Denní menu, 6.1.2022: Čechům se na challengerech daří. Kopřiva, Macháč i Lehečka jsou ve čtvrtfinále

Úspěšný den mají za sebou Tomáš Macháč a Jiří Lehečka na challengeru v Traralgonu. Českým tenistům se povedlo projít do čtvrtfinále místního turnaje, když Macháč povolil jen tři gemy domácímu Santillanovi a Lehečka otočil souboj s Němcem Martererem. Postup do čtvrtfinále vybojoval také Vít Kopřiva v Bendigu. Marie Bouzková s Lucií Hradeckou skrečovaly čtvrtfinále čtyřhry v Adelaide. Kateřina Siniaková s Bernardou Peraovou naopak prošly do semifinále čtyřhry turnaje WTA v Melbourne.

Vrbenský si v Itálii čtvrtfinále nezahraje
Michael Vrbenský (372.) se s challengerovým turnajem v italském Città Di Forl rozloučil v osmifinále dvouhry. Úspěšný hráč z kvalifikace v zápase o čtvrtfinále padl se sedmým nasazeným Zsomborem Pirošem (288.) 2:6, 3:6. Vrbenský se v úvodním setu pořádně nemohl opřít o první servis, sám naopak neodvrátil obě hrozby soupeře v tomto dějství. Dvaadvacetiletý Čech na začátek druhé sady potřetí v zápase prohrál servis, vzápětí získal rebrejk. V dlouhém následném gemu odvrátil stav 0:40 a celkem čtyři brejkboly, při tom pátém však podruhé v zápase vytvořil dvojchybu. Za stavu 3:5 ještě zažehnal tři mečboly Maďara za sebou, počtvrté však už neuspěl.

Kopřiva urval postup do čtvrtfinále v Bendigu
Náročný zápas má za sebou v australském Bendigu Vít Kopřiva (198.), jenž musel otáčet skóre v souboji s Argentincem Facundem Menou (209.). Český tenista sice vyhrál první set, ale v dalším průběhu se mu nedařilo prosazovat na returnu a Mena toho dokázal využít. Nejen, že srovnal na 1:1 na sety, ale v rozhodující sadě dokázal v páté hře prorazit Kopřivův servis.

Vít se ale nevzdal a za stavu 2:3 se mu povedlo poprvé prosadit na returnu. Brejk si poté připsal i v osmé hře a vzápětí duel dopodával do vítězného konce. Po výhře 7:6(11), 4:6, 6:3 tak slaví postup do čtvrtfinále.

Lehečka vybojoval postup do čtvrtfinále
Jiří Lehečka (141.) zvládl v Traralgonu další třísetovou bitvu! Proti Maximilianovi Martererovi (229.) se mu povedlo otočit nepříznivý vývoj skóre a zvítězit 4:6, 6:1, 7:5. Lehečka byl v prvním setu horším hráčem a Němec potřeboval k jeho zisku jediný brejk ve třetím gamu.

Lehečka se následně chytil tím, že na startu druhého setu otočil své úvodní dvě servírovací hry z 0:30 a nakonec deklasoval Marterera 6:1. V rozhodující sadě si oba dlouho drželi svůj servis. V devátém gamu se jako první na returnu prosadil český tenista, posléze však nedoservíroval a soupeř jej rebrejknul. Koncovka ovšem patřila druhému nasazenému Čechovi.

Macháč v osmifinále deklasoval soupeře
Pouhé tři gemy ztratil v Traralgonu Tomáš Macháč (143.), který zcela dominoval osmifinálovému utkání s domácím Akirou Santillanem (335.), jehož porazil ve dvou setech 6:1, 6:2. Český tenista si v utkání vypracoval hned deset brejkbolů, z nichž dokázal pět proměnit.

Klíčovou byla zejména pasáž od stavu 2:1 v prvním setu, kdy se Macháčovi povedlo vybojovat sedm her v řadě a navíc Santillanovi odvrátit jediný brejk, k němuž se Australan v celém utkání probojoval. Ve čtvrtfinále čeká na nasazenou čtyřku Kazach Michajl Kukuškin.

2022 Adelaide International (ženy, AUS, 703 580 USD, tvrdý povrch)
Juraková (CRO), Klepačová (SLO) – BOUZKOVÁ, HRADECKÁ 7:5, 1:1 skreč B/H

Melbourne Summer Set 2 (ženy, AUS, 239 477 USD, tvrdý povrch)
Čtvrtfinále čtyhřry
Pattinamaová Kerkhoveová (NED), Ar. Rodionovová (AUS) – Peraová (USA), SINIAKOVÁ 7:6(5), 4:6, 5:10

Traralgon International (muži, AUS, 58 320 USD, tvrdý povrch)
Maximilian Marterer (GER, 229.) – JIŘÍ LEHEČKA (141.) 6:4, 1:6, 5:7
TOMÁŠ MACHÁČ (143.) – Akira Santillan (AUS, 335.) 6:1, 6:2

De Jong, Haase (oba NED) – LEHEČKA, MACHÁČ 5:7, 3:6
ROSOL, Sačko (UKR) – Ellis, Schoolkate (oba AUS) bez boje

Bendigo International (muži, AUS, 58 320 USD, tvrdý povrch)
Facundo Mena (ARG, 209.) – VÍT KOPŘIVA (198.) 6:7(11), 6:4, 3:6

Pearson (AUS), POSPÍŠIL – Couacaud (FRA), Rola (SLO) 4:6, 3:6

Citta' Di Forli' 1 (muži, ITA, 32 160 EUR, tvrdý povrch)
MICHAEL VRBENSKÝ (372.) – Zsombor Piros (HUN, 288.) 2:6, 3:6

Traralgon International (ženy, AUS, 60 000 USD, tvrdý povrch)
Grammatikopoulouová (GRE), Zacharovová (RUS) – KOLODZIEJOVÁ, MALEČKOVÁ 7:6(6), 2:6, 6:10

Magic Hotel Tours, Monastir (muži, TUN, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Alimli (FRA), Kielan (POL) – Butulija (SRB), NOUZA 4:6, 2:6

Rafa Nadal Academy by Movistar, Manacor (muži, ESP, 15 000 USD, tvrdý povrch)
MARTIN KRUMICH (680.) – Leopold Zima (GER, 1195.) 2:6, 4:6