Denní menu, 15.6.2021: Vondroušová s Muchovou v Berlíně končí, Nosková vyhrála ve Starých Splavech

Úterní program byl pro české tenisty a tenistky obzvlášť nabitý. Do berlínského turnaje vstoupily ve dvouhře Markéta Vondroušová a Karolína Muchová, ani jedna z nich ovšem nezapsala výhru. Na stejném podniku se pak představily i Renata Voráčová a Květa Peschke v rámci čtyřhry. Pokračoval challenger v Prostějově, kde odehrála svůj úvodní zápas i současná tuzemská jednička Jiří Veselý. Příliš odpočinku si nedopřála Linda Nosková, jež po ovládnutí juniorského French Open a příletu z Paříže absolvovala utkání prvního kola ve Starých Splavech.

Muchová po boji končí
Karolína Muchová (22.) začala travnatou část sezony prohrou v úvodním kole turnaje v Berlíně, kde po dvou a půl hodinách prohrála s Ruskou Veronikou Kuděrmetovovou (32.) 6:7, 7:5, 2:6.

Co se týče prvního setu, tak v něm nebylo Muchové nic platné, že na returnu odmítla konec setu za stavu 5:3 pro soupeřku. Úvodní set dospěl nakonec do tiebreaku, kde Ruska rychle vedla 6:1 a závěr si pohlídala.

Ve druhé sadě Češka především dotahovala, prohrávala 3:4 a byla o set a brejk pozadu. Nicméně zvedla se a vynutila si rozhodující set. V jeho úvodu si hned nepodržela podání. Kuděrmetovová byla následně lepší tenistkou a v posledním setu naopak nepovolila Muchové ani jeden brejk

Vondroušová na Samsonovovou nestačila
Markéta Vondroušová (41.) na berlínském turnaji WTA končí už v prvním kole. Na travnatém povrchu podlehla Rusce Ljudmile Samsonovové (106.), a to za hodinu a jednačtyřicet minut po setech 4:6, 6:7(6). Dlouho to vypadalo, že zápas bude mít hladký průběh. Hráčka druhé stovky světového žebříčku vedla ve druhé sadě už 4:0, jenže poté Vondroušová ovládla pět po sobě jdoucích gemů. Set nakonec dospěl do tiebreaku, který si už ale Samsonovová pohlídala.

Martincová s Bainsovou postupují
Hlavní soutěž čtyřhry v Birminghamu začala v úterý dobře pro Terezu Martincovou a Naikthu Bainsovou z Velké Británie. V úvodním kole porazily domácí pár Dartovou a Watsonovou po obratu 4:6, 6:3, 10:5.

Voráčová prošla do čtvrtfinále
Renata Voráčová spolu s Miju Katoovou postoupily na turnaji v Berlíně do čtvrtfinále. V úvodním klání hlavní soutěže čtyřhry si ve třech setech poradily s Blinkovovou a Kalašnikovovou 6:3, 4:6, 10:2.

Macháč nestačil na nasazenou dvojku
Jihokorejec Woo Soon Kwon (79.) potvrdil roli favorita a na travnatém challengeru v Nottinghamu postoupil do osmifinále, když Tomáše Macháče (79.) vyřadil za hodinu a dvaatřicet minut po setech 3:6, 6:3 a 6:4.

Český tenista vstoupil do utkání hodně odhodlaně a výsledkem byl zisk prvního setu. Klíčový brejk vybojoval v šestém gemu, za stavu 5:3 proměnil třetí setbol stylově esem.

Do vítězného konce však Macháč utkání bohužel nedotáhl. Ve druhém setu prohrával 0:5 a musel tak odvracet potupného kanára. To se podařilo, navíc smazal i jednu ze dvou ztrát brejku, tu druhou výhodu si ovšem Kwon pohlídal.

V rozhodujícím dějství třiadvacetiletý rodák ze Sangdžu získal veledůležitý brejk v páté hře, přičemž na podání pak zůstal neomylný až do samotného konce a zápas uzavřel čistou hrou.

Lehečka končí v prvním kole
Jiří Lehečka (263.) nezvládl zápas prvního kola a na challengeru v Prostějově končí. Se Slovákem Lukášem Kleinem (254.) bojoval na kurtu hodinu a sedmatřicet minut, přičemž prohrál po setech 5:7 a 5:7. Osudným se stala českému hráči koncovka úvodního setu, ve které nedokázal proměnit ani jeden ze šesti vytvořených setbolů.

Siniakov uhrál jen jeden gem
Domácí divoké kartě, Danielu Siniakovi (1656.), se nepodařilo zaskočit papírově silnějšího soupeře. V rámci prvního kola prostějovského challengeru osmnáctiletý tenista prohrál s Argentincem Sebastianem Baezem (158.), a to za necelou hodinu hry a po setech 1:6, 0:6.

Poljak ve dvouhře dohrál
Kvalifikant David Poljak (461.) podlehl v prvním kole prostějovského challengeru Slovákovi Alexi Molčanovi (180.). Hodinu a dvanáct minut trvající zápas ovládl hráč druhé stovky světového žebříčku po setech 6:3 a 6:3.

Bett1open, Berlín (ženy, GER, 565 530 USD, tráva)
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (41.) – Ljudmila Samsonovová (RUS, 106.) 4:6, 6:7(6)
Veronika Kuděrmetovová (RUS, 32.) – KAROLÍNA MUCHOVÁ (22.) 7:6(5), 5:7, 6:2

Osmifinále čtyřhry
Katová (JPN), VORÁČOVÁ – Blinkovová (RUS), Kalašnikovová (GEO) 6:3, 4:6, 10:2
Melicharová (USA), Schuursová (NED) [1] – Heisenová (GER), PESCHKEOVÁ 6:4, 6:2

Viking Classic Birmingham (ženy, GBR, 235 238 USD, tráva)
Dartová, Watsonová (obě GBR) – Bainsová (GBR), MARTINCOVÁ 6:4, 3:6, 5:10

Viking Open Nottingham (muži, GBR, 132,280 eur, tráva)
TOMÁŠ MACHÁČ (145.) – Kwon Soon-woo (KOR, 79.) [2] 6:3, 3:6, 4:6

Moneta Czech Open, Prostějov (muži, CZE, 66 640 eur, antuka)
JIŘÍ LEHEČKA (263.) – Lukáš Klein (SVK, 254.) 5:7, 5:7
DANIEL SINIAKOV (1656.) [WC] – Sebastian Baez (ARG, 156.) 1:6, 0:6
Facundo Mena (ARG, 249.) – JIŘÍ VESELÝ (73.) [2] 2:6, 6:7(5)
Alex Molčan (SVK, 180.) – DAVID POLJAK (461.) [Q] 6:3, 6:3

Turnaji se více věnujeme v samostatném článku

Nedověsov (KAZ), Oliveira (POR) [1] – PAULSON, RIKL [WC] 6:4, 6:3
Coria, Mena (oba ARG) – FOREJTEK, VRBENSKÝ 6:3, 7:5
JURAJDA, SVRČINA [WC] – JEBAVÝ, KOLÁŘ [3] 4:6, 6:7(6)
MENŠÍK, SINIAKOV [WC] – KOPŘIVA, LEHEČKA 2:6, 3:6
POLJAK, POSPÍŠIL – Arends (NED), Martínez (VEN) [2] 2:6, 4:6

Macha Lake Open by Crystalex, Staré Splavy (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
DARJA VIĎMANOVÁ (751.) [WC] – Julia Grabherová (AUT, 186.) [6] 6:4, 2:6, 4:6
LINDA NOSKOVÁ (654.) [WC] – Verónica Cepedeová Roygová (PAR, 191.) [7] 7:6(5), 6:4

2. kolo kvalifikace
DOMINIKA ŠALKOVÁ (-) [WC] – Paula Kaniaová-Choduňová (POL,  703.) 6:1, 6:4
Tayisiya Mordergerová (GER, 559.)  – MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (326.) [11] 2:6, 6:4, 7:10
Irene Escorihuela Burillo (ESP, 239.) [1] – ANASTASIA ZARYCKÁ (409.) 6:3, 6:1
Amina Anšbaová (RUS, 323.) [3] – TEREZA SMITKOVÁ (498.) [13] 3:6, 0:6
JULIE ŠTRUPLOVÁ (-) – JOHANA MARKOVÁ (401.) [9] 2:6, 6:2, 6:10
Kimberley Zimmermannová (BEL, 516.) [15] – LINDA KLIMOVIČOVÁ (-) [WC] 6:4, 6:2

Osulgweová (USA), Talabaová (ROU) [4] – KUBÁŇOVÁ, TOMANOVÁ 7:5, 2:6, 10:5
Dzalamidzeová (RUS), Paula Kaniaová-Choduňová (POL) [1] – HINDOVÁ, ŠÁLKOVÁ [WC] 6:4, 6:4
T. Mordergerová, Y. Mordergerová (obě GER) – Ozová (TUR), SISKOVÁ 6:4, 3:6, 10:6
Fominaová (RUS), ZARYCKÁ – Anšbaová (RUS), DETIUC [3] 6:4, 3:6, 4:10
BARTŮŇKOVÁ, BEJLEK [WC] – Atavaová (AUS), Škamlová (SVK) 4:6, 6:3, 10:12

24éme Open TCM Denain la Porte Hainaut (ženy, FRA, 25 000 USD, antuka)
Melanie Klaffnerová (AUT, 554.) [7] – MICHAELA BAYERLOVÁ (620.) [14] 6:4, 6:2

BAYERLOVÁ, Smithová (AUS) – Droguetová, Parryová (obě FRA) [4] 3:6, 4:6

Antalya Series (muži, TUR, 15 000 USD, antuka)
JAN ŠÁTRAL (387.) [1] – Mariano Kestelboim (ARG, 569.) 4:6, 0:1 – skreč Šátra

FILIP DUDA (1165.) [14] – TADEÁŠ PAROULEK (906.) [8] 2:6, 4:6

Bilgin, Soyler (oba TUR) [WC] – PECÁK, ŠÁTRAL 6:7(3), 0:6
Rodríguez (ARG), Semenov (RUS) [WC] – DUDA, PAVLÁSEK 1:6, 2:6

Park Tennis Training Tournament, Janov (muži, ITA, 15 000 USD, antuka)
TOMÁŠ JIROUŠEK (861.) – Kirill Kivatcev (RUS, 759.) 7:6(3), 6:4

Antalya Series (ženy, TUR, 15 000 USD, antuka)
Arina Gabriela Vasilescuová (ROU, 732.) – BARBORA MIKLOVÁ (646.) [7] 7:5, 5:7, 6:3

Riko Sawayanagiová (JPN, -) – LINDA ŠEVČÍKOVÁ (-) [11] 6:4, 6:2

ŠEVČÍKOVÁ, Vangelovová (BGR) – Aneyová, Roscaová (obě USA) 5:7, 1:6