Ostra Group Open: Forejtek na úvod porazil Kovalíka, Rosol a Nejedlý se kvalifikovali

Na ostravských dvorcích v Komenského sadech pokračoval druhým hracím dnem další antukový challenger na území České republiky. Lukáš Rosol a Pavel Nejedlý si jako úspěšní kvalifikanti vysloužili účast v hlavní soutěži. O stejný krok neúspěšně usiloval ještě Marek Gengel, který padl ve třísetové bitvě s Američanem Emiliem Navou. Jonáš Forejtek vstoupil do hlavní fáze turnaje dvousetovým vítězstvím nad Slovákem Jozefem Kovalíkem.

Forejtek si poradil s Kovalíkem
Jonáš Forejtek (272.) vstoupil vítězně také do druhého letošního challengeru na českém území. Čtvrtfinalista z pražské Sparty porazil v úvodním kole turnaje Ostra Group Open zkušeného Slováka Jozefa Kovalíka (202.) za hodinu a 19 minut 7:5 a 6:4.

V úvodní sadě byl k vidění jediný brejk, který obstaral jednadvacetiletý Forejtek v závěrečné dvanácté hře. Ve druhém dějství si sice Kovalík vypracoval vedení 4:2 s brejkem, český tenista ale rozhodl o své výhře ziskem čtyř her v řadě. Jeho soupeřem v osmifinále bude buď Rakušan Sebastian Ofner (188.), nebo Kazach Dmitrij Popko (169.).

Gengel po boji nestačil na Navu
Marek Gengel (407.) si druhou dnešní výhru na ostravském challengeru nepřipsal. Český tenista, který nejprve zvládl dohrávku proti Václavu Šafránkovi, následně prohrál ve finále kvalifikace s americkým talentem Emiliem Navou (365.) po rovných dvou hodinách boje 3:6, 6:3 a 5:7.

Dvacetiletý Nava vedl v rozhodující sadě už 5:1, Gengel poté srovnal na 5:5, poslední dva gemy ale opět ukořistil Američan, který tak postoupil do hlavní soutěže Ostra Group Open by Moneta.

Rosol zvládl dohrávku s Fajzievem, pak deklasoval Erlera
Nejvýše nasazený hráč ostravské kvalifikace Lukáš Rosol (249.) překvapení nepřipustil. Do deštěm přerušeného utkání s Uzbekem Sanjarem Fajzievem (612.) sice nevstoupil vůbec dobře, když v úvodním setu vyhrál jediný gem, následně si ale vynutil rozhodující set a v pondělní dohrávce ho dovedl do vítězného konce.

Po triumfu 1:6, 6:1 a 6:4 se Rosol odpoledne střetl s Alexanderem Erlerem (446.) z Rakouska. Nasazené osmičce dopřál Čech pouhé dva gemy a zvítězil za pouhých 50 minut suverénně 6:2 a 6:0. Los hlavní soutěže určil, že soupeřem Rosola v prvním kole bude nasazená pětka Zdeněk Kolář (137.).

Nejedlý postoupil v Ostravě do hlavní soutěže
Pavel Nejedlý (576.) zaskočil ve finále ostravské kvalifikace favorizovaného Lucase Miedlera (306.) z Rakouska. Po výhře dvakrát 6:3 si devětadvacetiletý Čech zahraje vůbec poprvé letos v hlavní soutěži challengeru. Nejedlý v utkání neztratil ani jednou servis. Jediný brejkbol nabídl soupeři až v posledním gemu zápasu. Může se tak těšit na souboj prvního kola s Tchajwancem Chun-hsin Tsengem (119.).

Gengel otočil souboj se Šafránkem
Svou letošní premiéru si na kurtech v Komenského sadech odbyl Václav Šafránek (689.), vítězná ale nebyla. V duelu úvodního kola kvalifikace prohrál sedmadvacetiletý Čech s o rok mladším krajanem Markem Gengelem (407.) 7:5, 2:6 a 3:6.

Zápas byl v neděli za stavu 4:4 v první sadě přerušen. Do dohrávky vstoupil lépe Šafránek, favorizovaný Gengel ale dokázal otočit.

Ostra Group Open by Moneta, Ostrava (muži, CZE, 45 730 EUR, antuka)
Borna Gojo (CRO, 217.) – Ryan Peniston (GBR, 227.) 6:7(5), 3:6
Jozef Kovalík (SVK, 202.) – JONÁŠ FOREJTEK (272.) 5:7, 4:6
Attila Balázs (HUN, 264.) – Vitalij Sačko (UKR, 243.) 6:7(4), 4:6
Miloš Karol (SVK, 894.) – Jurij Rodionov (AUT, 159.) 2:6, 2:6

LUKÁŠ ROSOL (249.) – Sanjar Fajziev (UZB, 612.) 1:6, 6:1, 6:4
VÁCLAV ŠAFRÁNEK (689.) – MAREK GENGEL (407.) 7:5, 2:6, 3:6

Daniel Michalski (POL, 291.) – Bogdan Bobrov (473.) 6:3, 6:3
Lucas Miedler (AUT, 306.) – PAVEL NEJEDLÝ (576.) 3:6, 3:6