16. 11. 2020
Zpravodajství ATP WTA

Australané dál pracují na tenisovém kalendáři. Chtějí přestěhovat všechny turnaje na jedno místo

Leden patří na profesionálních okruzích ATP a WTA už tradičně australským turnajům. Současná situace s pandemií Covidu-19 však tuto oblíbenou část sezony, jež je zakončena grandslamovým Australian Open, ohrožuje. Tennis Australia, jak se nazývá místní tenisový svaz, tak usilovně pracuje na tom, aby se mohly úvodní turnaje sezony odehrát. A přichází se smělým plánem!

Tenisovou sezonu už tradičně otevírají podniky ATP a WTA v Oceánii, kde tou dobou vrcholí léto. Stejně tomu mělo být i příští rok, kdy se mělo hrát v Adelaide, Brisbane, Hobartu, novozélandském Aucklandu a Melbourne. K tomu je také nutno připočíst druhý ročník ATP Cupu.

Jenže restrikce kvůli pandemii koronaviru, které jsou zavedeny rovněž v Austrálii, celý začátek sezony ohrožují. Craig Tiley, šéf Tennis Australia, a jeho kolegové musí usilovně pracovat na tom, aby se příští ročník vůbec rozběhl v klasickém termínu. A s tím přichází nejrůznější plány, jak toho dosáhnout.

Nejnovějším scénářem je, že se všechny turnaje (včetně ATP Cupu) odehrají v Melbourne ve státu Victoria, tedy dějišti Australian Open. Důvod je přitom jednoduchý. Kromě toho, že lidé, kteří přicestují do Austrálie, musí do karantény, tak do povinné izolace musí každý člověk, který cestuje i v rámci australských států. A v takovém případě by pořádání turnajů v několika městech (rozprostřených do několika států) bylo nemožné.

Jedná se sice o těžké rozhodnutí, ale podle Tileyho jediné, které umožní ničím nerušený začátek sezony. S tím souhlasí i šéfové jednotlivých turnajů, kterých se stěhování týká. „Kvůli aktuálním omezením v rámci protokolů ohledně Covidu-19 je odehrání celé australské části sezony v Melbourne tím nejbezpečnějším a nejlépe realizovatelným scénářem,“ uvedl Mark Handley, turnajový ředitel z Brisbane.

„Bylo rozhodnuto, že se australské léto v roce 2021 odehraje kompletně ve státu Victoria,“ uvedli v prohlášení zástupci turnaje v Hobartu.

Jediným problémem, který tak může zamezit uspořádání úvodních turnajů sezony v Austrálii, je nutná dvoutýdenní karanténa, do níž musí nastoupit všichni, kteří do Austrálie přicestují. Již dříve Tiley uvedl, že pokud by se nepovedlo pro tenisty vyjednat výjimku, nemělo by příliš velký smysl turnaje včetně Australian Open pořádat.

Tiley a Tennis Australia se snaží v současnosti vyjednat pro tenisty výjimku, která by jim zaručila, že během dvoutýdenní karantény by mohli cestovat mezi hotelem a tenisovými kurty. Díky tomu by mohli trénovat a připravovat se na začátek sezony.

Pokud by totiž tato možnost nebyla hráčům povolena, jednalo by se o ohromný zásah do přípravy před sezonou. V takovém případě je pak Tiley ochoten i zvažovat zrušení Australian Open a dalších turnajů.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 30.11.2020: Vrbenského čeká bývalý 33. hráč světa, hrají i Kolář a Kopřiva

Začátek nového týdne s sebou přináší další turnaje na okruhu ATP Challenger Tour, na kterých se představí hned tři Češi. Úspěšnou kvalifikaci má za sebou Michael Vrbenský, který v…

VIDEO: Zlatý fond londýnského ATP Finals čítá rychlíka Delpa i legendární prohozy

Letošní vydařený ročník Turnaje mistrů (ATP Finals) byl důstojnou tečkou za dvanácti lety, kdy se závěrečný podnik mužského kalendáře konal v londýnské O2 aréně. Tvůrci z Tennis…

Rovnou dvojitá šance. Švýcarští tenisté získali nominace v prestižní domácí anketě

Roger Federer a Stan Wawrinka můžou do své sbírky přidat další prestižní ocenění. Hvězdní švýcarští tenisté se objevili hned dvakrát v nominaci na nejlepší švýcarský tým za…

Tohle už neříkej! Murray připomněl dávné pokárání od rozzlobeného Ferrera

Andy Murray ve své bohaté kariéře zažil řadu nevšedních situací. A právě na jednu z nich zavzpomínal v populárním internetovém vysílání během Turnaje mistrů. Hlavní role ve více…

Další úspěšná sezóna. České tenistky letos nastřádaly druhý nejvyšší počet titulů

České tenistky se i v letošní nekompletní sezóně předvedly ve velmi dobrém světle. V celkovém počtu titulů se tentokrát na pomyslný nejvyšší stupínek sice nedostaly, i druhé místo…

Denní menu, 29.11.2020: Vrbenský v Portugalsku postoupil do hlavní soutěže

Během poslední listopadové neděle na tenisových turnajích zápolilo celkem pět českých zástupců. Michael Vrbenský si na antukovém challengeru v Portugalsku vysloužil místo v hlavní…

Další články