Denní menu, 8.2.2022: Kvitová a Martincová v Petrohradu postupují. Lehečka skolil světovou dvanáctku!

Úterý přineslo českým tenisovým fanouškům vícero důvodů k radosti. Kvalifikant Jiří Lehečka si poradil v úvodním kole halové pětistovky v Rotterdamu s dvanáctým hráčem světa Denisem Shapovalovem z Kanady bez ztráty setu! Trio žen nastoupilo do prvního kola v Petrohradu. Petra Kvitová deklasovala Němku Jule Niemeierovou 6:2 a 6:1. Tereza Martincová udolala domácí „veteránku“ Věru Zvonarevovou ve třech setech. Naopak těsnou porážku zaznamenala Markéta Vondroušová proti Rumunce Soraně Cirsteaové. Jiří Veselý přehrál na challengeru v Bengalúru ve třech setech švýcarského kvalifikanta Antoinea Belliera. Jonáš Forejtek otočil na challengeru v Cherbourgu souboj se Slovákem Filipem Horanským.

Lehečka si vyšlápl na Shapovalova!
Jiří Lehečka (137.) se na halové pětistovce v nizozemském Rotterdamu postaral o prvotřídní senzaci. Český kvalifikant vyřadil v úvodním kole nasazenou pětku Denise Shapovalova (12.), kterého porazil za hodinu a půl dvakrát 6:4.

Nutno podotknout, že kanadský favorit nepředvedl optimální výkon a ohromným množstvím chyb Lehečkovi triumf usnadnil. Lehečka odvrátil v utkání 10 z celkových 11 brejkbolů, když hned dvakrát otáčel na podání stav 0:40. Sám pak uspěl na příjmu třikrát. V osmifinále narazí mladoboleslavský rodák buď na domácího Van de Zandschulpa, nebo Španěla Zapatu Mirallese.

Vondroušová těsně nestačila na Cirsteaovou
Markéta Vondroušová (31.) dokonalý český den v Petrohradu nezavršila. Dvaadvacetiletá Češka podlehla v prvním kole tamního halového turnaje Rumunce Soraně Cirsteaové (38.) po dvou hodinách a 26 minutách 5:7, 6:3 a 4:6.

Vondroušová nevyužila v prvním setu dvakrát vedení o brejk. Ve druhém dějství ukořistila pět úvodních her. Poté sice ztratila dvakrát podání, dalším úspěchem na returnu ale poslala duel do rozhodujícího setu. V něm měly obě tenistky velké množství brejkbolových příležitostí, jednatřicetileté Cirsteaové nakonec stačil k vítězství brejk ze sedmého gemu.

Martincová otočila souboj se Zvonarevovou
Tereza Martincová (42.) je po Petře Kvitové druhou českou osmifinalistkou halového turnaje WTA St. Petersburg Ladies Trophy. Sedmadvacetiletá tenistka z Prahy udolala v prvním kole velezkušenou Rusku Věru Zvonarevovou (82.) po hodině a 47 minutách boje 2:6, 6:1 a 6:4.

Martincová ztratila v nevydařené úvodní sadě dvakrát podání, sama svůj jediný brejkbol nevyužila. Ve druhém dějství si vedla o poznání lépe – ačkoliv začala ztrátou servisu, následně proměnila hned tři brejkboly. V rozhodujícím setu Češka nejprve neudržela vedení 3:1, poté však od stavu 3:4 bez brejku opanovala závěrečné tři gemy utkání proti bývalé světové dvojce.

Kvitová smetla Niemeierovou
Petra Kvitová (23.) zaznamenala na halové pětistovce v ruském Petrohradu svou druhou letošní výhru. Nasazená šestka ztratila v úvodním kole s německou kvalifikantkou Jule Niemeierovou (118.) jen tři gemy a zvítězila za 69 minut 6:2 a 6:1. V osmifinále čeká turnajovou šampionku z roku 2018 lepší z dvojice Šuaj Čang (67.) – Irina Beguová (56.).

Více se utkání věnujeme v samostatném článku.

Forejtek v Cherbourgu navázal na kvalifikaci
Jonáš Forejtek (309.) přidal na halovém challengeru ve francouzském Cherbourgu ke dvěma kvalifikačním výhrám také úspěšný vstup do hlavní soutěže. Dvacetiletý český kvalifikant porazil v prvním kole Slováka Filipa Horanského (209.) po hodině a půl hry 4:6, 6:1 a 6:4.

Forejtek, jenž si k postupu pomohl sedmi esy, změří v osmifinále síly buď s domácí nasazenou dvojkou Pierrem-Huguesem Herbertem (111.), nebo Polákem Kacperem Žukem (167.).

Veselý musel proti Bellierovi do tří setů
Jiří Veselý (123.) vstoupil do challengeru v indickém Bengalúru utrápeným vítězstvím nad Antoinem Bellierem (527.). Švýcarského kvalifikanta z až šesté stovky světového žebříčku zdolala turnajová jednička po 2 hodinách a 18 minutách 6:3, 6:7(2) a 6:2.

Příbramský rodák přitom mohl duel ukončit už ve druhém setu, za stavu 6:5 v něm na příjmu disponoval třemi mečboly. Bellier si ale vynutil tiebreak, v němž povolil rozhozenému Veselému jen dva body. Do třetího setu každopádně vstoupil Čech brejkem a postupně utekl až do vedení 5:2. Na servisu následně promarnil další čtyři mečboly, ten celkově osmý už ale proměnil. V osmifinále narazí Veselý na domácího Gunneswarana (235.).

ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (muži, NED, 1 349 070 EUR, tvrdý povrch – hala)
JIŘÍ LEHEČKA (137.) – Denis Shapovalov (CAN, 12.) 6:4, 6:4

St. Petersburg Ladies Trophy (ženy, RUS, 703 580 USD, hala – tvrdý povrch)
Jule Niemeierová (GER, 118.) – PETRA KVITOVÁ (23.) 2:6, 1:6
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (38.) – Sorana Cirsteaová (ROU, 31.) 5:7, 6:3, 4:6
TEREZA MARTINCOVÁ (42.) – Věra Zvonarevová (RUS, 82.) 2:6, 6:1, 6:4