Svijany Open: Lehečka a Macháč postupují. Pavlásek libereckou mizérii neukončil

- Radek Štohl, Marek Bartošík

Druhý týden v řadě se v České republice koná challengerový turnaj. Po pražském Advantage Cars Prague Open se zraky českých fanoušků koncentrují do Liberce, kde se rozjíždí Svijany Open. V pondělí si postup do druhého kola zajistilo pět českých tenistů, mezi nimi i Jiří Lehečka a Tomáš Macháč.

Vrbenský vykročil za obhajobou čtvrtfinále
Druhého kola antukového challengeru v Liberci se zúčastní i Michael Vrbenský (479.), který zdolal Andrea Collariniho (305.) 6:4, 3:6 a 6:1. Tato bitva trvala více než dvě hodiny. Devatenáctiletý český tenista loni v Liberci překvapil postupem do čtvrtfinále, v němž ho zastavil pozdější vítěz Andrej Martin.

Nouzovi pomohla skreč soupeře
Pouze 38 minut se na kurtu při prvním kole challengeru v Liberci zdržel Petr Nouza (-). Za stavu 4:5 z pohledu českého tenisty mu kvůli zranění nohy skrečoval Gian Marco Moroni (265.). Pro dvacetiletého Čecha je to premiérová výhra v hlavní soutěži challengeru. Do žebříčku si připíše 3 body. V boji o osmifinále čeká Rogerio Dutra Da Silva (236.).

Lehečka má čtvrtou výhru z challengeru
Vítěz juniorské čtyřhry z Wimbledonu Jiří Lehečka (478.) vstoupil vítězně do antukového challengeru v Liberci. Sedmnáctiletý český tenista udolal favorizovaného Uladzimira Ignatika (261.) za hodinu a půl 6:3 a 6:4. Soupeřem Lehečky ve druhém kole bude Roberto Marcora (183.).

Šafránek proti Kopřivovi nezaváhal
Úvodní kolo challengeru v Liberci přineslo i české derby. Zkušenější Václav Šafránek (376.) v něm přehrál Víta Kopřivu (508.) 6:3 a 6:3. Duel trval hodinu a čtvrt. Pikantní byl především druhý set, který nabídl hned šest ztracených podání. Šafránek se v dalším kole střetne s turnajovou sedmičkou Joaoem Dominguesem (171.).

Pavlásek v Liberci potvrdil černou sérii
Adam Pavlásek (320.) se na Svijany Open znovu nepodívá do druhého kola dvouhry. Český tenista, který na turnaji nevyhrál zápas od roku 2016, v prvním kole prohrál s Karimem-Mohamedem Maamounem (399.) dvakrát 3:6. Pavlásek v průběhu celého zápasu nezískal jediný brejkbol, třikrát přišel o servis, soupeři celkově nabídl čtrnáct brejkbolů.

Macháč překvapil favorita
Tomáš Macháč (474.) se dočkal čtvrté výhry v hlavní soutěži challengerového turnaje. Osmnáctiletý tenista v prvním kole Svijany Open přehrál favorizovaného Juliana Lenze (346.) 7:6(4), 6:1. Macháčovi se nevydařil vstup do zápasu, rychle prohrával 0:2, vzápětí ale získal rebrejk. Po úspěšném počínání v prvním setu se ve druhé sadě propracoval ke dvěma brejkům, v zápase již nečelil žádnému brejkbolu.

Poljak v Liberci schytal debakl
David Poljak (562.) na Svijany Open dohrál v prvním kole dvouhry. Český tenista v něm nestačil na Slováka Alexe Molčana (295.) dvakrát 1:6, během dvaapadesáti minut pětkrát ztratil servis.

Pospíšil v Liberci prošel do hlavní soutěže
Jaroslav Pospíšil (-) se stal druhým a zároveň posledním úspěšným kvalifikantem na challengeru v Liberci. Zkušený tenista, který se v kvalifikaci objevil na poslední chvíli, porazil Lubomíra Majšajdra (-) startujícího na divokou kartu 6:2, 7:6(4).

Nejedlý se kvalifikoval do Liberce
Pavel Nejedlý (534.) si poprvé v kariéře zahraje hlavní soutěž challengeru v Liberci. Šestadvacetiletý tenista po loňské neúspěšné kvalifikaci v pondělí porazil Nikolu Čačiče (601.) 6:1, 6:4. Nejedlý přitom ve druhém setu prohrával 0:4 a soupeř měl brejkboly na 0:5.