US Open: Debutant Lehečka odvrátil mečboly a je ve finále kvalifikace! Uspěla i Kr. Plíšková

Jiří Lehečka si hned při svém debutu v grandslamové kvalifikaci mezi dospělými zahraje o postup do hlavní soutěže! Český reprezentant totiž ve druhém kvalifikačním kole odvrátil dva mečboly a nakonec přehrál Ukrajince Ilju Marčenka ve třech setech. Uspěla také Kristýna Plíšková, která otočila duel s domácí Robin Andersonovou. S newyorským grandslamem se naopak loučí Zdeněk Kolář, který nestačil na Alexe Molčana ze Slovenska.

Lehečka odvrátil dva mečboly!
Jiří Lehečka (192.) zvládl velké drama, když ve druhém kole kvalifikace US Open vydřel po dvou hodinách a 46 minutách vítězství 4:6, 7:6(10) a 6:4 nad zkušeným Ukrajincem Iljou Marčenkem (154.).

Český tenista odvrátil v tiebreaku druhého setu dva mečboly, z toho jeden na returnu. Zatímco v jednom případě vymazal šanci protivníka důrazným forhendem, ve druhém případě vyrobil Marčenko lacinou chybu z bekhendu. K rozhodujícímu brejku se Lehečka dostal v sedmé hře třetího setu.

Před závěrečným gemem bitvy se nechal Ukrajinec ošetřovat. Poté se propracoval ke dvěma brejkbolům, které však Lehečka odvrátil, aby nakonec proměnil hned svůj první mečbol.

„Byl to strašně těžký zápas proti zkušenému soupeři. Jsem rád, že se mi to v těžkých podmínkách povedlo otočit na svou stranu,“ radoval se Lehečka. „Povedlo se mi odvrátit několik mečbolů, které soupeř ve druhém setu měl. Neprožíval jsem je úplně příjemně, ale pomohl jsem si servisem a šel tomu naproti. Třetí set už byl hlavně o kondici, kterou jsem měl lepší.“

Před závěrečným gemem, v němž Lehečka potvrdil svůj postup servisem, jej nevyvedla z míry ani zmíněná pauza na ošetření, kterou si Marčenko vzal. „Pauza byla ze strany soupeře takticky výborná, ale já se nenechal rozhodit,“ dodal český hráč.

Grandslamový debutant se v pátek popere o postup do hlavní soutěže s Turkem Cemem Ilkelem (189.), který překvapivě skolil favorizovaného Španěla Fernanda Verdasca (132.).

Kr. Plíšková otočila zápas
Projít do finále kvalifikace se po Jiřím Lehečkovi povedlo i Kristýně Plíškové (115.). V duelu s domácí Robin Andersonovou (224.) sice prohrála první set, ale od druhé sady byla na kurtu lepší hráčkou, což potvrdila především v poslední části zápasu.

Česká tenistka slaví po více než dvouhodinovém boji vítězství 6:7(5), 6:4, 6:1 a o hlavní soutěž si zahraje s Kamilou Rachimovovou (133.).

Kolář prohrál s Molčanem
Zdeněk Kolář (183.) skončil stejně jako předloni ve druhém kvalifikačním kole US Open, v němž prohrál se silným Slovákem Alexem Molčanem (138.) po hodině a 27 minutách 4:6 a 3:6.

Český tenista sice vedl v prvním setu 4:3 s brejkem, zbývající tři gemy úvodní sady ale ztratil. Ve druhém dějství rozhodl levoruký Slovák o svém postupu do finále kvalifikace brejkem z osmé hry. Posléze využil vítězným prohozem svůj druhý mečbol.