Češi v akci: Rosol ztratil šestkrát servis a v Moskvě končí, v Lucemburku postupuje Kvitová i Allertová

Lukáš Rosol nenaplnil v moskevské hale papírové předpoklady a na tamějším turnaji ATP dohrál. V souboji s Francouzem Robertem ztratil hned šestkrát servis a neuhrál ani set. Roli favoritky splnila v Lucembursku Petra Kvitová, která ve třech setech porazila Američanku Lepčenkové. V malém evropském státečku si postup zajistila také Denisa Allertová.

Rosol v Moskvě dohrál, s Robertem ztratil ve dvou setech hned šestkrát servis

Silně nepovedené vystoupení má za sebou v Moskvě Lukáš Rosol. Ten byl v halových podmínkách proti Francouzi Robertovi papírovým favoritem, v osmifinálovém utkání se však český hráč tentokrát nemohl opřít o svou hlavní zbraň – servis.

Rosol ztratil v obou sadách hned třikrát servis. V té první to i tak stačilo na to, aby Čech odehrál se soupeřem vyrovnanou a dramatickou partii. Lukáš prohrával 2:4, poté na podání snížil a následně skrze svou první krádež servisu v duelu srovnal. Poté však devátou hru na podání opět ztratil, Robert ale tehdy ještě dějství na první pokus nedopodával a na světelné tabuli tak svítilo skóre 5:5. Ani poté se však 93. hráč světa do výhodného postavení nedostal, když si opět prohrál podání, což již ve dvanácté hře Stephane Robert na druhý pokus potrestal a získal první set.

V tom druhém byl Francouz na servisu stoprocentní, zatímco Rosolovo trápení nebralo konce. Čech ztratil hned první gem na podání a situace se posléze opakovala i v gemech číslo pět a sedm. Ten byl nakonec vůbec posledním v zápase, Robert proměnil na returnu hned první mečbol a raduje se z postupu do čtvrtfinále. Rosol naopak poté, co při svém servisu uhrál jen 46 procent míčů, na turnaji končí.

Allertová přemohla Smitkovou a je ve čtvrtfinále

V ryze českém souboji se ve středu odpoledne střetla Denisa Allertová s kvalifikantkou Terezou Smitkovou. První jmenovaná zaskočila v úvodním kole kanadskou "rebelku" Bouchardovou. Smitková si zase poradila s rumunskou kráskou Cirsteaovou, a sice bez ztráty setu. Sadu ostatně hráčka z konce druhé světové stovky neprohrála ani v předešlých třech kvalifikačních střetnutích. Bilance vzájemných zápasů byla před tímto duelu vyrovnaná, obě soupeřky vyhrály po jednom utkání.

Do samotného utkání vstoupila lépe Smitková, která dokázala hned v prvním gemu prolomit podání své krajanky a ujala se vedení. Další brejkbol dokázala aktuálně 196. hráčka světového žebříčku využít v deváté hře a ujala se vedení v zápase. Druhý set nabídl o poznání vyrovnanější bitvu, kterou mohla Smitková ukončit v desáté hře, ve které si vypracovala tři mečboly - ani jeden však česká tenistka využít nedokázala a v následném tiebreaku uspěla Allertová. Rodačka z Prahy udělala rozhodující krok k vítězství v dnešním zápase v osmé hře rozhodující sady, když využila brejkbol, vypracovala si důležité vedení a zápas následně doservírovala.

Kvitová po boji postupuje do čtvrtfinále

Postup do dalšího kola - nic jiného se před zápasem nemohlo čekat od Petry Kvitové, která je na stejném podniku, jakožto světová jedenáctka, nejvýše nasazenou hráčkou. Soupeřkou jí byla "oblíbená" Američanka Varvara Lepčenková, se kterou na šest pokusů dosud ani jednou nezaváhala! I dnes byla bílovecká rodačka jasnou favoritkou, vždyť z posledních deseti utkání vyhrála hned devět, zatímco zámořská soupeřka se slabšimi rivalkami pouze čtyři.

Do samotného utkání však vstoupila lépe americká hráčka, které se podařil lépe závěr první sady, když v deváté hře prolomila podání své soupeřky a sadu následně doservírovala. Ve druhém setu již však česká lvice začala potvrzovat svou dobrou formu z posledních týdnů, když po velmi dobrém výkonu poslala zápas do rozhodujícího, třetího setu. V něm si rodačka z Bílovce vedla ještě lépe, rychle si vypracovala vedení 5:0 a celý zápas uzavřela na vlastním servisu. Ve čtvrtfinále čeká na Kvitovou Švédka Johanna Larssonová, osmá nasazená hráčka turnaje.

Mezi osm nejlepších bude chtěla proklouznout také Kristýna Plíšková, která v Lucembursku rovněž musela zvládnout tříkolovou kvalifikaci. Nedávná vítězka turnaje v Taškentu však nestačila na Američanku Daviesovou a podlehla po výsledku 6:2, 4:6 a 3:6.

VTB Kremlin Cup, Moskva (muži, tvrdý povrch - hala, 792 645 USD, osmifinále dvouhry)

LUKÁŠ ROSOL (93.) – Stephane Robert (FRA, 52.) 5:7, 1:6

VTB Kremlin Cup, Moskva (ženy, tvrdý povrch - hala, 792 645 USD, čtvrtfinále čtyřhry)

Dzalamidzeová, Kudermetovová (RUS) – HLAVÁČKOVÁ, HRADECKÁ (2) 2:6, 4:6

Kalinskajaová, Pěrvušinová (RUS) – SINIAKOVÁ, Srebotniková (SLO) (3) 2:6, 5:7

BGL BNP Paribas Luxembourg Open (ženy, tvrdý povrch - hala, 250 000 USD)

DENISA ALLERTOVÁ (100.) – TEREZA SMITKOVÁ (196.) (Q) 3:6, 7:6 (4), 6:3

PETRA KVITOVÁ (11.) (1) – Varvara Lepčenková (USA, 90.) 4:6, 6:2, 6:1

KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (62.) (Q) – Lauren Davisová (USA, 85.) (Q) 6:2, 4:6, 3:6

Osmifinále čtyřhry

Grönefeldová (GER), PESCHKEOVÁ (3) – Niculescuová, Tigová (ROU) 6:7 (4), 3:6

ITF/FUTURES

Future 2016 JABLONEC (muži, CZE F8, 10 000 USD, tvrdý povrch - hala, 1. kolo)

Jabloneckému turnaji se věnujeme v samostatném článku

CROCIRCUIT POWER by LUKAS SPORT BOL (muži, antuka, 10 000 USD, osmifinále čtyřhry)

Bjelica, Radojkovič (SRB) (WC) – KOPŘIVA, POSPÍŠIL 3:6, 2:6

Egypt F29 Men's Futures (muži, tvrdý, 10 000 USD, 1. kolo)

PETR HÁJEK (1256.) – Lorenzo Bocchi (ITA, - ) (WC) 6:1, 6:0

Soho Square Egypt Women's (ženy, tvrdý, 100 000 USD, 1. kolo)

KAROLÍNA MUCHOVÁ (219.) – Nicoleta Dascaluová (ROU) 6:4, 6:4

Challenger Banque Nationale de Saguenay (ženy, 50 000 USD, tvrdý povrch - hala, osmifinále)

Catherine Cartan Bellisová (USA, 111.) (1) – MARIE BOUZKOVÁ (272.) 6:4, 6:4

CROCIRCUIT POWER by LUKAS SPORT BOL (ženy, antuka, 10 000 USD, 1. kolo)

GABRIELA PANTŮČKOVÁ (296.) (1) – Iva Primoračová (CRO, 851.) 7:5, 6:1

Lea Boskovičová (CRO, - ) (WC) – VERONIKA VLKOVSKÁ (993.) 7:5, 6:2

TEREZA PROCHÁZKOVÁ (919.) – Natalia Orlovová (RUS, 1155.) (Q) 6:4, 6:2

ISMANING OPEN BY MEDICUS (ženy, hala, 10 000 USD, 1. kolo)

Lara Schmidtová (GER, - ) (WC) – DIANA ŠUMOVÁ (690.) 6:7 (4), 4:6

KAROLÍNA NOVOTNÁ (1082.) (Q) – Dasha Ivanovová (USA, 647.) 0:6, 3:6

HAMMAMET OPEN (ženy, antuka, 10 000 USD)

Wiktoria Kuliková (POL, 998.) – TEREZA KOLÁŘOVÁ (992.) (WC) 3:6, 7:5, 6:3

Fetecauová (ROU), Pecklová (AUT) – HORÁČKOVÁ, KOLÁŘOVÁ 6:2, 6:3

TENNIS ORGANISATION CUP (ženy, antuka, 10 000 USD)

ANNA SLOVÁKOVÁ (869.) – Lisa-Marie Mätschkeová (GER, 832.) 5:5, skreč Mätschkeová

Groblewská (GER), Ticaová (ROU) – Danailovová (BUL), SLOVÁKOVÁ 0:6, 1:6