Futures v Jablonci: Vítězný Hernychův návrat, na severu Čech uspěl v kvalifikaci

- Daniel Kubelka

Druhé a zároveň finálové kolo kvalifikace má v úterý na programu jablonecký turnaj futures. Do něj zasáhl rovněž i bývalý 59. hráč světového žebříčku Jan Hernych, který měl na úvod kvalifikačních bojů volný los. Kromě zkušeného sedmatřicetiletého tenisty o postup do hlavní soutěže zabojuje také dalších deset českých tenistů.

Utkání můžete sledovat živě na těchto odkazech: Kurt 1 Kurt 2 Kurt 3

Jan Hernych potvrdil roli nasazené jedničky futures v Jablonci a po výhře nad Slovákem Michalem Markem 6:3 a 6:4 si zahraje v hlavní soutěži severočeského turnaje. O výhře zkušeného českého tenisty rozhodly pouhé dva brejky. Ten úvodní přišel ve čtvrté hře prvního setu, druhou sadu pak Hernych zlomil až v samotném závěru, kdy v devátém gemu podruhé v zápase prorazil servis Marka a následně celé utkání ukončil.

Také nasazená dvojka turnaje Michal Franěk si postup mezi elitu turnaje zajistila ve dvou setech, když přehrál krajana Ondřeje Duška 6:4 a 7:6(5). Úvodní set rozhodl favorit utkání v rozmezí třetího a pátého gemu, kdy dvakrát připravil Duška o servis a získaný náskok udržel až do koncovky. Druhá sada nabídla ještě vyrovnanější průběh, rozsoudit ji nakonec musel až tiebreak, ve kterém se z výhry a postupu radoval Michal Franěk.

V hlavní soutěži v Jablonci si zahraje také Marek Řeháček, kterému stačilo 51 minut na to, aby přehrál krajana Davida Mrázka výsledkem 6:1 a 6:3. Mrázek sice začal dobře a získal úvodní gem zápasu, nicméně poté již v prvním setu bodoval pouze jeho soupeř, jenže tak získal úvodní dějství v poměru 6:1. Druhá sada nabídla vyrovnanější průběh. Mrázek se držel až do její poloviny, od stavu 3:3 ale již nedokázal bodovat a po prohře ve dvou setech se s turnajem loučí.

Další český souboj přinesl překvapivé vítězství teprve šestnáctiletého Tadeáše Paroulka, který přehrál o pět let staršího Dominika Rečka 6:3 a 7:5. Úvodní set zlomil benjamínek Paroulek za stavu 2:3, kdy čtyřmi vyhranými gemy v řadě dokráčel k výhře v prvním setu 6:3. Druhý set i přes dobrý začátek Paroulka nabídl velké drama. Šestnáctiletý tenista vedl 4:1, nicméně Reček se nevzdal a dokázal vyrovnat stav dějství na 4:4. Závěr však přeci jen patřil mladšímu z hráčů, který tak mohl oslavit postup mezi elitu jabloneckého turnaje futures.

Jakub Filipský potvrdil roli nasazené čtyřky kvalifikace a přehrál hladce ve dvou setech, 6:3 a 6:2, Jakub Nováka. Filipský sice hned v úvodní hře přišel o podání, okamžitým rebrejkem ale srovnal stav setu a v šestém gemu dalším brejkem získal rozhodující náskok do koncovky první sady, kterou získal v poměru 6:3. Druhý set byl ještě jednoznačnější. Favorit utkání od stavu 0:1 získal čtyři gemy v řadě a výhodu tří až čtyř her udržel až do konce utkání.

Postup mezi elitu jabloneckého futures naopak nevybojoval Daniel Velek, který nestačil na Slováka Michala Seleckého, kterému podlehl ve dvou setech, 5:7 a 3:6. Vyrovnaný úvodní set utkání rozhodl slovenský tenista až v jeho samotném závěru, kdy za stavu 6:5 poprvé prolomil podání Veleka a úvodní set získal po výsledku 7:5. Druhou sadu rozhodl již samotný začátek, kdy Selecký získal první tři hry a získaný náskok udržel až do konce.

Poslední místo v hlavní soutěži dokázal získat Daniel Vrba, který v pondělním úvodním kole překvapivě přehrál Davida Šimůnka, a dnes si poradil i s Jiřím Vachtlem. Ten ale se soupeřem v úvodním setu držel krok, dokázal odvrátit všechny čtyři brejkboly a o vítězi prvního dějství se tak rozhodovalo až v tiebreaku. Ten Vrba ovládl poměrně jasným výsledkem 7:2 a na tento triumf dokázal navázat i v úvodu druhé sady, kdy Vachtlovi sebral servis a utkání již bez komplikací dovedl do vítězného konce.

Známí jsou již také majitelé divokých karet do hlavní soutěže. Těmi jsou Slovák Lukáš Klein , Pavel Motl, Petr Nouza a Antonín Bolardt.

FUTURE 2016 JABLONEC (muži, tvrdý povrch - hala, 10 000 USD, 2. kolo kvalifikace)

MICHAL FRANĚK (1115.)[2] - ONDŘEJ DUŠEK [WC]  6:4, 7:6(5)
JAKUB FILIPSKÝ (1749.)[4] - Jakub Novák (SVK)  6:3, 6:2

FUTURE 2016 JABLONEC (muži, tvrdý povrch - hala, 10 000 USD, los hlavní soutěže)