18. 8. 2017
Grandslam

Deset dní do US Open: Nová pravidla v kvalifikacích, ale také netradiční pátý set

Závěrečný grandslam letošního roku již klepe na dveře. Hlavní soutěž 137. US Open sice začíná až za deset dní, následující pondělí se ovšem rozjedou kvalifikační boje, ve kterých si tenisté a tenistky vyzkouší reformu pravidel. Americký major bude rovněž lákat typickými nočními zápasy, nebo tiebreakem v rozhodujícím pátém setu.

US Open se každoročně koná na přelomu srpna a září jako druhý nejstarší turnaj v tenisovém kalendáři. Prvního ročníku se v roce 1881 zúčastnili jen muži, o šest let později do boje o tuto trofej zasáhly také ženy. Kromě vizitky jednoho z nejdéle sloužících podniků se tento grandslam může rovněž pyšnit největším tenisovým stadiónem světa, kterým je Arthur Ashe Stadium s kapacitou 23 771 diváků. Od minulého roku je na tomto svatostánku zařízena zatahovací střecha.

Kromě velké historie je následující major u tenisových příznivců proslavený také díky pátému setu. Závěrečnou sadu totiž za stavu 6:6 rozhoduje tiebreak, zatímco na zbývajících turnajích velké čtyřky musí vždy jeden z hráčů vyhrát set alespoň o dva gemy.

Ve Flushing Meadows se velké oblibě také těší rozdělení zápasů na denní a noční sekci. Fanoušci bílého sportu mají jednak příležitost vidět své oblíbence i v noci pod umělými světly, organizátoři pak můžou přitáhnout do hledišť mnohem vyšší počet návštěvníků. Pořadatelé se největšího zájmu dočkali v roce 2009, kdy do ochozů zavítalo celkem 721 059 diváků.

Možná i to je jeden z důvodů, proč se organizátoři nebojí razantně zvednout prize money. Před dvěma lety činila tato hodnota “jen“ 42 300 000 amerických dolarů, v probíhajícím roce se celková částka zvýší už na 50 400 000 amerických dolarů. Účastník prvního kola hlavní soutěže dvouhry si přijde na 50 000 $, vítěz získá o 3 650 000 $ více.

Novinky v kvalifikacích
Čtvrtý grandslamový podnik letošní sezóny bude lehkým náhledem do budoucnosti. V kvalifikacích a juniorské soutěži se totiž vyzkouší reforma pravidel, která by v příštích letech mohla platit na všech turnajích. O co se bude přesně jednat?

Časové omezení:

Počítání před servisem - Tenisté budou mít 25 vteřin na to, aby po skončení výměny zahájili podáním novou rozehru. Jedná se tak o pět vteřin navíc, než oficiálně dovolují pravidla ITF. Čas se začne odpočítávat od chvíle, kdy umpirový rozhodčí zahlásí stav v gemu.

Vymezený čas na rozehrávku před zápasem - Tenisté budou mít před zápasem přesně pět minut na rozehrávku. Po dokončení periody umpirový rozhodčí tuto část ukončí. Hráči budou mít po tomto oznámení šedesát vteřin k tomu, aby začali dané utkání.

Koučování:

Trénování během zápasu - Mezi jednotlivými míčky bude mít trenér povolené trénovat svého svěřence., toto trénování bude však omezeno pouze pro trenéry v hřáčských boxech. Verbální koučování bude umožněno jen v případech, kdy tenista působí na stejné straně kurtu, kde má svůj box. Koučování pomocí signálů se umožní v momentě, kdy se bude box hráče nacházet na opačné straně dvorce.

Jestli se tyto novinky uchytí či nikoliv, si budeme muset počkat minimálně do příštího pondělí. Za tři dny se totiž rozjedou kvalifikace. Hlavní soutěže dvouhry začínají 28. srpna, vítězové všech soutěží by měli být nejpozději známi 10. září.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Nové údery Monfilse? Takhle přechytračil nebohého Džumhura

Je nezpochybnitelné, že francouzský tenista Gaël Monfils patří mezi největší baviče na tenisovém okruhu. O jeho úderech by se mohl klidně natočit dlouhý seriál. Poslední ze svých…

Není čas ztrácet čas. Buzarnescuová využila zpoždění letu po svém

Aktuálně se sice Mihaele Buzarnescuové na tenisových kurtech nedaří, přesto jí nechybí nápaditost a schopnost zapojit originální myšlení. Při čekání na zpožděné letadlo nelenila a…

Co to je za sedačky?! Strýcová si s problémem lišácky poradila

Turnaj v katarském Dauhá nabídl kuriózní moment. Sedačky pro hráčky umístěné na centrálním dvorci byly značně vysoké, což dělalo Barboře Strýcové, která patří vzrůstem k menším…

To je forma! Hradecká natáhla vítěznou šňůru a v Dubaji postoupila do hlavní soutěže

Lucie Hradecká je v parádní formě! Třiatřicetiletá tenistka se dostala do kvalifikace v Dubaji až jako náhradnice, ale nabídnutou šanci využila dokonale. Česká hráčka udolala v…

Nabitá Dubaj! Kvitové hrozí hned zkraje turnaje české derby

V sobotu dopoledne byl rozlosován nabitý turnaj v Dubaji, kde se v hlavní soutěži představí i čtveřice českých tenistek. Petra Kvitová i Karolína Plíšková mají v prvním kole volný…

Denní menu, 16.2.2019: Náhradnice Hradecká si zahraje hlavní soutěž! Kopřiva je ve finále

Lucie Hradecká dosáhla velkého osobního úspěchu – poprvé po bezmála osmnácti měsících si zahraje ve dvouhře hlavní soutěž turnaje WTA! Třiatřicetiletá tenistka udolala v sobotu v…

Další články