Denní menu, 13.6.2022: Plíšková postoupila v Berlíně, Veselý a Kopřiva uspěli na challengerech

Karolína Plíšková a Kateřina Siniaková si na turnaji kategorie WTA 500 v německém Berlíně odbyly letošní travnatou premiéru. Prvně jmenovaná vyzvala Estonku Kanepiovou, které po ztraceném tiebreaku nadělila dva kanáry. Naopak Siniaková prohrála po vyrovnané bitvě s Kanaďankou Andreescuovou. Linda Fruhvirtová podlehla na podniku WTA 125 v italské Gaibě Rumunce Bogdanové. Jiří Veselý zvládl vstup do velkého travnatého challengeru v Ilkley, po odvrácení mečbolů postupuje také Vít Kopřiva na antuce v Blois. V České Lípě odstartovala hlavní soutěž ženského podniku ITF s dotací 60 tisíc dolarů.

Plíšková nadělila Kanepiové dva kanáry
Karolína Plíšková (7.) zvládla úvodní kolo turnaje na travnatém povrchu v Berlíně. V něm přehrála Estonku Kaiu Kanepiovou (41.) za hodinu a 43 minut po setech 6:7(5), 6:0 a 6:0.

V první sadě si obě hráčky držely podání. Estonská veteránka snadno, Plíšková naopak postupně odvracela sedm brejkbolů a dobře rozehraný tiebreak prohrála těsně 5:7. Poté však Češka rozpoutala útočný uragán a soupeřku již nepustila téměř k ničemu. Od prvního prolomeného podání se rozjela a zastavila se až po dvou kanárech.

Utkání se podrobněji věnujeme v samostatném článku

Siniaková nestačila na Andreescuovou
Kateřina Siniaková (63.) se rozloučila s prestižním travnatým turnajem v Berlíně už v prvním kole, kde podlehla kanadské hvězdě Biance Andreescuové (69.) po dvou hodinách a 16 minutách 4:6, 6:4 a 4:6.

První set nabídl hned pět ztracených servisů, o jeden úspěch na returnu více zaznamenala někdejší světová čtyřka Andreescuová. Ta měla navrch i ve druhé sadě, od stavu 4:3 s brejkem ale prohrála tři gemy v řadě, z toho dva na podání. V rozhodujícím dějství udeřila jako první Siniaková, vedení 2:0 ale rychle ztratila a vzápětí musela sama mazat manko brejku. I když se jí tento krok ještě podařil, na další ztrátu servisu z deváté hry už nezareagovala.

Andreescuová tak postoupila do osmifinále, v němž vyzve světovou sedmičku Karolínu Plíškovou.

Hradecká s Mirzaovou začaly na trávě vítězně
Lucie Hradecká a Sania Mirzaová splnily na podniku WTA 250 v Birminghamu roli papírových favoritek a zaznamenaly vítěznou travnatou premiéru. Domácí Britky Alicii Barnettovou a Olivii Nichollsovou porazily nasazené trojky po setech 7:5 a 6:2. V prvním setu přitom musel česko-indický pár otáčet nepříznivé skóre 3:5.

Fruhvirtová končí v prvním kole
Linda Fruhvirtová (175.) končí na turnaji v italské Gaibě už v prvním kole. Na travnatém povrchu podlehla za 70 minut po setech 5:7 a 0:6 Rumunce Aně Bogdanové (110.).

Přitom začátek utkání vyšel české talentované hráčce skvěle, získala brejk a za stavu 5:2 směřovala za ziskem prvního setu. Pak se ovšem rumunská tenistka herně zvedla a ovládla neuvěřitelných jedenáct gemů za sebou.

Veselý má první letošní výhru na trávě
Jiří Veselý (71.) se na druhý pokus dočkal premiérového vítězství na travnatém povrchu v této sezóně. Osmadvacetiletý Čech přehrál na úvod velkého challengeru v Ilkley tureckého soupeře Altuga Celikbileka (187.) za hodinu a 24 minut 7:6(3) a 6:1, přičemž odvrátil oba brejkboly a nasázel osm es.

Kopřiva odvrátil tři mečboly a ve Francii postoupil
Vít Kopřiva (139.) porazil v 1. kole challengeru ve francouzském Blois Itala Lorenza Giustina (263.), kterého přehrál za dvě hodiny a 41 minut po setech 2:6, 6:4 a 7:6(5).

Český tenista prohrával ve druhé sadě už 1:4, v rozhodujícím setu pak měl jeho soupeř za stavu 6:5 k dispozici tři mečboly. Ani jeden neproměnil, čehož Kopřiva využil a dramatickou bitvu ovládl.

Bett1Open, Berlín (ženy, GER, 757 900 USD, tráva)
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (7.) – Kaia Kanepiová (EST, 41.) 6:7(5), 6:0, 6:0
KATEŘINA SINIAKOVÁ (63.) – Bianca Andreescuová (CAN, 69.) 4:6, 6:4, 4:6

Rothesay Classic Birmingham (ženy, GBR, 251 750 USD, tráva)
Barnettová, Nichollsová (obě GBR) – HRADECKÁ, Mirzaová (IND) 5:7, 2:6

Veneto Open Internazionali Confindustria Venezia e Rovigo, Gaiba (ženy, ITA, 115 000 USD, tráva)
LINDA FRUHVIRTOVÁ (175.) – Ana Bogdanová (ROU, 110.) 5:7, 0:6