Bouzková si vyšlápla na světovou šestku! V Montréalu postupují i další dvě Češky

Úterní program nabídl spoustu zápasů českých tenistů a tenistek na turnajích všech kategorií. Jiří Lehečka na Masters v Torontu skončil na raketě světové pětky Caspera Ruuda. Marie Bouzková (která si vyšlápla na světovou šestku), Karolína Muchová a wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová zapsaly vítězství na tisícovce v Montréalu. Porážku si naopak připsala Kateřina Siniaková, jež podlehla ve třech setech Rusce Samsonovové. Na turnaji kategorie WTA 125 v polských Kozerkách postoupily do osmifinále Tereza Martincová, Gabriela Knutsonová a Anna Sisková. Zdeněk Kolář a Michael Vrbenský neuspěli v úvodních kolech antukových challengerů. Další Češi a Češky hráli tradičně na akcích ITF.

Bouzková si vyšlápla na světovou šestku
První českou osmifinalistkou na turnaji WTA v Montréalu se stala Marie Bouzková (37.)! Česká tenistka si ve druhém kole prestižní kanadské akce poradila se světovou šestkou Caroline Garcíaovou, kterou po dvou hodinách a 16 minutách zdolala 6:4, 4:6 a 6:2.

Už v prvním setu přitom česká hráčka čelila problémům, když prohrávala 2:4. Skóre však čtyřmi gemy otočila a dobře vstoupila i do druhé sady, ve které se ujala vedení 3:1. Tentokrát se ovšem na odpor postavila Garcíaová, která postupně dvěma brejky strhla vítězství na svou stranu a vynutila si rozhodující dějství.

Bouzková však cítila, že má v utkání velkou šanci uspět a chopila se příležitosti dokonale. Navzdory ztracenému druhému setu totiž vletěla do rozhodující sady po hlavě, vyhrála prvních pět gemů a zápas pak zakončila v osmé hře.

Vondroušová se vrátila na kurty hladkou výhrou
Wimbledonská šampionka Markéta Vondroušová (10.) se po krátké pauze vrátila zpět na kurty. V kanadském Montréalu nastoupila v roli favoritky do zápasu s Egypťankou Majar Šarífovou (33.), kterou porazila za pouhých 79 minut 6:4, 6:2.

Ve druhém kole se tak může těšit na velký zápas s vracející se Caroline Wozniackou. Bývalá světová jednička získala v Montrealu divokou kartu a v prvním kole přešla přes australskou kvalifikantku Birrellovou.

Muchová prošla přes Potapovovou do 2. kola
Těžký zápas má za sebou v Montréalu Karolína Muchová (17.), která v úvodním kole narazila na Anastasii Potapovovou (27.), která hlavně v prvním setu kladla tuhý odpor. Ten ale nakonec na českou tenistku nestačil a Muchová se může radovat z vítězství 7:6(4), 6:2.

Čtrnáctá nasazená v úvodním dějství neudržela vedení 5:2 a Potapovové se povedlo ve skóre dotáhnout. Následně si vynutila také tiebreak, v němž už ale Muchová definitivně převzala kontrolu nad zápasem. Zkrácenou hru vyhrála a ve druhém setu se blýskla od stavu 1:2 šňůrou pěti získaných gemů.

Lehečka proti světové pětce neuspěl
S náročným losem ve druhém kole turnaje v Torontu se nedokázal popasovat Jiří Lehečka (36.). Nad síly české tenisové jedničky byla světová pětka Casper Ruud z Norska (5.). Lehečkovi se nepovedlo v utkání využít ani jeden ze tří brejkbolů, a byť se sám prezentoval velmi slušným servisem, nakonec po 105 minutách padl 6:7(6), 4:6.

Siniaková končí opět v 1. kole
Kateřina Siniaková (46.) vypadla na tisícovce v Montréalu, stejně jako před dvěma týdny ve Varšavě, v prvním kole. V tom podlehla navzdory dobrému vstupu do utkání favorizované Rusce Ljudmile Samsonovové (18.), a to po setech 6:4, 2:6 a 3:6.

V úvodním dějství zvládla Češka otočit nepříznivé skóre 1:3. V prvním gemu druhého setu nevyužila Siniaková na příjmu hned čtyři brejkové příležitosti. Od stavu 2:2 už následně bodovala pouze turnajová patnáctka Samsonovová. V rozhodujícím setu šla Siniaková po brejku čistou hrou do vedení 2:1, poté ovšem ztratila dvakrát po sobě svůj servis.

Martincová zvládla mezigenerační derby
Nasazená trojka Tereza Martincová (104.) zahájila vítězně své působení na podniku kategorie WTA 125 v polských Kozerkách. Osmadvacetiletá tenistka porazila v českém derby o devět let mladší krajanku Barboru Palicovou (229.) 6:4 a 7:6(6), když ve druhé sadě dohnala manko 3:5 a v tiebreaku odvrátila jeden setbol při svém podání.

Na stejném turnaji se představila také osmnáctiletá Lucie Havlíčková (230.), jež v prvním kole podlehla Švýcarce Susan Bandecchiové (446.) 6:7(4) a 5:7.

Knutsonová a Sisková v Polsku navázaly na kvalifikaci
České tenistky Gabriela Knutsonová (227.) a Anna Sisková (328.) pronikly na podniku WTA 125 v polských Kozerkách shodně bez ztráty setu do hlavní soutěže a v úterý obě postoupily do osmifinále.

Šestadvacetiletá Knutsonová smetla 6:2 a 6:3 osmifinalistku Livesport Prague Open Indku Ankitu Rainaovou (180.). O čtyři roky mladší krajanka Sisková zdolala v souběžně hraném utkání 7:5 a 6:1 Sinju Krausovou (212.) z Rakouska.

Kolář se v Banja Luce neprosadil
Zdeněk Kolář (169.) nezvládl na antukovém challengeru v bosenské Banja Luce roli sedmého nasazeného hráče a vypadl po týdnu opět v prvním kole. Tentokrát nestačil šestadvacetiletý Čech na ukrajinského kvalifikanta Erica Vanšelbojma (445.), s nímž prohrál za necelé dvě hodiny dvakrát 4:6.

Kolář udržel v nervózním utkání plném brejků jen tři podání z deseti, soupeř pak pět. Pro dvaadvacetiletého Vanšelbojma jde o první letošní vítězství v hlavní soutěži challengeru. Kolář si na akci zahraje po boku Chorvata Serdarušiče ještě debl.

Vrbenský uhrál v Itálii jen dva gemy
Michael Vrbenský (369.) se o překvapení v úvodním kole antukového challengeru v italském městě Cordenons nepostaral. S domácím favoritem Francescem Passarem (167.) získal za 62 minut pouhé dva gemy a prohrál 2:6 a 0:6, když hned pětkrát přišel o vlastní servis. Turnajová dvojka naopak obě možnosti Vrbenského při svém podání odvrátila.

National Bank Open Presented by Rogers, Toronto (muži, CAN, 6 600 000 USD, tvrdý povrch)
2. kolo dvouhry
JIŘÍ LEHEČKA (36.) – Casper Ruud (NOR, 5.) 6:7(6), 4:6

Omnium Banque Nationale présenté par Rogers, Montréal (ženy, CAN, 2 788 468 USD, tvrdý povrch)
Caroline Garcíaová (FRA, 6.) – MARIE BOUZKOVÁ (37.) 4:6, 6:4, 2:6

Ljudmila Samsonovová (18.) – KATEŘINA SINIAKOVÁ (46.) 4:6, 6:2, 6:3
Anastasia Potapovová (27.) – KAROLÍNA MUCHOVÁ (17.) 6:7(4), 2:6
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (10.) – Majar Šarífová (EGY, 33.) 6:4, 6:2

PLÍŠKOVÁ, Vekičová (CRO) – Dabrowská (CAN), Routliffeová (NZL) 3:6, 6:4, 8:10

Challengery/WTA 125

Polish Open, Kozerki (ženy, POL, 115 000 USD, tvrdý povrch)
Susan Bandecchiová (SUI, 446.) – LUCIE HAVLÍČKOVÁ (230.) 7:6(4), 7:5
BARBORA PALICOVÁ (229.) – TEREZA MARTINCOVÁ (104.) 4:6, 6:7(6)
ANNA SISKOVÁ (328.) – Sinja Krausová (AUT, 212.) 7:5, 6:1
Ankita Rainaová (IND, 180.) – GABRIELA KNUTSONOVÁ (227.) 2:6, 3:6

Jakupovičová (SLO), Lohoffová (GER) – Piterová (POL), VORÁČOVÁ 5:7, 7:6(3), 12:14
HAVLÍČKOVÁ, Marčinková (CRO) – Abduraimovová (UZB), Kubková (POL) 2:6, 6:7(4)

Banja Luka Open (muži, BIH, 118 000 EUR, antuka)
ZDENĚK KOLÁŘ (169.) – Eric Vanšelbojm (UKR, 445.) 4:6, 4:6

Serena Wines 1881 - Acqua Maniva Tennis Cup, Cordenons (muži, ITA, 73 000 EUR, antuka)
MICHAEL VRBENSKÝ (369.) – Francesco Passaro (ITA, 167.) 2:6, 0:6

Indonesia International Championships 2023, Jakarta (muži, INA, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Dev, Sinha (oba IND) – Crowther (NZL), OPLUŠTIL 6:4, 6:4

Zahir Lodž Cup (muži, POL, 25 000 USD, antuka)

ČERNÝ, PÁTÝ – Kaukovalta, Vasa (oba FIN) 6:4, 6:4

Leipzig Open 2023, Lipsko (ženy, GER, 25 000 USD, antuka)
DENISA HINDOVÁ (629.) – Chantal Sauvantová (GER, 623.) 6:4, 6:7(0), 10:8

ANETA KUČMOVÁ (406.) – TEREZA SMITKOVÁ (387.) 4:6, 6:2, 6:1

HINDOVÁ, KUBÁŇOVÁ – Bonardiová (ARG), Lemaitreová (FRA) 5:7, 6:4, 10:5
Fossaová Huergová (ITA), LABOUTKOVÁ – Lukicová, Steurová (obě GER) 2:6, 4:6

Osijek Open (ženy, CRO, 25 000 USD, antuka)
Arianna Zucchiniová (ITA, 734.) – LINDA ŠEVČÍKOVÁ (919.) 6:0, 2:6, 10:3

ŠALKOVÁ, ŠTRUPLOVÁ – Barbaričová, Rosová (obě CRO) 6:0, 6:2
Barthaová (HUN), Nikčevičová (MNE) – ŠEVČÍKOVÁ, Svatíková (SVK) 6:7(3), 6:3, 13:11

Tchamba Open by BNP Paribas Fortis, Eupen (muži, BEL, 15 000 USD, antuka)
Axel Garcian (FRA, 1131.) – JIŘÍ ČÍŽEK (-) 7:6, 6:1

Eintracht Frankfurt Open (muži, GER, 15 000 USD, antuka)
Kai Lemstra (GER, 921.) – MATTHEW WILLIAM DONALD (1095.) 6:3, 6:1

Alazmeh (GER), APLTAUER – Schnaitter, Wallner (oba GER) 2:6, 5:7
Böhler (GER), Schwärzler (AUT) – DONALD, KELLOVSKÝ 6:4, 1:6, 10:7