40 350 000 GBP, tráva)
2. kolo mužské dvouhry
JIŘÍ VESELÝ (68.) – Alejandro Davidovich Fokina (ESP, 37.) 6:3, 5:7, 6:7(2), 6:3, 7:6 (10:7)

Jiří Veselý

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Hrající i nehrající kapitáni. Kdo povede jednotlivé týmy na United Cupu?

Jak už je u týmových soutěží tradicí, také na premiérovém United Cupu bude mít každý účastnický výběr svého kapitána či kapitánku. Domácí Australany povedou na přelomu prosince a…

Stříbrná obhajoba. Češky letos v počtu titulů opět zazářily, lepší byly pouze Američanky

České tenistky i v této sezóně potvrdily, že se řadí mezi absolutní špičku na okruhu WTA. Stejně jako loni a předloni nasbíraly v součtu druhý nejvyšší počet trofejí (15), lepší…

Denní menu, 7.12.2022: Vondroušová v Angers opět neztratila set a postoupila do čtvrtfinále

Markéta Vondroušová si ve středu večer na halovém podniku kategorie WTA 125 ve francouzském Angers zajistila další dvousetovou výhrou postup do čtvrtfinále, tentokrát vyzrála…

Odplata za zákaz pro Rusy a Bělorusy. ATP udělila Britskému tenisovému svazu pokutu

AKTUALIZOVÁNO – Bezmála pět měsíců po vyvrcholení travnaté části sezóny ve Wimbledonu dostal Britský tenisový svaz (LTA) pokutu od ATP za zákaz startu ruských a běloruských…

Rekord pokořen! Britové zakončili fantastický rok se 14 deblovými trofejemi

Pokud můžou být Britové v tenise s něčím spokojení, je to určitě množství kvalitních deblových specialistů. Mezi elitou světového pořadí se nacházejí první Neal Skupski, čtvrtý…

Dvojnásobné české zastoupení! Fanoušci vybrali nejlepší ženský zápas roku

Tenisoví příznivci po celé planetě hlasovali v anketě WTA o nejlepší ženský zápas letošního tenisového ročníku. Se 71 procenty zvítězilo klání, které má hned dvojí českou stopu.

Další články