19. 10. 2018
Zajímavosti ITF

ITF World Tennis Tour: Revoluce, která má snížit počet profesionálů a bojovat s korupcí

Když se v roce 2006 konal v německém Kamenu poslední turnaj série ITF Satellite, skončila jedna třicetiletá éra. Pro následujících dvanáct let Mezinárodní tenisová federace zavedla ITF Pro Circuit, na kterém se bojovalo i o body do žebříčku ATP. Tomu ale bude od nového roku konec. Odstartuje nová ITF World Tennis Tour.

Původní název celého projektu bylo ITF Transition Tour, o kterém se začalo hovořit v březnu 2017. O nutnosti změny byly přesvědčeny obě profesionální asociace ATP a WTA, stejně tak ITF, kterou trápil zvyšující se počet profesionálních tenistů figurujících na žebříčcích a s tím rostoucí korupce na malých turnajích.

Od zavedení ITF Pro Circuit se například mezi muži bojovalo o body do žebříčku na turnajích ATP, challengerech a futurech. Kvůli tomu se počet hráčů na rankingu začal rapidně zvyšovat a dostal se přes 2000 profesionálů.

S tím, jak se zvyšoval počet turnajů, rostla i korupce. Tenisté na malých turnajích se totiž jen sotva mohli uživit a mnozí se tak uchylovali k nekalým praktikám. Tomu by měla nová ITF World Tennis Tour zabránit. Ale jak?

Především se nebudou rozdávat body do žebříčků ATP a WTA. Tím se zredukuje, podle plánu, počet hráčů na přibližně 750 mužů a 750 žen, kteří budou figurovat na žebříčcích obou asociací a budou moci hrát na větších turnajích.

Samotná ITF WTT bude mít spíše lokální charakter, díky čemuž mají výrazně klesnout výdaje hráčů, kteří budou bojovat o body do nových žebříčků ITF. V těch se bude bojovat o privilegium dostat šanci na účast na turnajích pod záštitou ATP a WTA.

Zatím sice nebylo zveřejněno, jakým klíčem se budou hráči a hráčky dostávat na vyšší úroveň, ale dá se předpokládat, že ti nejlepší na okruhu ITF WTT získají možnost startovat v kvalifikacích challengerů, kde už budou zápolit i o body do klasických světových žebříčků.

Zástupci ITF si od nového okruhu rovněž slibují, že více prostoru budou dostávat mladší tenisté, kterým se má pomoci s přechodem z juniorských okruhů.

Prozatím byla zveřejněná také první várka turnajů mužské ITF WTT. V lednu sezonu zahájí turnaje v Hong Kongu a Los Angeles, které budou dotované částkou 25 000 dolarů.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Protekce? Federer bude na Wimbledonu dvojkou na úkor Nadala. McEnroe nesouhlasí

Velké pozdvižení způsobilo oznámení pořadatelů Wimbledonu, že nasazenou dvojkou nebude světová dvojka a čerstvý vítěz Roland Garros Rafeal Nadal, nýbrž Roger Federer, osminásobný…

Rosol přežil mečboly a jde dál. Soupeř to měl ve svých rukou, uznal

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA: Lukáš Rosol je jeden zápas od hlavní soutěže Wimbledonu. Třiatřicetiletý Čech v nervy drásající bitvě udolal Guillerma Garcíu-Lópeze ve třech…

Štědrý Wimbledon! Na kolik si přijdou nejlepší a kolik vyinkasují hráči v kvalifikaci?

Organizátoři Wimbledonu letos opět navyšovali odměny. Na více peněz si přitom nepřijdou pouze vítězové či účastníci závěrečných kol turnaje, nýbrž i hráči, kteří vypadli hned v…

Nová Serena? O Wimbledon bojuje teprve patnáctiletá Američanka

Zatímco se její vrstevnice připravují na juniorský Wimbledon, patnáctiletá Cori Gauffová zápolí v kvalifikaci o postup do hlavní soutěže mezi dospělými. A nutno říci, že zatím…

Wimbledon: Čtyři z pěti Čechů postoupili do finále grandslamové kvalifikace

Dva čeští muži a tři ženy v Roehamptonu dnes usilovali o postup do finále wimbledonské kvalifikace a hned čtyři z nich byli úspěšní. Lukáš Rosol ve velkém dramatu porazil Garcíu…

Denní menu, 26.6.2019: Plíšková prolétla do čtvrtfinále v Eastbourne, pět Čechů hraje o Wimbledon

Karolína Plíšková má za sebou úspěšné osmifinále na trávě v Eastbourne. Česká tenistka ho zvládla z apouhou hodinu, když hladce zdolala ve dvou setech Elise Mertensovou. V…

Další články