3. 3. 2020
Zpravodajství Davis Cup

Souboj přátel, nebo standardní zápas? Tenisté vnímají premiérové derby odlišně

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z BRATISLAVY: Bude to historický souboj. Vůbec poprvé se v Davis Cupu utkají Česká republika a Slovensko, do konce roku 1992 tvořící společný stát. A co si o charakteru duelu myslí zapojení tenisté? Zatímco jedna skupina vyhlíží derby s nadšením, ta druhá ho bere pouze jako další mezistátní měření sil.

V bratislavské AXA aréně to místy působí dojmem, že se na blížící daviscupové klání chystá pouze jeden tým. Češi a Slováci se mezi sebou srdečně zdraví, horlivě debatují, sem tam se i kamarádsky popichují.

„Analyzuji každý tvůj úder,“ culil se slovenský kapitán Dominik Hrbatý během úterních tréninků na Jiřího Veselého.

Nejlepší český tenista neváhal a s úsměvem odpověděl, že úmyslně hraje naprosto odlišně než v ostrém utkání.

Sám Veselý se rozhodně netají, že jsou mu Slováci daleko bližší než ostatní soupeři. „Na turnajích spolu chodíme na večeře. Přátelství tam prostě je. Myslím, že o to hezčí zápas nás čeká,“ přiblížil v rozhovoru pro Tenisový svět.

Mezi účastníky zmíněných česko-slovenských večeří patří mimo jiné i Norbert Gombos. „Jsme skoro jako bratři,“ prohlásil devětadvacetiletý Slovák.

Ve stejném duchu hovořil jeho týmový kolega Andrej Martin, který si přeje, aby byl tenisový souboj obdobou atraktivních zápolení mezi fotbalisty či hokejisty.

„Sám jsem zvědavý, jaké to bude v roli hráče. Zatím jsem derby sledoval jen jako divák,“ uvedl vítěz dvanácti challengerů ve dvouhře.

Ne u každého zapojeného tenisty však střetnutí mezi Českem a Slovenskem vyvolává výjimečné pocity. O poznání střízlivěji uvažoval například Lukáš Rosol.

„Nevnímám to jako speciální. Věřím, že to bude jako v hokeji, kde Slováky většinou porážíme,“ podotkl čtyřiatřicetiletý reprezentant.

Rovněž osmnáctiletý Jonáš Forejtek a elitní slovenský deblista Filip Polášek očekávají pouze normální mezistátní utkání. „Jiné je jen to, že tito soupeři mluví skoro stejně jako my,“ shrnul za oba Forejtek.

Zatímco na charakteru zápasu se jeho protagonisté neshodnou, cíl všech účastníků je jasný – postup do listopadového finále v Madridu. Tam už se česko-slovenské derby neuskuteční. Tedy alespoň letos.

Lukáš Rosol Andrej Martin Jiří Veselý Filip Polášek Norbert Gombos Jonáš Forejtek

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 26.9.2021: Lehečka usiluje o druhý letošní titul. Macháč se zkusí dostat na turnaj ATP

Hlavním tahákem nedělního dne bude Jiří Lehečka. Za necelé dva měsíce dvacetiletý tenista se na challengeru v Bukurešti představí ve třetím letošním finále této kategorie, ve…

Moneta Pardubice Open: Neděle nabídne finálový zápas dvouhry

Závěrečný den turnaje nabízí Moneta Pardubice Open. Během neděle se uskuteční vůbec poslední utkání, bude se bojovat o titul ze dvouhry. Do něj se probojovali Němec Henri Squire …

Laver Cupem otřásají emoce. Zverev naštval soupeře, ti si rýpli do jeho domácího násilí

Letošní Laver Cup v Bostonu začíná nabírat na obrátkách. Tým Evropy během pátečního programu vybojoval vedení 3:1 a právě jediná výhra týmu Světa odstartovala dění, které může…

Kvitovou dostihla v semifinále únava. Od rána jsem se necítila v ideální kůži, litovala

Petra Kvitová v boji o své druhé letošní finále neuspěla. Na domácím turnaji v Ostravě prohrála v sobotním semifinále s Estonkou Anett Kontaveitovou 0:6, 4:6, když ji dostihla…

Kaderka byl znovuzvolen prezidentem Tennis Europe. Je to výraz obrovské podpory, těší jej

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka byl dnes na 47. pravidelném výročním zasedání organizace Tennis Europe v Lucembursku znovuzvolen prezidentem Evropské tenisové…

J&T Banka Ostrava Open: Kvitová končí před branami finále

Světová desítka Petra Kvitová na domácím turnaji WTA 500 v Ostravě končí v semifinále. V souboji o postup do finále podlehla Estonce Anett Kontaveitové po setech 0:6, 4:6. Druhou…

Další články