16. 1. 2022
Zpravodajství Grandslam

Odvolání zamítnuto! Djokovič musí opustit Austrálii, přijde o obhajobu titulu

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE – Dlouhá a bolestivá kauza je u konce. Novak Djokovič neuspěl s odvoláním k australskému federálnímu soudu, který posuzoval rozhodnutí tamního ministra pro imigraci Alexe Hawka odebrat tenistovi vízum. Devítinásobný šampion turnaje a trojnásobný obhájce trofeje se tak nezúčastní grandslamového Australian Open a ještě dnes bude deportován ze země.

Nenadálý ruch v tiskovém centru Australian Open mohl v neděli později odpoledne místního času znamenat jediné – tři soudci se v případu Novaka Djokoviče dobrali konečného verdiktu.

Podle jejich jednomyslného rozhodnutí se čtyřiatřicetiletý Srb nedočká vrácení víza, které by mu zaručilo start na Australian Open. Tedy na turnaji, kde je s devíti tituly nejúspěšnějším účastníkem v historii.

„Jsem extrémně zklamaný, že nemůžu zůstat v Austrálii a zúčastnit se Australian Open,“ uvedl v oficiálním prohlášení Djokovič. „Respektuji rozhodnutí soudu a budu spolupracovat s odpovědnými autoritami při mém odletu ze země.“

Spletitá kauza začala udělením zdravotní výjimky, jež Djokovičovi umožnila vstup na území Austrálie. Při pasové kontrole na letišti však srbský tenista narazil, úřady ho posléze umístily do detenčního zařízení.

Z něho se dostal na základě rozhodnutí federálního soudu, který obnovil Djokovičovo vízum. Šampion posledních tří ročníků Australian Open se tak mohl zapojit do přípravy na blížící se turnaj, jeho účast ale stále visela na vážkách.

Karty v ruce měl totiž australský ministr pro imigraci Alex Hawke, jenž Djokovičovo vízum v pátek opětovně zrušil, a sice s odvoláním na veřejné zájmy.

Djokovičovi právníci se proti rozhodnutí odvolali, v dnešním přelíčení u federálního soudu ale neuspěli. Hvězdný srbský tenista proto v neděli večer místního času opustí Austrálii. V pavouku dvouhry ho nahradil Ital Salvatore Caruso, tedy šťastný poražený z kvalifikace.

Aktuální světové jedničce navíc nadále hrozí zákaz vstupu do Austrálie na tři roky. Zdali tato extrémní situace opravdu nastane, se teprve rozhodne.

Novak Djoković

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Hvězda v nové funkci. Tiskovku grandslamové vítězky poznamenal kolaps

Tiskovou konferenci podniku v Adelaide poznamenala nepříjemná událost. Během představení nové turnajové ředitelky Alicie Molikové zkolabovala jedna z podavaček míčů.

Fanynka chytila raketu Djokoviče, teď ji draží v aukci. Na kolik si přijde?

Rok 2016. Novak Djokovič pod Eiffelovou věží prolomil bídnou finálovou bilanci a došel si na čtvrtý pokus konečně pro premiérový titul z Roland Garros – jediný, který mu v…

Denní menu, 30.11.2023: Štruplová je v Itálii už v semifinále! Kučmová v Trnavě končí

Čtvrteční tenisový program obstaraly pouze zápasy na okruhu ITF World Tennis Tour. Aneta Kučmová nenašla recept na favoritku Niginu Abdurajmovovou v osmifinále šedesátky v Trnavě.…

Problém španělských hvězd. Chtějí na olympiádu, ale nemohou

Rafael Nadal a Carlos Alcaraz, dvě hvězdy španělského tenisu. Jedna odcházející a druhá nastupující. Oba spojuje obrovská touha zahrát si příští rok na olympijských hrách v Paříži…

Sportovec roku: Do finále pronikly čtyři české tenistky

Pětašedesátý ročník Sportovce roku má za sebou úvodní kolo hlasování. Do finálového druhého kola se mezi desítku nejlepších dostaly dokonce hned čtyři české tenistky. Novináři do…

Odměna za vydařenou sezonu. Sinner byl nominován na dvě ocenění

Italský tenista Jannik Sinner byl odměněn za nejlepší sezonu své dosavadní kariéry. Od ATP se dočkal nominací na dvě ocenění za rok 2023. Vedle ceny za fair-play byl nominován…

Další články