14. 4. 2022
Zpravodajství

Série českých turnajů brzy vypukne! Pro hráče je to obrovská pomoc, říká Stočes

Čeští tenisoví fanoušci nyní upírají svou pozornost na nadcházející kvalifikaci Poháru Billie Jean Kingové proti Velké Británii na pražské Štvanici (15.–16. dubna), i poté se ale můžou těšit na atraktivní program. Hned příští týden se uskuteční antukový challenger v areálu TK Sparta Praha, na který plynuje navážou další tuzemské turnaje, pořádané a spolufinancované Českým tenisovým svazem (ČTS). „Myslím, že to je obrovská pomoc hráčům, protože se můžou připravovat doma, hrát na domácí půdě a mají podporu domácího prostředí. Můžou také lépe plánovat,“ uvedl sportovní ředitel ČTS Jan Stočes.

Zatímco v klubu I. ČLTK se chystají české tenistky na souboj BJKC proti Britkám, na dvorcích Sparty Praha se na blížící domácí turnaje pilně připravují jejich mužští protějšci.

Tamního soustředění pod hlavičkou ČTS se účastní Tomáš Macháč, Dalibor Svrčina, Jonáš Forejtek, Michael Vrbenský, Andrew Paulson, Matthew William Donald, Daniel Siniakov, Jakub Nicod, Vojtěch Petr a alespoň na den také Jiří Lehečka, který zápolil ještě v úterý na prestižním antukovém Masters v Monte Carlu.

„Reprezentační soustředění mužů navazuje na soustředění z loňského roku a koná se před začátkem české série tří challengerů a tří pětadvacítek (tedy turnajů ITF s dotací 25 tisíc dolarů, pozn. red.). Jsem rád, že pokračujeme v této tradici. Sparta Praha připravila pro soustředění perfektní podmínky,“ sdělil Tenisovému světu sportovní ředitel svazu Jan Stočes.

Nastupující generace českých reprezentantů se připravuje pod vedením daviscupového trenéra a bývalého elitního tenisty Daniela Vacka. Samotné místo konání není náhodné, jelikož právě na antukových dvorcích pražské Sparty se už příští týden uskuteční akce kategorie ATP Challenger 80. Posléze se odehrají turnaje stejné úrovně v Ostravě a na Štvanici.

Souběžně se štvanickým challengerem se bude na stejném místě konat i ženský turnaj ITF s dotací 60 tisíc dolarů. A jarní tenisový program na českém území doplní mezi 9. a 29. květnem ještě trojice mužských „pětadvacítek“ v Praze, Mostě a Jablonci nad Nisou.

V prozatím neúplných kalendářích ATP Challenger Tour a ITF World Tour se nachází devět turnajů profesionálů na českém území, přičemž ČTS by se rád přiblížil loňskému počtu 24 podniků těchto kategorií (šest challengerů a po devíti mužských a ženských turnajích ITF).

„Stále čekáme na finance od Národní sportovní agentury. Doufáme, že se opět dostaneme ke dvaceti turnajům,“ přeje si Stočes.

Co největší počet tuzemských turnajů totiž výrazně pomůže českým talentům, často startujícím na divokou kartu, k progresu v žebříčcích ATP a WTA. Ideálním příkladem výše zmíněného je loňský vzestup Lindy Noskové.

„Sezónu začínala skoro bez ženského rankingu a dnes je ve dvoustovce a bude hrát kvalifikaci Roland Garros,“ připomněl Stočes.

Na tuzemských turnajích sbírali důležité body i mnozí další. Dalibor Svrčina ovládl akci ITF v Mostě a jeden z challengerů na Spartě, Sára Bejlek senzačně triumfovala na letní „šedesátce“ v Olomouci, Linda Nosková opanovala podniky ITF v Přerově a Milovicích, Jiří Lehečka se radoval z titulu v Jablonci nad Nisou, Andrew Paulson slavil v Ostravě. A tak bychom mohli pokračovat.

„Systém je udržovaný tak, aby hráči mohli jít nahoru. Český tenisový svaz do nich investuje řádově miliony korun. Máme tři národní tenisová centra (Sparta, Štvanice, Prostějov, pozn. red.), vrcholová střediska, akademie a tréninková střediska mládeže, která jsou ve všech krajích,“ doplnil ke strategii svazu Stočes, jenž už vyhlíží další úspěchy českých tenisových nadějí.

galerie 1 fotografií

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Jablonec nad Nisou Open: Do kvalifikace vstoupí většina z 36 českých tenistů

Šňůra mužských antukových turnajů na českém území pokračuje kvalifikací, startuje turnaj s oficiálním názvem Jablonec nad Nisou Open 2023 by Moneta Money Bank. O hlavní soutěž…

Denní menu, 28.5.2023: Veselý, Muchová a Bejlek zahájí Roland Garros, Knutsonová si zahraje o titul

Trojice českých tenistů bude hrát zápasy prvního kola Roland Garros. Jiří Veselý se pokusí překvapit jednoho z favoritů pařížského grandslamu Stefanose Tsitsipase, Karolína…

Nové maximum navzdory porážce. Osmnáctiletá Havlíčková se po finále v Gradu posune do druhé stovky

Divoká karta Lucie Havlíčková nedotáhla na šedesátce v italském Gradu svou pouť turnajem až ke kýženému druhému titulu na okruhu ITF. Ve finálovém souboji členka pražské Sparty…

Denní menu, 27.5.2023: Šalková triumfovala na ITF ve Slovinsku, Štruplová padla s nasazenou jedničkou

Lucie Havlíčková ve finále šedesátky v italském Gradu podlehla nasazené osmičce Juliji Hatoukaové z Běloruska a svůj druhý titul na okruhu ITF nevybojovala. O třetí trofej v…

Most Open: Vrbenský po téměř třech hodinách padl s nasazenou jedničkou

Michael Vrbenský na domácí pětadvacítce v Mostu v sobotu neuspěl v boji o postup do prvního finále od loňského září. Ve svém čtvrtém semifinále sezony prohrál s turnajovou…

Nouza s Paulsonem zaskočili nasazené jedničky a slaví druhý společný titul z challengeru

Challenger ve Skopje má překvapivé šampiony! Stali se jimi Petr Nouza s Andrewem Paulsonem, kteří dokázali v sobotu pokořit nasazené jedničky z Indie N. Srirama Balajiho a Jeevana…

Další články