Prague Open: Veselý je poprvé od roku 2022 v semifinále. Malečková i Šalková zvládly čtvrtfinále

Kombinovaný turnaj Advantage Cars Prague Open 2024 by Sport-Technik Bohemia během pátečního dne nabídl tři zápasy s českou čtvrtfinálovou účastí v singlu. Jiří Veselý vybojoval premiérové semifinále od dubna 2022, když porazil Itala Giovanniho Fonia. Mezi ženami v této části soutěži uspěly kvalifikantka Jesika Malečková a Dominika Šalková, o finále se střetnou ve vzájemném sobotním duelu.

Veselý slaví postup do semifinále
Jiří Veselý (295.) postoupil poprvé od dubna 2022 do semifinále na okruhu ATP Challenger Tour! Na domácím turnaji na pražské Štvanici si zajistil tento úspěch v pátečním utkání s Italem Giovannim Foniem (304.), kterého porazil 2:6, 6:1, 6:4.

Zatímco v prvním setu byl jasně lepším hráčem Fonio, ve druhém dějství se role obrátily a kurtu dominoval český tenista. Tomu se povedl vstup i do rozhodující sady, když soupeři prorazil podání hned v prvním gemu. V průběhu třetího setu čelil Veselý dohromady pěti brejkbolům, o výhodu brejku se ale připravit nenechal a po hodině a 59 minutách zápas dopodával.

„Jsem spokojený především s výhrou, je to semifinále po velmi dlouhé době. Dnešní zápas jsem nezačal úplně dobře, byl jsem svázaný. Ve druhém setu jsem našel cestu, jak se dostat zpátky. A potom už jsem měl utkání víceméně ve svých rukou. Jsem rád, že jsem dokázal udržet koncentraci i nervy na uzdě,“ těší Veselého.

Šalková vyřadila pětku a utká se s Malečkovou
Jen několik minut po Jesice Malečkové postoupila do semifinále singlu na Štvanici také Dominika Šalková (174.). Čtvrtá nejvýše nasazená tenistka turnaje si poradila s Ukrajinkou Katerynou Bajndlovou (171.), kterou porazila po setech 3:6, 6:1, 6:4.

Šalková v prvním dějství prohrávala 0:3, 1:4, ztrátu už nedohnala, ve druhém ale dominovala a vynutila si třetí sadu. V té čelila stavu 1:4, pěti gemy v řadě si zajistila postup do semifinále. V něm se utká s Malečkovou.

„Byly tam dva brejky, ale zrovna v tomto zápase servis absolutně nerozhodoval. Pořád jsem si věřila. Urvala jsem gem na 2:4 a chytla jsem se. Ona ale neudělala moc chyb, musela jsem si to uhrát,“ líčila spokojená Šalková.

Kvalifikantka Malečková je na Štvanici už v semifinále
Jesika Malečková (520.) na pražské Štvanici postoupila už do semifinále dvouhry. Úspěšná tenistka z kvalifikace v pátečním dvouhodinovém čtvrtfinále přehrála Španělku Leyre Romerovou Gormazovou (262.) po sadách 6:1, 1:6, 6:4.

Malečková po hladké výhře v prvním setu nezachytila nástup do toho druhého, rozhodovat musela třetí sada. Češka v ní stáhla manko 0:2, otočila na 4:2. Za stavu 5:3 ještě nezužitkovala dva mečboly na returnu, třetí následně při vlastním podání už využila.

„Mám velkou radost. Na začátku turnaje bych tomu asi moc nevěřila. Jsem vděčná, že jsem to dnes zvládla a postoupila do semifinále. Soupeřka je nepříjemná, obzvlášť na antuce,“ uvedla Malečková.

Molčan se stal prvním semifinalistou
Prvním semifinalistou challengeru na Štvanici se stal Alex Molčan (210.). Osmý nasazený si v pátečním dopoledním čtvrtfinále poradil se čtyřkou turnaje Rudolfem Mollekerem (166.) po sadách 6:4, 6:2. Molčan v prvním setu prohrával už 0:3 a stahoval manko dvou brejků. Od té doby však v zápase přišel o pouhé tři gemy.

„Jsem spokojený, že jsem tento zápas zvládl na dva sety, protože naposledy jsem s Mollekerem prohrál. Byl jsem trpělivý, kvalita na servisu byla o hodně vyšší než v minulých zápasech,“ hodnotil Molčan.

Advantage Cars Prague Open 2024 by Sport-Technik Bohemia (muži, CZE, 74 825 EUR, antuka)
Alex Molčan (SVK, 210.) – Rudolf Molleker (GER, 166.) 6:4, 6:2
Henrique Rocha (POR, 206.) – Toby Kodat (USA, 370.) 1:6, 6:7(3)
Gauthier Onclin (BEL, 282.) – Javier Barranco Cosano (ESP, 259.) 6:3, 2:6, 7:5
JIŘÍ VESELÝ (295.) – Giovanni Fonio (ITA, 304.) 2:6, 6:1, 6:4

Faria, Rocha (oba POR) – BARNAT, HRAZDIL 6:4, 6:7(5), 10:12
NOUZA, RIKL – Schnaitter, Wallner (oba GER) 3:6, 7:6(2), 9:11

Advantage Cars Prague Open 2024 by Sport-Technik Bohemia (ženy, CZE, 60 000 USD, antuka)
Leyre Romerová Gormazová (ESP, 262.) – JESIKA MALEČKOVÁ (520.) 1:6, 6:1, 4:6
DOMINIKA ŠALKOVÁ (174.) – Kateryna Bajndlová (UKR, 171.) 3:6, 6:1, 6:4
Stephanie Wagnerová (GER, 455.) – Maja Chwaliňská (POL, 279.) 3:6, 4:6
Ipek Ozová (TUR, 200.) – Marina Stakusicová (CAN, 201.) 6:2, 3:6, 6:3

Aneyová (USA), Papadakisová (GER) – Honová (AUS), Sakacumeová (JPN) 1:6, 6:0, 10:4
Anšbová (-), DETIUC – Fourlisová (AUS), ŠALKOVÁ 3:6, 1:6
Ibragimovová, ŠEBESTOVÁ – KOLODZIEJOVÁ, MALEČKOVÁ 1:6, 6:1, 6:10

Fourlisová (AUS), ŠALKOVÁ – Aneyová (USA), Papadakisová (GER) 6:3, 6:3
Nohaová Akugueová, Seidelová (obě GER) – KOLODZIEJOVÁ, MALEČKOVÁ 7:5, 3:6, 10:3