8. 11. 2016
Zpravodajství ATP Rozhovory

Jsem si jistý, že tenis přežije můj odchod, říká Roger Federer

Poprvé po více než 730 týdnech jeho jméno nefiguruje mezi nejlepšími deseti hráči žebříčku ATP. Je mu již 35 let a čtyři měsíce neodehrál soutěžní zápas. Švýcarského tenisového fenoména Rogera Federera přesto není radno podceňovat. Sedmnáctinásobný grandslamový šampion se již intenzivně připravuje na novou sezonu a doufá, že se vrátí silnější, než kdy dřív. Tenisový virtuóz, který předčasně ukončil sezonu po Wimbledonu kvůli zranění levého kolene, už však zároveň přemýšlí nad tím, co bude dělat po skončení kariéry. O svých budoucích plánech stejně jako třeba o motivaci k pokračování promluvil v zajímavém rozhovoru pro španělský list La Nación.

Švýcarský tenista by se měl na kurty vrátit na přelomu prosince a ledna, kdy je na programu tradiční turnaj smíšených družstev Hopman Cup, ještě předtím by se mohl představit v prestižní asijské exhibiční lize IPTL. 

V každém případě Federer osnuje velkolepý návrat a v současnosti již intenzivně trénuje. „Cílem je vrátit se silnější, než kdy dřív a hrát lépe, než ode mě lidé budou očekávat. Mým snem je vyhrát grandslam a vrátit se zpátky na vrchol žebříčku," přiblížil své smělé plány rekordman v počtu získaných grandslamů. 

I přes optimismus Švýcar připouští, že budoucnost jeho kariéry závisí na tom, jak bude po zranění reagovat na zápasovou zátěž jeho tělo. „Když se mě lidé ptají, jestli budu hrát v roce 2018, říkám, že rád bych, ale nejprve musím být schopen odehrát pět turnajů v řadě bez zdravotních problémů. Nejdůležitější je být v dobrém rozpoložení víc než jede turnaj," uvedl Federer a dodal. „Můžu říct, že jsem si dal šestiměsíční pauzu, abych mohl hrát více let," upřesnil aktuálně šestnáctý hráč na žebříčku ATP. 

Po konci kariéry především otcem a manželem

Ačkoliv to jeho fanoušci neslyší rádi, Federer už také nahlas přemýšlí o tom, co bude dělat po konci kariéry. „Chtěl bych trénovat, ale ne na plný úvazek, protože když jste otcem čtyř dětí, nemůžete to dělat na plný úvazek. Chci být otcem a manželem na plný úvazek. A také se chci více věnovat své nadaci," nastínil své plány otec dvou dvojčat. 

Švýcarský tenista zároveň přiblížil, jak trávil čas poté, co v červenci po wimbledonském semifinále oznámil předčasný konec sezony. „Lidi viděli, jak jsem navštěvoval různá místa. Nemohl jsem v té době trénovat víc než hodinu, a tak jsem trávil spoustu času s rodinou. Zároveň jsem měl volné dny, kdy jsem nic nedělal. Takže jsem se vydal kolem Švýcarska. Nemohl jsem se tomu věnovat deset až patnáct let," přiblížil svůj program posledních měsíců Federer. 

Odpočinutí od tenisu ve švýcarských Alpách a čas strávený s rodinou považuje Federer za nezbytný předpoklad pro kvalitní comeback. „Tento čas jsem využil pro relaxaci, protože mentální stránka je v tenise zásadní. Stan Wawrinka vyhrál díky sebevědomí tři grandslamy. Díky psychice se stal jiným hráčem. Chci být znovu psychicky odpočatý a cítit se také tak," inspiroval se příkladem svého krajana a daviscupového parťáka Federer.

Nová pozice na žebříčku 

Pětatřicetiletému rodákovi z Basileje lichotí, že spoustě tenisových fanoušků jeho umění na okruhu citelně chybí. „V posledních týdnech jsem přemýšlel, jak bude vypadat okruh beze mě. Je pěkné, když si fanoušci myslí, že tenis beze mě už nebude stejný jako dřív, ale jsem si jistý, že tenis přežije i můj odchod. My s Rafou tu už nebudeme, ale tenis ano," řekl Federer s tím, že právě mohutná podpora fanoušků je jedním z důvodů, proč v pokročilém věku pro tenis pokračuje v kariéře. „Devadesát procent lidí z davu je vždy na mé straně. Je to neuvěřitelné a žene mě to dopředu," uvedl Švýcar. 

V novém ročníku jej čeká rovněž jedna podstatná změna. Na žebříčku mu patří šestnáctá pozice, což znamená, že své největší rivaly bude moci potkávat v dřívějších kolech, než na jaká býval zvyklý. „Bude to zábava sledovat los jednotlivých turnajů," uzavřel Federer. Nová tenisová sezona tedy slibuje opravdu zajímavé příběhy, začne již za necelé dva měsíce. 

Roger Federer

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Konečně! Souboje týmů Plíškové a Kvitové se uskuteční s diváky na tribunách

Charitativní série turnajů Tipsport Elite Trophy, v němž se spolu utkají týmy Karolíny Plíškové a Petry Kvitové, se uskuteční za přítomnosti fanoušků! Pro první třídenní klání,…

První triumf na antuce! Je skvělé zase hrát, říká Strýcová a živí šanci na finále

Po porážce s favorizovanou Karolínou Plíškovou si Barbora Strýcová na pražském Livescore Cupu spravila chuť proti Kateřině Siniakové. Tu v druhém skupinovém vystoupení přehrála…

Překvapení vyčerpané boxerky. Cítila jsem, že se rozpadám, uvedla Martincová

Na finále by Terezu Martincovou nikdo netipoval. A ani nemohl. Pětadvacetiletá Češka totiž v původní listině Livescore Cupu 2020 chyběla, po odhlášení Markéty Vondroušové však…

LiveScore Cup 2020: Náhradnice Martincová je první finalistkou! Strýcová byla suverénní

Druhým dnem ve čtvrtek pokračoval LiveScore Cup 2020. Na jeho úvod uspěla v napínavé dohrávce Tereza Martincová proti Kristýně Plíškové. Martincová následně absolvovala úspěšně i…

Urážky, nedůvěra, bizarní označení a dvojí metr. Tsonga promluvil o prožitém rasismu

Na tragickou smrt šestačtyřicetiletého Afroameričana George Floyda, způsobenou zasahujícím policistou, reagují desítky slavných tenisových osobností všech národností. Mezi jinými…

Daniel Vallverdú: O posedlosti Plíškové, unikátu Berdycha i české kuchyni

Obnovenou premiéru si ujít nenechal. Současný trenér Karolíny Plíškové Daniel Vallverdú během středečního odpoledne sledoval vítězství nad Barborou Strýcovou, chvíli po zápase si…

Další články