Australian Open: Vondroušová, Macháč a Bouzková postoupili. Kvitová opět podlehla Cirsteaové

Hned šest českých zástupců bylo v úterý v akci na grandslamovém Australian Open, úspěšnost měli přesně poloviční. Někdejší finalistka turnaje Petra Kvitová v prvním kole nenašla recept na Rumunku Soranu Cirsteaovou. Na turnaji skončili také Kateřina Siniaková a Jiří Lehečka. Naopak Markéta Vondroušová potvrdila roli favoritky proti domácí divoké kartě Priscille Honové, Tomáš Macháč si poradil s Argentincem Juanem Manuelem Cerundolem a uspěla také Marie Bouzková proti Kanaďance Rebecce Marinové.

Bouzková prolétla do 2. kola
Marie Bouzková (86.) si poprvé v kariéře zahraje druhé kolo Australian Open, poté co v úvodním kole porazila kvalifikantku Rebeccu Marinovou (143.) z Kanady 6:1, 6:3. Česká tenistka v utkání ani jednou neztratila servis, zahrála devět vítězných míčů oproti pouze sedmi nevynuceným chybám, soupeřka naopak pomohla 32 chybami.

„S dneškem jsem hodně spokojená, zápas jsem si moc užila, nemohl být lepší,“ pochvalovala si Bouzková, která ve druhém kole vyzve Kaiu Kanepiovou (115.).

Usměvavá Češka má se zkušenou Estonkou bilanci 1:1 na zápasy. „Hrála jsem s ní jednou tady v Austrálii a jednou v Paříži. Bude to určitě těžký zápas, podobně jako dnešní soupeřka do toho hodně chodí, hraje rychle a dobře servíruje, takže jsem na ni měla dobrou průpravu,“ dodala Bouzková.

Kvitová opět ztroskotala na Cirsteaové
Stejně jako loni podlehla Petra Kvitová (19.) na Australian Open Rumunce Soraně Cirsteaové (38.). Zkušená česká tenistka se tentokrát rozloučila s turnajem v Melbourne už po prvním kole, v němž si připsala porážku dvakrát 2:6.

Cirsteaové stačila na výhru necelá hodina a čtvrt. Za celý zápas čelila pouze dvěma brejkbolům, které navíc odvrátila. Naopak trápící se Kvitová nastřádala šest dvojchyb a o podání přišla hned čtyřikrát. Z australského turné si tak veze bilanci jedné výhry a tří porážek.

„Začala jsem dobře, pak jsem ale hned ztratila servis a bylo to najednou těžší. Měla jsem sice brejkbol, ale ten jsem nevyužila a pak už se všechno vezlo jenom dolů. Soupeřka hrála kvalitně a nedala mi žádné balóny zadarmo. Možná až na ty mečboly, které zkazila,“ uvedla Kvitová, jež se potýká s bolavým zápěstím.

„Začalo mě bolet už v Praze, než jsem odletěla. Bohužel se to stále zhoršovalo a magnetická rezonance ukázala zánět. Teď bude aspoň čas na doléčení. Dnešní prohru ale určitě nechci svádět na zápěstí, během zápasu jsem bolest necítila,“ doplnila.

Macháč obhájil účast ve 2. kole
Kvalifikant Tomáš Macháč (132.) si po roce opět zajistil postup do druhého kola Australian Open. Český reprezentant sice nepředvedl ideální výkon, přesto porazil argentinského antukáře Juana Manuela Cerundola (80.) po bezmála třech hodinách boje 6:3, 2:6, 6:4 a 6:2.

Na chyby bohaté utkání se lámalo ve třetí sadě, v níž Macháč otočil nepříznivý stav 1:3 na gemy. Ačkoliv za stavu 5:3 ztratil podání, hned v následujícím gemu klíčový set uzavřel na returnu. Ve čtvrtém dějství po vyrovnanějším úvodu na dvorci dominoval, zápas zakončil čistou hrou na returnu.

„Zápas byl náročný, musel jsem bojovat o každý míč. Snažil jsem se držet nastavené taktiky, ale ve větru to dnes bylo dost těžké. Nehrál jsem úplně optimálně, ve druhém setu jsem zbytečně zazdil své šance. Naštěstí jsem později začal dobře servírovat a tím si hodně pomohl. Až do půlky třetího setu totiž servis zrovna nebyl mojí zbraní,“ zhodnotil Macháč.

Ve druhém kole se může těšit na souboj s Američanem Maximem Cressym (70.), který v pětisetové bitvě zaskočil favorizovaného krajana Johna Isnera (25.).

Vondroušová vyzrála na Honovou
Spokojená může být se svým vstupem do turnaje Markéta Vondroušová (41.), která v prvním kole Australian Open přehrála domácí tenistku Priscillu Honovou (221.) 6:2 a 6:3.

Česká favoritka potřebovala na výhru nad australskou divokou kartou rovných 70 minut. Honová sice ve druhé sadě vedla 3:1, Vondroušová ale zakončila duel sérií pěti vyhraných gemů. Počtvrté v kariéře tak postoupila do druhého kola Australian Open, kde se střetne s Ruskou Ljudmilou Samsonovovou (37.).

„Hrála jsem, co jsem potřebovala. Myslím, že jsem docela dobře podávala, bylo důležité, že jsem si držela servis,“ uvedla dvaadvacetiletá Češka, která se poněkud obávala bouřlivého australského publika.

„Byla jsem docela nervózní, protože ona je tady doma, dostala divokou kartu a věděla jsem, že naposledy porazila Petru (Kvitovou). Čekala jsem, že nás dají na ještě větší kurt, kde bude víc lidí,“ poznamenala Vondroušová.

Lehečka vzal set Dimitrovovi
Kvalifikant Jiří Lehečka (142.) má za sebou premiéru v hlavní soutěži na grandslamu dospělých. Dvacetiletý český debutant předvedl sympatický výkon, nakonec ale padl s hvězdným Bulharem Grigorem Dimitrovem (28.) po dvou hodinách a 46 minutách 4:6, 6:4, 3:6 a 5:7.

Lehečka svého zkušenějšího soupeře přestřílel na vítězné údery v poměru 50:33, zároveň ale vyrobil dvojnásobný počet nevynucených chyb (58:29). Dimitrov ve čtvrtém setu udeřil na returnu v jedenácté hře, v následujícím gemu odvrátil brejkbol a poté využil svůj druhý mečbol.

„Zápas mi ukázal, že s takovým hráčem dokážu normálně hrát a držet krok. Myslím, že ve čtvrtém setu jsem byl po většinu času lepším hráčem, rozhodoval jsem výměny a vytvářel jsem si více šancí. On ale ukázal, jak je zkušený. Ví, kdy a co kam zahrát, což bylo dneska rozhodující,“ sdělil Lehečka.

Siniaková skončila na raketě Kontaveitové
V aréně Johna Caina se po Petře Kvitové nedařilo ani Kateřině Siniakové (48.). Světová deblová jednička prohrála v úvodní rundě Australian Open s favorizovanou Estonkou Anett Kontaveitovou (7.) po hodině a 21 minutách 2:6 a 3:6.

Siniaková vedla v obou setech shodně 2:1 s brejkem, vždy ale o náskok rychle přišla. Jako vždy agresivně hrající Kontaveitová si k postupu do druhého kola pomohla hned 26 vítěznými údery, Siniaková jich nastřádala 17.

Fernandezová končí už v 1. kole!
Finalistka loňského US Open Leylah Fernandezová (24.) dohrála na Australian Open už v úvodním kole! Stále teprve devatenáctiletá Kanaďanka v něm nestačila na australskou divokou kartu Maddison Inglisovou (133.) po setech 4:6 a 2:6.

Fernandezová tak nepřešla přes první kolo hlavní soutěže ani při své třetí účasti v Melbourne. Naopak čtyřiadvacetiletá Inglisová slaví svou premiérovou výhru na grandslamu.

Vybrané zápasy druhého hracího dne

1. kolo dvouhry mužů
Grigor Dimitrov (BUL, 28.) – JIŘÍ LEHEČKA (142.) 6:4, 4:6, 6:3, 7:5
TOMÁŠ MACHÁČ (132.) – Juan Manuel Cerundolo (ARG, 80.) 6:3, 2:6, 6:4, 6:2
Roberto Bautista Agut (ESP, 18.) – Stefano Travaglia (ITA, 98.) 7:6(2), 6:4, 5:7, 6:1
Ugo Humbert (FRA, 40.) – Richard Gasquet (FRA, 81.) 6:3, 6:7(4), 6:7(3), 3:6
Diego Schwartzman (ARG, 13.) – Filip Krajinovič (SRB, 36.) 6:3, 6:4, 7:5
Timofej Skatov (KAZ, 253.) – Norbert Gombos (SVK, 117.) 3:6, 2:6, 6:1, 4:6
Andrej Rubljov (RUS, 6.) – Gianluca Mager (ITA, 65.) 6:3, 6:2, 6:2
Henri Laaksonen (SUI, 91.) – Daniil Medveděv (RUS, 2.) 1:6, 4:6, 6:7(3)
Emil Ruusuvuori (FIN, 90.) – Felix Auger-Aliassime (CAN, 9.) 4:6, 6:0, 6:3, 3:6, 4:6
Nikoloz Basilašvili (GEO, 23.) – Andy Murray (GBR, 113.) 1:6, 6:3, 4:6, 7:6(5), 4:6
Liam Broady (GBR, 128.) – Nick Kyrgios (AUS, 115.) 4:6, 4:6, 3:6
Mikael Ymer (SWE, 86.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 4.) 2:6, 4:6, 3:6