Denní menu, 19.4.2022: Vondroušová padla se světovou desítkou. Lehečka navázal na kvalifikaci

Úterní hrací plán nabídl řadu utkání s českou účastí na turnajích všech kategorií. Markéta Vondroušová trápila ve Stuttgartu Tunisanku Ons Džabúrovou, nakonec jí podlehla ve třech setech. Kvalifikant Jiří Lehečka porazil v Bělehradě Švýcara Henriho Laaksonena. Tereza Martincová v Istanbulu neuspěla, zápasy Nikoly Bartůňkové a Marie Bouzkové byly odloženy na zítra. Na pražské Spartě pokračoval antukový challenger s bohatou účastí domácích hráčů.

Vondroušová podlehla Džabúrové ve třech setech
Markéta Vondroušová (32.), která ovládla ve víkendové kvalifikaci BJKC proti Britkám obě dvouhry i čtyřhru, na svá vítězství ze Štvanice nenavázala. Dvaadvacetiletá Češka prohrála v prvním kole antukového turnaje ve Stuttgartu s Tunisankou Ons Džabúrovou (10.) po hodině a 40 minutách 6:4, 2:6 a 3:6.

Vondroušová získala první set díky jedinému brejku z úvodní hry, ve zbývajících sadách se ale dařilo na returnu pouze světové desítce Džabúrové, jež tak postoupila do osmifinále prestižní halové „pětistovky“.

Lehečka přehrál Laaksonena
Kvalifikant Jiří Lehečka (93.) postoupil na turnaji kategorie ATP 250 v Bělehradu do osmifinále. Švýcara Henriho Laaksonena (92.) porazil za hodinu a osmnáct minut po setech 6:2, 7:5.

Český tenista si vedl dobře na podání. Soupeři povolil jen dva brejkboly, přičemž oba odvrátil. Z prvního servisu pak Lehečka ovládl 79 % všech výměn.

Martincová v Istanbulu končí
Tereza Martincová (49.) končí na turnaji kategorie WTA 250 v Istanbulu v úvodním kole, když nestačila za hodinu a jednačtyřicet minut na Maďarku Annu Bondárovou (72.), se kterou prohrála po setech 4:6, 5:7.

Zatímco v úvodním setu tahala Češka za kratší konec a maďarská tenistka ho snadno dopodávala, ve druhé sadě vedla Martincová 4:1 a 40-15, závěr zápasu jí ale vůbec nevyšel. Bondárová měla jistější ruku a zapsala si cenný skalp hráčky z TOP 50.

Menšík neuspěl ani ve čtyřhře
Šestnáctiletý Jakub Menšík si při své premiéře na elitním okruhu nepřipsal výhru ani ve čtyřhře, kde startoval na divokou kartu po boku Srba Hamada Medjedoviče. Česko-srbská dvojice podlehla v úvodním kole antukového turnaje ATP v Bělehradě italskému páru Simone Bolelli, Fabio Fognini 4:6 a 5:7.

Voráčová se v Istanbulu neprosadila
Deblová specialistka Renata Voráčová neuspěla ani ve čtvrtém letošním utkání. Zkušená Češka a její maďarská parťačka Anna Bondárová nestačily v prvním kole čtyřhry na antukovém turnaji v Istanbulu na ruskou dvojici Natela Dzalamidzeová, Kamilla Rachimovová po setech dvakrát 3:6. Pro Voráčovou a Bondárovou se jednalo o společnou premiéru.

Kolář ve Splitu nepřešel přes úvodní kolo
Zdeněk Kolář (137.) se rozloučil s antukovým challengerem v chorvatském Splitu už v prvním kole. Nejvýše nasazený účastník turnaje nestačil na domácího Dujeho Ajdukoviče (244.) poměrem 4:6 a 3:6. Utkání trvalo hodinu a 34 minut, Kolář v něm ztratil hned pětkrát podání, přičemž sám uspěl na returnu „pouze“ třikrát.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (ženy, GER, 757 900 USD, antuka – hala)
Ons Džabúrová (TUN, 10.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (32.) 4:6, 6:2, 6:3

Serbia Open, Bělehrad (muži, SRB, 597 900 EUR, antuka)
Henri Laaksonen (SUI, 92.) – JIŘÍ LEHEČKA (93.) 2:6, 5:7

Medjedovič (SRB), MENŠÍK – Bolelli, Fognini (oba ITA) 4:6, 5:7

TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul (ženy, TUR, 239 477 USD, antuka)
TEREZA MARTINCOVÁ (49.) – Anna Bondárová (HUN, 72.) 4:6, 5:7
Varvara Gračovová (73.) – MARIE BOUZKOVÁ (77.) odloženo na 20.4.
NIKOLA BARTŮŇKOVÁ (408.) – Anastasia Potapovová (122.) odloženo na 20.4.

Dzalamidzeová, Rachimovová – Bondárová (HUN), VORÁČOVÁ 6:3, 6:3

TK Sparta Prague Open, Praha (muži, CZE, 45 730 EUR, antuka)
JONÁŠ FOREJTEK (292.) – Jevgenij Tjurněv (375.) 6:3, 6:7(5), 6:4
LUKÁŠ ROSOL (261.) – Filip Horanský (SVK, 187.) 7:6(5), 6:1
TOMÁŠ MACHÁČ (150.) – MICHAEL VRBENSKÝ (402.) 6:3, 3:1 – skreč Vrbenský
Daniel Altmaier (GER, 69.) – MARTIN KRUMICH (613.) 5:7, 7:5, 6:4
DALIBOR SVRČINA (246.) – Nicholas David Ionel (ROU, 360.) odloženo na 20.4.

Turnaji se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Split Open (muži, CRO, 45 730 EUR, antuka)
ZDENĚK KOLÁŘ (137.) – Duje Ajdukovič (CRO, 244.) 4:6, 3:6

Axion Open By Rado, Chiasso (ženy, SUI, 60 000 USD, antuka)
MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (280.) – ANASTASIA DETIUC (543.) 6:3, 6:1
ANNA SISKOVÁ (274.) – Rubina Marta De Pontiová (ITA, -) 6:3, 6:3

W25 Nottingham (ženy, GBR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Fungová, Sebovová (obě CAN) – KNUTSON, Strešnáková (SVK) 2:6, 4:6

Fortevillage ITF Trophy, Santa Margherita Di Pula (ženy, ITA, 25 000 USD, antuka)
Anna Turatiová (ITA, 415.) – SÁRA BEJLEK (325.) 1:6, 0:6

Antalya Series (muži, TUR, 15 000 USD, antuka)
FILIP DUDA (1037.) – Ignasi De Rueda De Genover (ESP, 1045.) 4:6, 1:6

BARNAT, DUDA – Ilkel, Ozdemir (oba TUR) 6:2, 6:0

ITF Mens' Asia/Oceania #3, Chiang Rai (muži, THA, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Kaljanpur (IND), PALÁN – Kovapitukted, Kumthonkittikul (oba THA) 6:4, 6:4

Antalya Series (ženy, TUR, 15 000 USD, antuka)
PETRA CSABI (1113.) – Carolin Raschdorfová (GER, -) 4:6, 2:6
Zozija Kardavová (GEO, 1013.) – KRISTÝNA TOMAJKOVÁ (-) 6:4, 6:4

LINDA KLIMOVIČOVÁ (1015.) – Ilay Yoruková (TUR, 564.) 2:6, 3:6

Kubarevová, Milovanovičová (SRB) – CSABI, Traversiová (ITA) 7:5, 6:0

Ano II – Copa Feminina de Tênis, Piracicaba (ženy, BRA, 15 000 USD, antuka)
LAETITIA PULCHARTOVÁ (715.) – Sthefany Rodriguesová de Limaová (BRA, -) 5:7, 6:7(7)