Australian Open: Vondroušová si zajistila postup, naopak Kvitová a Veselý neuspěli

Třetí hrací den Australian Open byl ve znamení úvodních zápasů druhého kola dvouhry. Petra Kvitová nepotvrdila roli favoritky a se Soranou Cirsteaovou prohrála ve třech setech. Markéta Vondroušová zvítězila proti kanadské kvalifikantce Rebecce Marinové 2:0 na sety. Jiří Veselý podlehl ve čtyřsetové bitvě Pablu Carreňovi Bustovi. V Melbourne se za hojné české účasti rozehrála také soutěž čtyřhry.

Kvitová končí na raketě Cirsteaové
Petra Kvitová (8.) dohrála na letošním Australian Open ve druhém kole, v němž podlehla Soraně Cirsteaové (68.) za dvě hodiny a tři minuty 4:6, 6:1 a 1:6. Rumunská tenistka si cenné vítězství vysloužila odvážnou a bojovnou hrou. Českou hráčku trápily četné nevynucené chyby, jichž nakonec zaznamenala 40 (její soupeřka 30). Cirsteaová, jež proměnila čtvrtý mečbol, se ve třetím kole utká s další Češkou Markétou Vondroušovou (20.).

„Byla to jízda na horské dráze. Bohužel jsem nevyužila šance v prvním setu, což byl klíč k zápasu. Ona hrála dobře, využila víc šancí. Jsem zklamaná, nepředvedla jsem nejlepší tenis,“ řekla na tiskové konferenci Kvitová.

Vondroušová potvrdila roli favoritky
Markéta Vondroušová (20.) přehrála ve druhém kole Australian Open kanadskou kvalifikantku Rebeccu Marinovou (317.) za hodinu a 20 minut 6:1 a 7:5. Favorizovaná Češka musela po jednoznačném prvním setu o vítězství ještě pořádně zabojovat. Ve druhé sadě prohrávala už 3:5 na gemy, za stavu 4:5 a 30:40 dokonce čelila setbolu na returnu, soupeřka však zahrála dvojchybu. Vondroušová si dnešním vítězstvím vylepšila své kariérní maximum ve dvouhře na Australian Open.

„První set jsem zvládla velmi dobře. Ve druhém jsem udělala nějaké chyby a soupeřka se chytila, zlepšila servis. Prohrávala jsem, ona měla setbol. Naštěstí dala dvojchybu. Pak jsem to nějak dohrála. Jsem ráda, že jsem nemusela jít do třetího,“ uvedla Vondroušová.

Veselý potrápil Carreňa Bustu
Jiří Veselý (68.) skončil na Australian Open ve druhém kole, v němž nestačil na patnáctého nasazeného Pabla Carreňa Bustu (16.) po setech 3:6, 6:7(3), 6:2 a 4:6. Favorizovaný Španěl se na výhru pořádně nadřel, tenisté strávili na kurtu dvě hodiny a 33 minut. Veselému, jenž podal velmi bojovný výkon, k úspěchu nepomohlo ani 36 es.

„V prvním setu jsem si zvykal na rychlé podmínky, brejkl jsem se čtyřmi chybami hned z prvního úderu. Potom jsem své servisy držel převážně esy, skoro vůbec jsem nehrál výměny. Ve čtvrtém setu jsem měl navrch, minišance jsem bohužel nevyužil. Přesto si myslím, že můžu být spokojený,“ hodnotil na tiskové konferenci Veselý.

Sedmadvacetiletý Čech se v Melbourne představí ještě ve čtyřhře po boku Slovince Aljaže Bedeneho. Jejich protivníky budou Britové Luke Bambridge a Dominic Inglot.

„Myslím, že los je hratelný. Pokud budeme dobře podávat, pak máme slušnou šanci,“ komentoval Veselý, kterého v posledních dnech stále pobolívá levá ruka.

Tato indispozice by však jeho start ve čtyřhře ohrozit neměla. „Vzal jsem si prášek, pracoval jsem na tom poslední dva dny. Ruka chvílemi bolela víc, ale není to tak dramaticky špatné, abych nenastoupil do čtyřhry,“ doplnil.

Krejčíková se Siniakovou ztratily pouze čtyři hry
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vstoupily do soutěže čtyřhry na Australian Open hladkým vítězstvím 6:3 a 6:1 nad rumunsko-švédským párem Bogdanová, Petersonová. Češky se na kurtu zdržely 74 minut a připsaly si šest proměněných brejkbolů. Při vlastním podání zaváhaly ve dvou případech.

Hradecká a Kr. Plíšková v deblu postupují
Lucie Hradecká a Kristýna Plíšková v úvodním kole čtyřhry na Australian Open porazily ruskou dvojici Alexandrovová, Sizikovová za 69 minut dvakrát 6:3. České tenistky v utkání proměnily hned pět brejkbolů, naopak samy přišly o podání pouze dvakrát.

Vondroušová postupuje i ve čtyřhře
Markéta Vondroušová (20.) má za sebou vydařený den na Australian Open. Jednadvacetiletá česká tenistka ve středu nejprve postoupila do třetího kola dvouhry a následně uspěla i v úvodním kole čtyřhry, kde spolu s Věrou Lapkovou porazily americkou dvojici Brengleová, Davisová za rovnou hodinu hry 6:4 a 6:0.

Bouzková dohrála také v deblu
Marie Bouzková a její španělská parťačka Sara Sorribesová Tormová podlehly v úvodním kole Australian Open ukrajinské dvojici K. Bondarenková, N. Kičenoková 7:5, 4:6 a 0:6. Česko-španělské duo mělo utkání skvěle rozehráno, od stavu 7:5 a 4:2 ale nezískalo ani jediný gem.

Kyrgios odvrátil dva mečboly
Domácí miláček Nick Kyrgios (47.) na Australian Open přežil nástrahy druhého kola, v němž přemohl po setech 5:7, 6:4, 3:6, 7:6(2) a 6:4 nasazenou devětadvacítku Uga Humberta (34.). Kyrgios přežil ve čtvrtém setu dva mečboly na returnu. Atraktivní souboj v aréně Johna Caina se natáhla na tři hodiny a 25 minut. Pětadvacetiletý Australan vyzve v dalším kole loňského finalistu turnaje Dominica Thiema (3.).

Fucsovics v pěti setech přetlačil Wawrinku
Márton Fucsovics (55.) si na Australian Open připsal velmi cenný skalp, když ve druhém kole udolal šampiona z roku 2014 Stana Wawrinku (18.) 7:5, 6:1, 4:6, 2:6 a 7:6(9). Bitva v aréně Johna Caina trvala bez jedné minuty čtyři hodiny. Fucsovics nejprve za stavu 5:3 v pátém setu utkání nedopodával. Naopak v rozhodujícím supertiebreaku otočil nepříznivý stav 6:9, odvrátil tak tři mečboly švýcarské hvězdy.

Sie si vyšlápla na Andreescuovou
Vracející se Bianca Andreescuová (9.) prohrála ve druhém kole Australian Open se Su-wej Sie (71.) po hodině a 23 minutách 3:6 a 2:6. Kanaďanka, pro kterou se jednalo o první turnaj na okruhu po více než roční pauze kvůli zranění, vyrobila v poměrně rychlém utkání 25 nevynucených chyb.

Halepová otočila bitvu s Tomljanovicovou
Už 2:5 v rozhodujícím setu prohrávala Simona Halepová (2.), nakonec však ve druhém kole Australian Open udolala domácí Ajlu Tomljanovicovou (72.) za dvě hodiny a 34 minut 4:6, 6:4 a 7:5. Další soupeřkou rumunské hvězdy bude Veronika Kuděrmetovová (36.).

Vybrané zápasy 2. kola dvouhry mužů

Stan Wawrinka (SUI, 18.) – Márton Fucsovics (HUN, 55.) 5:7, 1:6, 6:4, 6:2, 6:7(9)

KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ – A. Bogdanová (ROU), Petersonová (SWE) 6:3, 6:1
K. Bondarenková, N. Kičenoková (obě UKR) – BOUZKOVÁ, Sorribesová Tormová (ESP) 5:7, 6:4, 6:0
Lapková (BLR), VONDROUŠOVÁ – Brengleová, Davisová (obě USA) 6:4, 6:0

Kompletní přehled výsledků z Australian Open naleznete na webu turnaje.