I.ČLTK Prague Open: Kopřiva vydřel postup do osmifinále! Rosol, Kolář a Paulson končí

- Marek Bartošík

Na pražské Štvanici v úterý pokračoval třetím hracím dnem turnaj I.ČLTK Prague Open by Moneta Money Bank. Vít Kopřiva slaví po velké bitvě postup do osmifinále tamního antukového challengeru. Naopak Lukáš Rosol, Zdeněk Kolář a Andrew Paulson v prvním kole neuspěli. Linda Nosková prohrála v prvním kole akce ITF s favorizovanou Julií Grabherovou ve třech setech. Kvalifikantka Johana Marková těsně podlehla Karman Kaur Thandiové.

Kopřiva vydřel výhru nad Marčenkem
Vít Kopřiva (270.) na I.ČLTK Prague Open navázal na úspěšnou kvalifikaci, když v prvním kole hlavní soutěže porazil zkušeného Ukrajince Ilju Marčenka (162.) 6:2, 6:7(4) a 7:6(6).

Urputná bitva se natáhla na tři hodiny a pět minut. Český tenista mohl ukončit duel už ve druhém setu, za stavu 5:4 ale ztratil podání. V rozhodující sadě to byl naopak Marčenko, kdo podával dokonce dvakrát na výhru v utkání. Kopřiva ale vydřel tiebreak, v němž využil svůj druhý mečbol. Jeho soupeřem v osmifinále bude Němec Yannick Maden (203.).

„Bylo to dlouhé a vyrovnané, tahali jsme se. Ve druhém setu jsem mohl doservírovat, ale udělal jsem nějaké chyby. Naštěstí to bylo s dobrým koncem pro mě,“ uvedl Kopřiva, který odehrál utkání ve velmi náročných podmínkách.

„Vítr se během zápasu docela i točil, bylo to nepříjemné,“ poznamenal český tenista, jenž si letos opakovaně vylepšil své žebříčkové maximum. Nyní figuruje už na 270. místě.

„Samozřejmě to vnímám. Mám za sebou dobré zápasy, získal jsem nějaké body. Hraje se mi docela dobře. Musím zůstat pokorný a bojovat stále dál,“ doplnil.

Paulson na Martina nestačil
Držitel divoké karty Andrew Paulson (699.) prohrál v prvním kole I.ČLTK Prague Open s turnajovou trojkou Andrejem Martinem (109.) za hodinu a 12 minut dvakrát 3:6. Slovenský favorit v duelu odvrátil čtyři z pěti brejkbolů, sám využil hned čtyři příležitosti na returnu. Jeho soupeřem v osmifinále bude další domácí divoká karta Michael Vrbenský (318.).

„Dneska byly těžké podmínky, nešlo moc o to, co umíme. A soupeř byl taky kvalitní. Nicméně bojoval jsem a měl jsem šance,“ zhodnotil Paulson, který se ve třech následujících týdnech plánuje zúčastnit stejného počtu turnajů ITF s dotací 25 tisíc dolarů na českém území (Praha, Jablonec nad Nisou, Most).

Kolář na úspěšnou kvalifikaci nenavázal
Kvalifikant Zdeněk Kolář (225.) prohrál v prvním kole antukového challengeru na Štvanici s turnajovou osmičkou Sumitem Nagalem (140.) za hodinu a 25 minut 2:6 a 4:6. Český tenista ve druhé sadě nevyužil vedení 4:3 na gemy s brejkem.

Rosol proti Griekspoorovi neuspěl
Lukáš Rosol (185.) končí na štvanickém challengeru už v prvním kole, když prohrál s Nizozemcem Tallonem Griekspoorem (143.) za 68 minut 3:6 a 0:6. Český tenista vystoupil do utkání velmi dobře, když vedl 3:0 na gemy. Posléze už ale zcela dominoval Griekspoor.

Jednička Gombos v Praze udolal Laaksonena
Norbert Gombos (89.) jako první nasazený na mužském turnaji kategorie ATP Challenger 80 porazil v prvním kole Henriho Laaksonena (137.) po dvou hodinách a 34 minutách 6:7(6), 6:4, 6:3.

„Byl to velmi těžký zápas. Henri je velmi zkušený a dobrý hráč, byl v Top 100. Podmínky byly náročné, celý den byla zima, foukal vítr. Jsem rád, že jsem to dokázal vybojovat. Po prvním setu jsem se zlepšil, hlavně na returnu. Se svou hrou jsem celkem spokojený,“ sdělil Gombos, který si v dubnu zahrál dvakrát čtvrtfinále na turnajích ATP (Marbella, Mnichov).

Konjuhová neztratila ani gem!
Ana Konjuhová (205.) porazila v prvním kole turnaje ITF v Praze kvalifikantku Amandu Carrerasovou (352.) z Velké Británie dvakrát 6:0, a poděkovala tak nejlepším způsobem pořadatelům turnaje za divokou kartu.

„Jsem opravdu ráda, že mi pořadatelé udělili divokou kartu a mohu tady hrát. Jsem opravdu vděčná za všechny turnaje, kde takovou šanci dostanu a že třeba budu hrát tak dobře jako dnes,“ uvedla Konjuhová, která je bývalou světovou dvacítkou.

Chorvatka potvrdila dokonalým představením skvělou formu z posledních týdnů, která jí zajistila postup do čtvrtfinále turnaje WTA v Istanbulu a do osmifinále na prestižním Miami Open. Podobně snadné utkání ale dlouho nepamatuje.

„Mohlo mi být třeba 14 let nebo ještě dřív. Ale ano, byl to dnes docela snadný zápas, navíc jsem se cítila dobře a jistě, ač byla trochu zima,“ poznamenala.

Turnaj mužů (Challenger 80)

Denis Kudla (USA, 117.) [5] – Yannick Maden (GER, 203.) 1:6, 4:6
LUKÁŠ ROSOL (185.) – Tallon Griekspoor (NED, 143.) 3:6, 0:6
Roberto Marcora (ITA, 192.) – Marc Polmans (AUS, 147.) 6:7(4), 2:6
ZDENĚK KOLÁŘ (225.) [Q] – Sumit Nagal (IND, 140.) [8] 2:6, 4:6
ANDREW PAULSON (699.) [WC] – Andrej Martin (SVK, 109.) [3] 3:6, 3:6
VÍT KOPŘIVA (270.) [Q] – Ilja Marčenko (UKR, 162.) 6:2, 6:7(4), 7:6(6)
Dennis Novak (AUT, 111.) [4] – Renzo Olivo (ARG, 210.) [SE] 4:6, 6:7(1)
Frederico Ferreira Silva (POR, 174.) – Kamil Majchrzak (POL, 129.) [6] 6:4, 6:7(5), 6:1
Dmitrij Popko (KAZ, 180.) – Sergij Stachovskij (UKR, 213.) [Q] 3:6, 4:6
Norbert Gombos (SVK, 89.) [1] – Henri Laaksonen (SUI, 137.) 6:7(6), 6:4, 6:3
Kacper Žuk (POL, 176.) [Q] – Mario Vilella Martinez (ESP, 178.) 7:6(5), 2:6, 7:5

Walkow, Zielinski (oba POL) – I. Sabanov, M. Sabanov (oba CRO) 6:3, 3:6, 5:10

Turnaj žen (ITF W25)

Daniela Seguelová (CHI, 203.) – Jaqueline Adina Cristianová (ROU, 147.) [2] 6:2, 6:2
Dalma Galfiová (HUN, 234.) – Chantal Škamlová (SVK, 522.) [Q] 7:6(1), 6:4
Julia Grabherová (AUT, 197.) [8] – LINDA NOSKOVÁ (677.) [WC] 6:7(3), 6:1, 6:0
Ipek Ozová (TUR, 527.) [Q] – Lesley Pattinamaová Kerkhoveová (NED, 179.) [6] 7:5, 7:6(3)
Elena Gabriela Ruseová (ROU, 175.) [4] – En Šuo Liang (TPE, 256.) 5:7, 6:4, 6:1
Amanda Carrerasová (GBR, 352.) [Q] – Ana Konjuhová (CRO, 205.) [WC] 0:6, 0:6
Rebecca Šramková (SVK, 196.) [7] – Destanee Aiavaová (AUS, 243.) 6:1, 6:4
JOHANA MARKOVÁ (392.) [Q] – Karman Kaur Thandiová (IND, 618.) 5:7, 7:6(6), 3:6
Viktória Kužmová (SVK, 106.) [1] – Indy De Vroomeová (NED, 207.) 6:3, 6:2

T. Mordergerová, Y. Mordergerová (obě GER) [4] – LABOUTKOVÁ, ZARYCKÁ 6:4, 3:6, 10:6
NOSKOVÁ, TOMANOVÁ – Škamlová (SVK), SMITKOVÁ 5:7, 4:6