21. 1. 2019
Zpravodajství Grandslam

Hra čísel: Trůn je volný! Královnou může být Kvitová i Plíšková

Pozná ženský tenis v pondělí novou světovou jedničku? Po osmifinálových soubojích na Australian Open začíná být tato skutečnost stále jistější. Po vyřazení Simony Halepové zůstaly ve hře hned čtyři tenistky, jež mohou proniknout do čela žebříčku. Hned polovina z nich je přitom české národnosti!

Když Simona Halepová prohrála třísetový duel se Serenou Williamsovou 1:6, 6:4, 4:6, přišla o pořádnou porci bodů za loňské melbournské finále. V aktualizovaném pořadí má jen 5582 bodů. A hned čtyři tenistky ji mohou z trůnu sesadit.

Naomi Ósakaová, Petra Kvitová, Elina Svitolinová a Karolína Plíšková.

Tenistky, jež mohou po Australian Open proniknout na ženský tenisový trůn.

Aby byla situace přehlednější, podívejme se napřed na aktuální pořadí světového žebříčku po započtení všech osmifinálových výsledků.

1. Simona Halepová (ROU) 5582
2. Naomi Ósakaová (JPN) 5460 bude hrát čtvrtfinále
3. Petra Kvitová (CZE) 5420 bude hrát čtvrtfinále
4. Sloane Stephensová (USA) 5307
5. Angelique Kerberová (GER) 4965
6. Elina Svitolinová (UKR) 4940 bude hrát čtvrtfinále
7. Karolína Plíšková (CZE) 4750 bude hrát čtvrtfinále
8. Kiki Bertensová (NED) 4430
---
11. Serena Williamsová (USA) 3406 bude hrát čtvrtfinále
14. Ashleigh Bartyová (AUS) 3285 bude hrát čtvrtfinále
26. Danielle Collinsová (USA) 1729 bude hrát čtvrtfinále
32. Anastasija Pavljučenkovová (RUS) 1520 bude hrát čtvrtfinále

Scénářů, jak se může boj o post světové jedničky vyvinout, je mnoho. Včetně toho, že zůstane na trůnu Simona Halepová. A to v případě, že by Kvitová, Ósakaová a Plíšková vypadly ve čtvrtfinále a Svitolinová v semifinále.

Co potřebují jednotlivé tenistky?

Začněme s Petrou Kvitovou. Ta v aktualizovaném pořadí pronikne do čela žebříčku už v případě vítězství nad Ashleigh Bartyovou ve čtvrtfinále. Jistotu samozřejmě dává pouze titul, ale už případný postup do finále, do něhož by nepostoupily Ósakaová, Plíšková a Svitolinová, by Petře také stačil k premiérovému posunu na první místo.

Svitolinová s Ósakaovou se utkají už ve čtvrtfinále. Vítězka tohoto duelu pak potká v semifinále lepší z dvojice Plíšková/Williamsová. Pokud by se Ósakaová dostala do semifinále a tam narazila na Williamsovou, s níž by prohrála, i tak by figurovala v aktualizovaném pořadí na prvním místě. A zůstala by, pokud by se do finále nedostala Kvitová.

Plíšková se může dostat do čela světového žebříčku v případě postupu do finále, pokud Ósakaová a Kvitová vypadnou ve čtvrtfinále. V opačném případě musí získat premiérový grandslamový titul.

A nakonec je tu Ukrajinka Svitolinová. Pokud by porazila ve čtvrtfinále Ósakaovou a v semifinále přehrála buď Plíškovou nebo Williamsovou, mohla by proniknout do čela žebříčku v případě, že Kvitová nepostoupí do finále. Jinak musí získat trofej.

Podívejme se ještě přehledněji na počet bodů všech čtyř tenistek za postup do semifinále, finále a v případě zisku titulu:

Jméno SF F W
N. Ósakaová 5810 6330 7030
P. Kvitová 5770 6290 6990
E. Svitolinová 5290 5810 6510
K. Plíšková 5100 5620 6320

 

Čeká nás skutečně zajímavý druhý grandslamový týden.

Petra Kvitová Karolína Plíšková Elina Svitolinová Naomi Osakaová

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Roland Garros: Plíšková na centru udolala egyptskou kvalifikantku

Na antukovém Roland Garros se v úterý uskuteční poslední část zápasů prvního kola dvouhry. V akci už byla turnajová dvojka Karolína Plíšková, která po velkém boji přehrála…

Denní menu, 29.9.2020: Karolína Plíšková v Paříži potvrdila roli favoritky

Na antukovém Roland Garros se v úterý uskuteční poslední část zápasů prvního kola dvouhry. V akci už byla turnajová dvojka Karolína Plíšková, která po velkém boji přehrála…

Sklapni, Matsi, nikoho nezajímáš! Kyrgios se na Twitteru opřel do Wilandera

Debata ohledně budoucnosti Andyho Murrayho nabírá na obrátkách. Poté, co se na jeho adresu nepříliš lichotivě vyjádřil expert Eurosportu Mats Wilander, se svého britského kolegy a…

Veselý v Paříži vyhrál po třech letech: Mám sebevědomí, chci zpět březnovou formu

Pro Jiřího Veselého se počasí na Roland Garros oproti hráčům v pondělní rundě umoudřilo. Místo kulichu a teplé péřovky mohl sedět o přestávkách jen v tričku a šortkách. Přesto to…

Roland Garros: Veselý vyhrál na French Open po třech letech, postupuje i Kristýna Plíšková

Na grandslamovém Roland Garros v pondělí pokračovalo první kolo hlavní soutěže. Naskočilo do něj hned šest českých zástupců. Petra Kvitová nepřipustila komplikace proti Océane…

Denní menu, 28.9.2020: Kvitová i Siniaková v Paříži uspěly. Kolář ve Splitu postupuje

Na antukovém Roland Garros v pondělí pokračuje první kolo hlavní soutěže, zasáhne do něj hned šest českých zástupců. Zdeněk Kolář vstoupil vítězně do antukového challengeru ve…

Další články