Australian Open: Berdych řádí dál, Kvitová úřadovala. Vondroušová s bolavým kolenem dohrála

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Tomáš Berdych potěšil české fanoušky dalším skvělým výkonem, když si na Australian Open ve třech setech došel pro postup do třetího kola. Ztratil přitom jen sedm gemů. Do další fáze naopak neprošla Markéta Vondroušová, která se s bolavým kolenem trápila a vypadla ve druhém kole s Chorvatkou Martičovou. Na závěr středečního programu se v Melbourne představila i Petra Kvitová, která deklasovala Rumunku Beguovou za pouhých 70 minut hry. Začaly také čtyřhry, Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou hladce postoupily dál, ve druhém kole už jsou i Květa Peschkeová a Lucie Hradecká.

Kvitová ovládla zápas druhého kola (6:1, 6:3)
Po netradiční situaci, kdy zápas prvního kola odehrála v prázdné hale, se Petra Kvitová (6.) dočkala velkého kurtu. Vystoupení před zaplněnými tribunami přetavila česká tenistka v suverénní vítězství nad Rumunkou Irinou-Camelií Beguovou po setech 6:1, 6:3.

Kvitová na dvorcí strávila jen 70 minut a v utkání byla stoprocentní při využívá brejkbolových příležitostí. Všech pět šancí na zisk podání soupeřky totiž využila a jediné zaváhání si připsala při svém podání v páté hře první sady, kdy za stavu 4:0 prohrála čistou hrou svůj servis. Když poté ve druhém setu za stavu 2:1 odvrátila tři brejkboly soupeřky, zlomila tím definitivně její odpor.

„Nepamatuju si, kdy jsem do grandslamu vstoupila tak dobře. Zvlášť ve zdejších podmínkách je fajn ušetřit co nejvíc sil,“ radovala se Kvitová. „Zápas nebyl dlouhý, což mi úplně nevadí. Naposledy jsem s ní hrála v hale na 3 sety.“

„Začala jsem dobře, hned jsem ji vzala servis a pak jsem to potvrdila a dostala se trošku na koně a cítila se hned líp,“ popisovala Češka. „Určitě to dnes bylo lepší, než první kolo. Tam jsem byla ještě zaťatá, trošku jsem hrála se zataženou ruční brzdou. Dneska už to bylo mnohem lepší.“

Berdych pokračuje v krasojízdě, nenadřel se ani ve 2. kole (6:1, 6:3, 6:3)
Tomáš Berdych (57.) na Australian Open dál potvrzuje skvělou formu. Ve druhém zápase si snadno poradil s Holanďanem Robinem Haasem (49.), kterého za 79 minut zdolal 6:1, 6:3 a 6:3.

Český tenista nepustil soupeře vůbec k ničemu, dokonce mu nenabídl ani jeden brejkbol a po svém prvním servisu ztratil jen pět míčků. Berdych na druhé straně sebral soupeři podání hned pětkrát, přidal 28 vítězných míčů a dokráčel si skvělým výkonem pro postup do třetího kola turnaje. Celé klání zakončil stylově esem.

Od začátku do konce tam nebyl špatný moment, nedal jsem soupeři šanci,“ pochvaloval si po zápase Berdych. „Bylo to dobré a soustředěné utkání. Se servisem jsem spokojení. Dokážu s ním udělat dost bodů a ulehčit si situaci. O to je to pak snadnější. I když se začal vítr točit, tak pro mě bylo podání pořád velká zbraň.“

V dalším zápase se Berdych poprvé v kariéře střetne s Diegem Schwartzmanem (19.) z Argentiny.

Vondroušová v Melbourne dohrála ve 2. kole (4:6, 5:7)
Markéta Vondroušová (67.) skončila na Australian Open ve druhém kole, když podlehla i potřetí v kariéře Chorvatce Petře Martičové (31.) po setech 4:6 a 5:7. Úvodní set byl velice nervozní a ani jedna z tenistek si v prvních sedmi gemech neudržela podání. Pak se Chorvatka na servisu zlepšila a úvodní sadu vyhrála 6:4.

Druhý set už tolik brejků nepřinesl, avšak Vondroušová za stavu 3:3 o servis znovu přišla, ale brejk dokázala soupeřce ještě vrátit. Jenže za stavu 5:5 znovu nedokázala podání udržet a Chorvatka nakonec utkání doservírovala. Vondroušovou také během zápasu omezovalo bolavé koleno.

„Mohla jsem lépe podávat, ale noha mě omezovala,“ potvrdila Vondroušová v rozhovoru po zápase. „I tak jsem odehrála dobrý zápas. Ona ale také zahrála slušně a nakonec to bylo o pár míčcích,“ dodala devatenáctiletá tenistka, která se ještě ve čtvrtek po boku Barbory Strýcové pustí do soutěže čtyřhry.

Krejčíková se Siniakovou začaly na Australian Open úspěšně (6:2, 6:2)
První pár světa Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková potvrdil na začátku Australian Open pozice favoritek a snadno si poradil s dvojicí Bogdanová, Rodinová výsledkem dvakrát 6:2. Ve druhém kole se česká dvojice postaví domácímu páru Adamczaková, Mooreová.

V Melbourne postupuje i Peschkeová s parťačkou (6:1, 4:6, 6:4)
Také další česká zástupkyně v soutěži čtyřhry – třiačtyřicetiletá Květa Peschkeová – má za sebou úspěšný vstup do turnaje. Spolu s parťačkou Nicole Melicharovou se ale jako čtvrtý nasazený pár trápily a duo Mariaová, Watsonová udolaly až po třech setech 6:1, 4:6 a 6:4.

Hradecká s Makarovovou zvládly vstup do čtyřhry (6:3, 6:3)
Česko-ruská dvojice Lucie Hradecká a Jekatěrina Makarovová potvrdily v úvodním kole Australian Open role šestých nasazených a postoupily. V duelu s Monou Barthelovou a Sofií Keninovou zvítězily favoritky za pouhých 57 minut hry dvakrát 6:3, když svým soupeřkám hned čtyřikrát sebraly podání a nikterak je nemusela mrzet vlastní ztráta servisu hned v prvním gemu utkání.

„Náš první společný zápas v téhle sezoně. Soupeřky jsme neznaly, jsou to výborné singlistky. Na začátku nás hned brejkly, ale my zůstaly klidné a nebály jsme se. Díky tomu jsme vyhrály,“ těšilo Hradeckou.

„Bylo hodně důležité začít turnaj dobře. Začátek nebyl nic moc, ale pak jsme se rozehrály a byly dostatečně agresivní. S Luckou jsme si to moc užily, atmosféra Australian Open je skvělá,“ doplnila ji Makarovová.

Další utkání

Federer neztratil set, na výhru se nadřel
Roger Federer (3.) rozhodně nečekal, že utkání druhého kola v Melbourne bude tak náročné. Proti kvalifikantovi Danielu Evansovi (189.) sice vyhrál 3:0 na sety, ale na kurtu s ním zápolil přes dvě a půl hodiny a vítězství urval až po setech 7:6(5), 7:6(3), 6:3.

Anderson zažil zklamání, světová šestka končí
Kevin Anderson (6.) nezvládl potvrdit roli favorita v duelu s Američanem Francesem Tiafoem (39.), nad kterým sice vedl 1:0 na sety, ale po třech hodinách prohrál. Anderson nevyužil své vedení ve druhém setu, v němž se za stavu 3:0 začalo utkání otáčet a Tiafoe si nakonec po setech 4:6, 6:4, 6:4, 7:5 připsal velmi cenný skalp.

Sabalenková prolétla do 3. kola
Běloruska Aryna Sabalenková (11.) na letošním Australian Open zatím válí. V utkání s Britkou Katie Boulterovou (97.) zvítězila za pouhých 75 minut 6:3, 6:4 a potvrdila roli velké favoritky.

Obhájkyně titulu deklasovala soupeřku
Loňská vítězka Australian Open, Caroline Wozniacká (3.), ve druhém kole úřadovala. V souboji se Švédkou Johannou Larssonovou (77.) zvítězila jednoznačně 6:1, 6:3 a bez sebemenších komplikací prolétla do 3. kola.

Kerberová zvládla souboj s hráčkou z konce druhé stovky
Pro druhé kolo asi nemohla mít Angelique Kerberová (2.) snažší los. Postup do třetího kola si zajistila přes Brazilku Beatriz Haddad Maiovou (195.), kterou porazila ve dvou setech 6:2, 6:3.

Nadal nedal domácímu hráči šanci
Bez jakýchkoliv problémů postoupil do třetího kola také španělský favorit Rafael Nadal. V utkání s domácím Matthew Ebdenem ztratil jen 7 gemů a zvítězil 6:3, 6:2, 6:2.

Johanna Larssonová (SWE) – Caroline Wozniacká (DEN) [3] 1:6, 3:6
Alex de Minaur (AUS) [27] – Henri Laaksonen (SUI) [Q] 6:4, 6:2, 6:7(7), 4:6, 6:3
Maria Šarapovová (RUS) [30] – Rebecca Petersonová (SWE) 6:2, 6:1

Melbourne Arena (01:00)
Anett Kontaveitová (EST) [20] - Aljaksandra Sasnovičová (BLR) 3:6, 3:6
Marin Čilič (CRO) [6] – Mackenzie McDonald (USA) 7:5, 6:7(9), 6:4, 6:4
Katie Boulterová (GRB) – Aryna Sabalenková (BLR) [11] 3:6, 4:6
Roberto Bautista Agut (ESP) [22] – John Millman (AUS) 6:3, 6:1, 3:6, 6:7(6), 6:4

1573 Arena (01:00)
Zoe Hivesová (AUS) [WC] – Caroline Garciaová (FRA) [19] 3:6, 3:6
Jordan Thompson (AUS) – Andreas Seppi (ITA) 3:6, 4:6, 4:6
Gael Monfils (FRA) [30] – Taylor Fritz (USA) 3:6, 7:6(8), 6:7(6), 6:7(5)

Krunič (SRB), Čeng (CHN) – Adamczaková, Mooreová (obě AUS) 1:6, 4:6
Bopanna, Sharan (oba IND) [15] – Carreno Busta, Garcia-Lopez (oba ESP) 1:6, 6:4, 5:7
Demoliner (BRA), Nielsen (DEN) – G. Granollers, M. Granollers (oba ESP) 4:6, 6:4, 6:2
N. Kičenoková (UKR), Wang (CHN) – Kalašnikovová (GEO), Jastremská (UKR) 6:4, 6:2

Court 7 (01:00)
Purcell, Saville (oba AUS) [WC] – M. Gonzalez (ARG), Jarry (CHI) 6:3, 4:6, 3:6
Aiavaová, Bainsová (obě AUS) [WC] – Klepačová (SLO), Martínezová Sánchezová (ESP) [5] 2:6, 6:7(6)
Bolt, Polmans (oba AUS) [WC] – B. Bryan, M. Bryan (USA) [4] 6:7(4), 6:7(1)
Kyrgios, Reid (oba AUS) [WC] – Dodig (CRO), Roger-Vasselin (FRA) [13] 2:6, 6:7(2)

Court 8 (01:00)
MARKÉTA VONDROUŠOVÁ – Petra Martičová (CRO) [31] 4:6, 5:7
TOMÁŠ BERDYCH – Robin Haase (NED) 6:1, 6:3, 6:3
Lesja Curenková (UKR) [24] – Amanda Anisimovová (USA) 0:6, 2:6
Jošihito Nišioka (JAP) – Karen Chačanov (RUS) [10] 3:6, 3:6, 3:6

Court 10 (01:00)
Kontinen (FIN), Peers (AUS) [12] – S. Gonzalez (MEX), Kúreší (PAK) 6:3, 4:1 skr.
Baraová, Niculescuová (obě ROU) – Arruabarrenová, Parraová Santonjaová (obě ESP) 6:1, 6:1
Kubot (POL), Zeballos (ARG) [7] – Bedene (SLO), Marterer (GER) 7:5, 5:7, 6:3
Molčanov (UKR), Zelenay (SVK) – Berretini, Cecchinato (oba ITA) 4:6, 6:3, 6:3

Court 12 (01:00)
Krawietz (GER), Mektič (CRO) – Monroe (USA), Nedunčežijan (IND) 4:6, 7:6(8), 7:5
Krajicek (USA), Sitak (NZL) – Paes (IND), Reyes-Varela (MEX) 7:5, 7:6(4)
Bambridge, O’Mara (oba GBR) – Copil (ROU), Fucsovics (HUN) 6:3, 6:1

Court 13 (01:00)
Denis Kudla (USA) – Diego Schwartzman (ARG) [18] 4:6, 5:7, 6:3, 7:6(6), 4:6
Danielle Collinsová (USA) – Sachia Vickeryová (USA) 6:3, 7:5
Thomas Fabbiano (ITA) – Reilly Opelka (USA) 6:7(15), 6:2, 6:4, 3:6, 7:6(5)

Court 14 (01:00)
Gojowczyk (GER), Ramos-Vinolas (ESP) – Mannarino (FRA), Mies (GER) 4:6, 4:6
Arevalo (SAL), Cerretani (USA) – Rojer (NED), Tecau (ROU) [9] 7:5, 6:7(2), 6:3
Panovová (RUS), Siegemundová (GER) – Gasparjanová (RUS), Gavrilovová (AUS) 3:6, 2:6
Cornetová (FRA), Martičová (CRO) – Linetteová (POL), Tomljanovičová (AUS) 2:6, 6:0, 6:0

Court 15 (01:00)
Čang (TPE), Hsuová (obě TPE) [WC] – Christianová, Muhammadová (obě USA) 1:6, 2:6
Klahn (USA), Kukuškin (KAZ) – Klaasen (RSA), Venus (NZL) [6] 6:4, 4:6, 3:6
Kužmová, Rybáriková (obě SVK) – Stosurová (AUS), Čang (CHN) 6:7(3), 2:6
Haase, Middelkoop (oba NED) [16] – Harrison, Querrey (oba USA) 5:7, 6:4, 3:6

Court 19 (01:00)
Grönefeldová (GER), Kingová (USA) [12] – Aojamová (JAP), Marozavová (BLR) 4:6, 3:6
Mariová (GER), Watsonová (GBR) – Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ [4] 1:6, 6:4, 4:6
Herbert, Mahut (oba FRA) [5] – Marrero (ESP), M. Zverev (GER) 7:6(4), 6:3
KREJČÍKOVÁ, SINIAKOVÁ [1] – Bogdanová (ROU), Rodionovová (AUS) 6:2, 6:2

Court 20 (01:00)
Stefano Travaglia (ITA) [Q] – Nikoloz Basilašvili (GEO) [19] 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 3:6
Radu Albot (MDA) – Fernando Verdasco (ESP) [26] 1:6, 6:7(2), 3:6
Belinda Bencicová (SUI) - Julia Putincevová (KAZ) 7:5, 4:6, 6:2

Court 22 (01:00)
Hibinová (JAP), Krawczyková (USA) – Katová, Ninomijová (obě JAP) [14] 3:6, 6:4, 6:3
L. Mayer (ARG), J. Sousa (POR) – F. Lopez, M. Lopez (oba ESP) [14] 6:4, 6:7(1), 6:3
Gong, Čang (oba CHN) [WC] – Kližan (SVK), Matkowski (POL) 7:5, 5:7, 6:4
HRADECKÁ, Makarovová (RUS) [6] – Barthelová (GER), Keninová (USA) 6:3, 6:3