Denní menu, 9.8.2023: Vondroušová porazila Wozniackou, v Montréalu postoupily i Kvitová a Muchová

Kanadský Montréal nabídl znovu pořádně nabitý program s bohatým českým zastoupením. Markéta Vondroušová si poradila s vracející se Dánkou Caroline Wozniackou. Karolína Muchová prošla do osmifinále přes Rumunku Soranu Cirsteaovou. Petra Kvitová vyzrála ve třech setech na Italku Camilu Giorgiovou. Karolína Plíšková prohrála i přes dobrý výkon ve druhém kole se světovou jedničkou Igou Šwiatekovou. V polských Kozerkách si postup do čtvrtfinále zajistila Tereza Martincová, turnaj naopak skončil pro Gabrielu Knutsonovou a Annu Siskovou. Bohatý program nabídly i challengery či turnaje ITF.

Kvitová začala v Montréalu vítězně
Petra Kvitová (9.) zvládla ve druhém kole tisícovky v Montréalu náročné utkání s Italkou Camilou Giorgiovou (51.), která ve druhém setu prokázala své kvality, ale nakonec to na českou favoritku nestačilo. Kvitová se dokázala z problémů dostat a po vítězství 6:2, 5:7 a 6:0 postoupila do osmifinále.

Kvitová si v utkání vybrala slabší chvíli ve druhé sadě, kdy napřed vedla 3:1 a posléze 5:4 s možností zápas doservírovat. Giorgiová ale konec zápasu odmítla, dvakrát v řadě prorazila Kvitové podání a vynutila si třetí set. V něm ale česká hráčka uštědřila srdnatě bojující Italce kanára.

Kvitová si k postupu do osmifinále pomohla 30 vítěznými údery, její tradičně riskantní hra ovšem přinesla na její konto také 25 nevynucených chyb. Kvitovou čeká v osmifinále souboj se Švýcarkou Belindou Bencicovou (13.).

Vondroušová si poradila s Wozniackou
Wimbledonská vítězka Markéta Vondroušová (10.) si v atraktivním souboji grandslamových šampionek připsala výhru nad vracející se dánskou hvězdou Caroline Wozniackou (-). Česká tenistka zvítězila ve druhém kole tisícovky v Montréalu nad šampionkou Australian Open 2018 po setech 6:2 a 7:5.

V první sadě se Vondroušová prosadila na returnu ve třetí a sedmé hře, sama odvrátila všechny tři brejkboly bývalé světové jedničky. Ve druhém setu sice ztratila česká favoritka náskok 3:0 se dvěma brejky, v napínavé koncovce ale otočila ze 4:5 na 7:5. Může se tak těšit na osmifinále proti Američance Coco Gauffové (7.).

Muchová prošla do osmifinále v Montréalu
Karolína Muchová (17.) zvládla utkání s Rumunkou Soranou Cirsteaovou (31.), kterou dokázala navzdory dvěma ztraceným podáním porazit ve dvou setech 7:5 a 6:4.

V utkání, které trvalo hodinu a 49 minut, byla Češka po většinu utkání lepší. Pouze na začátku druhé sady se dostala do problémů, když prohrávala 0:2, ale okamžitým rebrejkem nepustila soupeřku do nějakého výraznějšího tlaku.

Zápas česká hráčka rozhodla v devátém gemu druhého setu, kdy přes tři shody prorazila Cirsteaové servis a duel následně dopodávala. V dalším kole si Muchová zahraje se světovou jedničkou Igou Šwiatekovou.

Plíšková na světovou jedničku nestačila
Karolína Plíšková (23.) podala ve druhém kole podniku WTA 1000 v kanadském Montréalu parádní výkon, na světovou jedničku to přesto nestačilo. Iga Šwiateková (1.) porazila rodačku z Loun i ve třetím vzájemném utkání na okruhu, tentokrát za hodinu a 48 minut po setech 7:6(6) a 6:2.

V prvním setu zvládla Plíšková reagovat na obě ztracená podání rebrejky. Do tiebreaku vstoupila dvěma získanými body v řadě, vyrovnaný průběh nakonec zlomila po druhé výměně stran na své konto Polka.

Ta ve druhém setu rychle odskočila na rozdíl tří her a dovedla duel do zdárného konce. V osmifinále může narazit na Karolínu Muchovou, s níž se utkala ve finále letošního Roland Garros.

Martincová vydřela postup do čtvrtfinále
Tereza Martincová (104.) čelila na turnaji v Kozerkách hrozbě vyřazení, nakonec ale osmifinále, které bylo kvůli dešti přesunuto do haly, zvládla! V souboji s Darjou Semenistou (154.) prohrávala česká tenistka 4:6 a 2:5 se ztrátou dvou brejků, ani za tohoto stavu ale nesložila zbraně a zmobilizovala své síly k odporu.

Přestala tolik chybovat, což byl její hlavní nešvar z první poloviny střetnutí, otočila druhý set, stejně jako skóre 1:3 ve třetí sadě, a po více než dvou hodinách zvítězila 4:6, 7:5 a 6:3.

Sisková nevyužila špatné formy soupeřky
Premiérový postup do turnaje WTA 125 Anna Sisková (328.) v Kozerkách nevybojovala. V osmifinále polské akce totiž nedokázala najít recept na domácí Maju Chwalinskou (532.), která se v posledních měsících velmi trápí a propadla se rankingem až do šesté stovky světa.

Do zápasu, který se kvůli dešti hrál v hale, přitom česká hráčka vstoupila dobře a získala první set, ale od té chvíle se už na returnu neprosadila. Po dvou hodinách a 28 minutách nakonec Sisková prohrála 6:4, 4:6, 1:6.

Knutsonová další vítězství nepřidala
Gabriela Knutsonová (227.) v osmifinále turnaje v Kozerkách na předchozí tři vítězství nenavázala a s turnajem WTA 125 se musí rozloučit. Česká tenistka podlehla Němce Nomě Nohaové Akugueové (152.) 2:6, 6:4, 1:6, přičemž jí ve třetím setu nepomohla ani pauza kvůli dešti.

Duel byl přerušen za stavu 1:4, když Knutsonová byla ve ztrátě o dva brejky. Kvůli nepříznivému počasí bylo nakonec rozhodnuto, že se souboj bude dohrávat v hale, ale Knutsonové se nepovedlo změny prostředí využít, prohrála oba odehrané gemy a pustila Nohaovou Akugueovou do čtvrtfinále.

Krumich nevyužil vedení
Martin Krumich (768.), jenž úspěšně prošel na challengeru v Meerbuschi kvalifikací, nedokázal v úvodním kole na svůj úspěch navázat. Přestože proti Kazachovi Denisovi Jevsejevovi (309.) vedl 1:0 na sety a posléze ve druhém i třetím dějství o brejk, nakonec padl 7:6(3), 5:7 a 4:6.

Omnium Banque Nationale présenté par Rogers, Montréal (ženy, CAN, 2 788 468 USD, tvrdý povrch)

BOUZKOVÁ, Ču (CHN) – Stakusicová, Zhao (CAN) 4:6, 6:3, 9:11

National Bank Open Presented by Rogers, Toronto (muži, CAN, 6 600 000 USD, tvrdý povrch)
Gonzales (MEX), Roger-Vasselin (FRA) – Griekspoor (NED), LEHEČKA 6:2, 6:7(6), 10:6